Kdy je Pomlaska?

Kdy se chodi s pomlázkou

Pomlázka je český velikonoční lidový zvyk spočívající ve šlehání žen muži pomocí prutu či spleteného proutí taktéž nazývaného pomlázka, prováděný na Velikonoční pondělí.

Kdy se chodi s pomlázkou 2023

Velikonoční pondělí
Rok 2022 18. dubna 2022
Rok 2023 10. dubna 2023
Zvyky a tradice kraslice, pomlázka, oblévačka
Souvisí s Velikonoce

Proč je pomlázka

Slovo „pomlázka“ je zřejmě odvozeno od výrazu „pomladit“, od čehož je často vysvětlován zvyk koledování s pomlázkou. Dívky tak měly dostat menší výprask spleteným vrbovým proutím, aby se jim po zimě vrátila do těla síla, zdraví a svěžest. Jedná se vlastně o jakési probuzení po dlouhé zimě.
Archiv

Kdy se chodi s řehtačkami

Na řehtání se v Nové Vsi stejně jako v jiných obcích chodí po tři dny Svatého týdne, tj. od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty, a ještě v osmdesátých letech 20. století se jej zúčastňovali téměř všichni místní chlapci školního věku od šesti do čtrnácti, respektive patnácti let, méně často chlapci mladší nebo starší.

Kdo plete pomlázku

Na zahradách jsou často i mladé vrby s kmeny, které jsou viditelně spletené jako původní pomlázka…

Kde všude je pomlázka

Jiná je na venkově, jiná ve městech a liší se i od západu na východ. Někde se chodí šlehat děvčata, někde se rozvinuly obyčeje polévání vodou. Na rozdíl od pomlázky má velikonoční oblevačka omezený lokální výskyt a soustřeďuje se hlavně na severovýchodní Moravu, místy také na Valašsko, více na Lašsko a do Slezska.

Jaké budou Velikonoce 2023

Termíny Velikonoc 2023

Květná neděle 2. dubna 2023
Modré pondělí 3. dubna 2023
Šedivé úterý 4. dubna 2023
Škaredá středa 5. dubna 2023
Zelený čtvrtek 6. dubna 2023

Proč se říká Červené pondělí

* Velikonoční nebo též Červené pondělí – chodí se na pomlázku, jde o staré pohanský zvyky, kdy muži vyplácejí proutkem ženy a ty jim na oplátku dávají vejce. Červená kraslice má speciální význam – je barvou Kristovy krve.

Jak se jinak říká pomlázce

Stejně tak se liší i pojmenování samotné pomlázky. V českých a moravských nářečích se jí říká například hodovačka, mrskačka, sekačka, šlehačka, švihačka, houdovačka, dynovačka, binovačka, žíla pamihod, pamihod, pamihoda, tatar, kantár, metla, kyčka, karabáč, korbáč, mrskut, namrkskut, čugár, šlerkust nebo šmigust.

Kdy chodí koledovat děvčata

Koleda a pomlázka

Chlapci chodí na Velikonoční pondělí s pomlázkami koledovat po vsi a šlehají s nimi děvčata, aby si za zvuku velikonočních koled vysloužili vajíčko. Šlehání se dělá proto, aby děvčata zůstala krásná, zdravá, pilná a veselá po celý další rok. Tento zvyk se udržuje už zhruba od konce 14. století.

Kdy chodí Hrkaci

Na Zelený čtvrtek umlkají na kostelích zvony. Říká se, že odlétají do Říma. Zvonění nahrazují v pátek ráno, v poledne a k večeru a Bílé sobotě ráno a v poledne „hrkači“. Tato tradice se na mnoha vesnicích dodržuje dodnes.

Jak ukončit pomlázku

Ozdobná rukojeť se zakončí tak, že konce slabých proutků se postupně zasouvají do velkého svazku, ze kterého se následně bude plést samotná pomlázka. Každý proutek je potřeba pořádně utáhnout, aby byla celá rukojeť kompaktní a proutky nevjížděly ven.

