Kdy je nízký tarif?

Kdy mám nízký tarif

Povel pro zjištění časů nízkého tarifu najdete na displeji elektroměru. Pokud se vám nedaří tento údaj zjistit, můžete se podívat do našich návodů k elektroměrům.
Archiv

Kdy je elektřina nejlevnější

K účtování elektrické energie za sníženou cenu docházelo obvykle v čase 20.00 – 6.00. (odtud také pojmenování „noční proud“).

Co je nizky a vysoký tarif

Naopak vysoký tarif, kterému se dříve říkalo denní proud, je označení pro nesníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Nízký tarif mají odběratelé s tzv. dvoutarifní sazbou, což v praxi znamená střídání intervalů nízkého a vysokého tarifu, kdy v době nízkého tarifu platíte nižší cenu za elektřinu.
Archiv

Jak funguje nízký tarif

Díky nízkému tarifu platíte několik hodin denně za elektřinu méně. Nárok na nízký tarif máte v případě, že vlastníte jedno z těchto zařízení: bojler, elektrické topení (například elektrokotel, podlahová vytápění, přímotop, …), tepelné čerpadlo k vytápění domácnosti, elektromobil, akumulační nebo hybridní vytápění.
Archiv

Co je vysoký tarif elektřiny

Během vysokého tarifu jsou z provozu vyřazeny spotřebiče s vysokou spotřebou elektrické energie. Odběratel, který má dvoutarifní sazbu, je povinen během vysokého tarifu blokovat spotřebiče s vysokou spotřebou. Jde například o zařízení pro ohřev vody nebo vytápění.

Jak zjistit časy HDO

Časy spínání HDO se liší

Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat. Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území: HDO E.

V kterou denní dobu je elektřina levnější

Jak získat nízký tarif elektřiny

Distribuční sazba Podmínka pro získání sazby Doba trvání nízkého tarifu
D27d dobíjení elektromobilu 8 hodin denně
D35d vytápění hybridními (smíšenými) elektrickými spotřebiči 16 hodin denně
D45d vytápění přímotopy 20 hodin denně
D56d vytápění tepelným čerpadlem 22 hodin denně

Jak poznám nízký tarif

Jak poznat, že je elektroměr přepnutý do nízkého tarifu

Z elektroměru se odečítají pouze celá čísla bez desetinných míst. Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji.

Jaký zvolit tarif elektřiny

Ceny za 1 kWh elektřiny v jednotlivých sazbách

Sazba elektřiny Vysoký tarif cena za kWh Nízký tarif cena za kWh
D35d 3,61 Kč 2,60 Kč
D45d 3,50 Kč 2,69 Kč
D55d 3,50 Kč 2,69 Kč
D56d 3,50 Kč 2,69 Kč

Jak zjistím jaký mám tarif elektřiny

Kde ji najdu Distribuční sazba je uvedená na smlouvě i na každém vyúčtování nebo ji najdete v Samoobsluze, kde je v detailu každého odběrného místa elektřiny. Najdete ji pod označením například D02d, C01d nebo D57d.

Jak získat levné energie

Aby vám výhodnější tarif přidělili, musíte splnit požadované podmínky, zejména využívat elektřinu pro ohřev teplé vody, pro vytápění nebo nově také pro nabíjení elektromobilů. Zároveň taky musíte doložit, že příslušný spotřebič, například bojler, přímotopy, akumulační kamna nebo tepelné čerpadlo, jsou zapojené.

Kdy se ohřívá bojler

Podle normy zapojený bojler je v provozu pouze max. 8 hodin denně. Funguje pouze v nízkém tarifu. Rozhodující pro spínání a vypínání ohřevu je nastavení teploty na termostatu.

Kdy je nízký tarif elektřiny ČEZ

Doba platnosti nízkého tarifu je stanovena celoročně od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin.

Jak zjistit časy nízkého tarifu ČEZ

Kdy přesně sepne vaše HDO, najdete na této webové stránce ČEZ Distribuce. Do příslušné kolonky je nutné napsat přidělený kód nebo povel. Potřebný kód najdete na přijímači HDO. Hned se vám zobrazí přesné časy, kdy se spíná noční proud.

Jaký tarif od Čezu

Sedm možností od ČEZ

Tarif Cena/rok Cena MWh
eTarif Fix 9866 Kč 1298,57 Kč
Basic SP 10 240 Kč 1213,00 Kč
Garant Plus 10 091 Kč 1091,70 Kč
Comfort 10 385 Kč 1213,00 Kč

Co je lepší ČEZ nebo innogy

Možnou alternativou může být společnost Innogy, která si na profesionálním přístupu ke klientům zakládá. Pokud hledáte kvalitního a stabilního dodavatele elektřiny, který vám dokáže nabídnout více než jen nízkou cenu, je pro vás ČEZ tou správnou volbou.

Jak funguje bojler na noční proud

Pokud přijde signál, že se má aktivovat NT, relé přepne, na elektroměru se přepne sazba a sepne relé, které připojí bojler k napájení. Protože je elektroměr přepnut na NT je veškerá spotřeba kterou elektroměr měří (tedy nejenom bojleru) účtována v nízké sazbě.

Jak zjistit čas HDO

Časy spínání HDO se liší

Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat. Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území: HDO E. ON (jižní Čechy, jižní Morava)

Kde najdu časy HDO

Přijímač HDO najdete nejčastěji vedle vašeho elektroměru a je označen právě kódem „HDO“. Na přijímačích v Jižních Čechách se kód HDO skládá ze 3 číslic, např. „101“.

Kdy ČEZ zlevní elektřinu

Společnost ČEZ Prodej plní svůj slib a s ohledem na vývoj cen na trhu od 15. května opět zlevňuje ceníky u elektřiny i plynu. Tento rok už potřetí.

Co je lepsi ČEZ nebo pre

Pro spotřebu 2000 kWh ročně vychází ze srovnání produktů ČEZ nejlépe eTarif. Domácnost ušetří v porovnání s běžným produktem Comfort na měsíčním poplatku 50 korun. Čím nižší spotřeba elektřiny je, tím větší roli hraje v celkové ceně právě výše měsíčního paušálu.

Kdy můžu mít noční proud

Doba platnosti nízkého tarifu je stanovena celoročně od pátku 12.00 hodin do neděle 22.00 hodin.

Jak zjistit denní a noční proud

Časy spínání nočního proudu ČEZ

Potřebný kód najdete na přijímači HDO. Hned se vám zobrazí přesné časy, kdy se spíná noční proud. Je ale vhodné si je průběžně kontrolovat. Během roku se mohou měnit.

Kdy bude nový ceník ČEZ

Vážení zákazníci, od 1.7.2022 dochází ke změně Ceníku pro registrované i neregistrované zákazníky.

Jaká je cena elektřiny ČEZ

ČEZ Prodej letos už potřetí snižuje ceny elektřiny i plynu

Nová cena od 15. 5. Cena doposud
1. rok 4 490 Kč/MWh 4 850 Kč/MWh
2. rok 4 370 Kč/MWh 4 690 Kč/MWh
3. rok 3 970 Kč/MWh 4 332 Kč/MWh

4. 5. 2023