Co znamenají pentle na pomlázce

Pentle, mašle, stuhy jako nikdo druhý

Ty barevné jim poté na pomlázku připevňují vyšlehané dívky a ženy a vyjadřují tak, jak si u nich ten který koledník stojí. Nejvyšší ze všech, červenou stuhou, vyjadřují ženy náklonnost a lásku, kdežto žlutá značí jasné odmítnutí.

Kdo chodí na pomlázku

Děvčata a ženy chodí koledovat s pomlázkou (binovačkou) o Smrtné neděli, tedy dva týdny před Velikonocemi. Původ tohoto zvyku není znám, ale nejedná se o žádnou novodobou záležitost. Už obecní kroniky z 20. let 20.

Kdy je půst 2023

Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy. Ta vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi, letos tedy na 22. února 2023.

Kdy končí půst

Závisí na Velikonocích a začíná Popeleční středou, která je prvním dnem půstu. To je zpravidla sedm týdnů před Velikonocemi. Půst končí Bílou sobotou, dnem před Velikonoční nedělí. Na Velký pátek vrcholí čtyřicetidenní očistné období.

Kdy se nesmí uklízet

Dáváte si záležet na slavnostním nedělním obědě nebo se soustředíte až na Velikonoční pondělí A věděli jste, že byste neměli na Boží hod uklízet Podobně jako všechny dny Svatého týdne je i Velikonoční neděle plná zvyků a pověr.

Co se váže na pomlázku

Pentle, mašle, stuhy jako nikdo druhý

Do oháňky tenkých proutků se nakonec zaplétají pentle, zbytky vlny či odstřižky látek, které se na konci svazují do mašle. Ale pozor, jedině bílé barvy. Ty barevné jim poté na pomlázku připevňují vyšlehané dívky a ženy a vyjadřují tak, jak si u nich ten který koledník stojí.

Kdy se má koledovat

Velký pátek letos vychází na 15.

Po něm již následuje Bílá sobota a již zmiňovaná Velikonoční neděle. Většina lidí se ovšem nejvíc těší na Velikonoční pondělí, někdy také Červené pondělí, kdy se chodí s pomlázkou koledovat.

Kdo vymyslel pomlázku

Nejstarší zmínka o pomlázce pochází ze 14. století, z pamětí pražského kazatele Konráda Waldhausera, který popsal pomlázku ve velikonočním kázání: „… manželé a milenci šlehají se metlami a tepají rukou v pondělí a úterý velikonoční.

Kdy končí Hrkání

Komentář k symbolice a významu velikonočního hrkání

Začíná na Zelený čtvrtek večer, pokračuje Velkým pátkem, Bílou sobotou, a končí se na Boží hod velikonoční. Připomíná umučení, pohřbení a vzkříšení Ježíše Krista.

Proč chodí Hrkači

V době velikonočních svátků od Zeleného čtvrtku večer, přes celý Velký pátek až do poledne o Bílé sobotě nesmí v kostele vyzvánět zvony. Říká se, že zvony odletěly do Říma. Proto se v čase, kdy mají zvony vyzvánět, zavedla tradice hrkání. Hrkači,chlapci, projdou celou vesnicí po tradiční trase.

Jak se plete pomlázka ze 6 prutů

Vezmeme tedy do ruky 6 proutků a zarovnáme je podle špičky. Spodní silnější část proutků seřízneme na stejnou délku. Poté vložíme další proutek doprostřed svazku, který zasuneme ale jen asi 8-10 cm dovnitř. Tím pak začneme pevně omotávat celý svazek, čímž nám vznikne základní rukojeť budoucí pomlázky.

Jak se plete pomlázku z 12 prutů

I u pletení pomlázky z 12 prutů je postup stále stejný, kdy se vnější prut z jedné strany provléká mezi pruty na straně druhé a pak se vrací zpět. Je však třeba si dát pozor na správné pozice proutků. Svažte 12 prutů vrby – provázkem nebo 13. tenkým proutkem.

Proč se barví vajíčka

Jako symbol životadárné síly a zrození navíc zobrazuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. K jeho oběti se váže i zvyk velikonoční vejce barvit – podle nejstarších dochovaných záznamů se totiž tato vejce barvila načerveno, což byla připomínka prolité Kristovy krve.