Kdy je štědrovečerní večeře?

Kdy má být štědrovečerní večeře

Štědrovečerní večeře

Ke stolu by se mělo usednout, až tehdy, když vyjde první hvězda na obloze a zahájí Vánoce. Během večeře se nesmí vstávat od stolu a odcházet – ten, kdo se tímto pravidlem neřídí, nemusí se příštích Vánoc dožít. Pod talíř se dává kapří šupinka nebo mince, která zajistí dostatek peněz v příštím roce.
Archiv

Proč se nesmí vstávat od štědrovečerní večeře

Lidé věřili, že by se rodina o dalších Vánocích nesešla celá. Zatímco v minulosti nesměla vstát hospodyně od stolu, dnes může obsluhovat ostatní právě pouze ten, který jídlo připravuje. Pokud vstane někdo jiný, říká se, že příští rok u Štědrovečerní večeře nebude.
ArchivPodobné

Co na štědrovečerní večeři

Tradiční večeří je v Česku kapr s bramborovým salátem. Mezi běžné pokrmy o Vánocích patřily také oplatky, které se podávaly jako první chod, s medem, ale také s česnekem, s bylinkami, šípky nebo jinými plody. Česnekem byly ochucovány i další pokrmy. Česnek byl považován za mocnou ochrannou a posilující bylinu.

Co by se nemělo dělat na Štědrý den

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.
Archiv

Kdy se nesmí vynášet smetí

Na Štědrý den se nesmí zametat, ani vynášet smetí, aby se z domu nevyneslo štěstí.

Kdy končí půst na Štědrý den

Půst je zdrženlivost v oblasti stravování, člověk by měl svůj jídelníček omezit na co nejvíce skromné pokrmy. Každý půst včetně toho vánočního je nábožensky motivovaný. Adventní půst začíná každoročně se začátkem adventu a končí 24. prosince v čas večeře.

Co se nesmí dělat v 25 prosince

Dodnes se k Božímu hodu vánočnímu pojí také lidové tradice. Všechny vesměs říkají, že se v tento den nesmí pracovat. Lidé mají po náročných přípravách na Vánoce konečně čas odpočívat a užívat si sváteční atmosféry. Naši předkové v tento den nemetli světnice ani zápraží, dokonce se nesměly ani stlát postele!

Jak prostřít na Štědrý večer

Snažte se ji sladit s výzdobou interiéru. Nezapomeňte na symboly Vánoc, které by neměly chybět na slavnostním stole. Rozsypte zlaté mince (klidně čokoládové) nebo pár drobných, aby se všichni měli v novém roce dobře, přidejte šupinu pro štěstí pod talíř a myslete i na ozdoby ze jmelí, jehličí a vázu s květinami.

Co se pije na Vánoce

Kromě punče patří mezi klasické zimní – vánoční nápoje svařené víno. Receptů jsou tisíce, ale základ je vždy stejný, tedy svařené bílé či červené víno a pak koření, případně pár kapek destilátu. V Čechách se však vždy pilo a pije svařené víno připravovaného z červeného vína, se skořicí a hřebíčkem.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Kdy se nesmí prát prádlo

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání. Lidé dříve vstávali už před východem slunce a dokonce i s dobytkem se chodívali mýt do potoka, aby byli uchráněni před nemocemi.

Proč se dává Sekera pod stůl

Pod stůl se umisťovala sekera, na kterou před večeří každý stoupl – mělo ho to ochránit od bolestí nohou. Tajemnost a magičnost Štědrého dne podtrhují také tradice spojené s věštěním budoucnosti.

Proč se na Štědrý den nejí maso

Podle ní se totiž každému, kdo se vydrží celý Štědrý den až do večeře postit, ukáže na stěně zlaté prasátko. Prase je odedávna symbolem bohatství a hojnosti. Každý, kdo měl ve chlévě nějakého toho pašíka, věděl, že je na zimu zabezpečený a hladem neumře. Odtud také pochází prasátko jako pokladnička.

Kdy se nesmí jíst maso

„Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.

Jak ozdobit štědrovečerní stůl

Věnce, svíčky a další ozdoby

Ozdob, které můžete použít pro zkrášlení vašeho stolu, je nespočet. Adventní věnec bude vypadat hezky uprostřed kulatého i čtvercového stolu. Pokud máte ozdobné větvičky, šišky nebo jiný přírodní materiál, určitě ho využijte. Na vánoční stůl se hodí i čerstvé květiny, zkuste třeba frézie.

Jak prostřít štědrovečerní stůl

Také se hodí použít červené, případně zelené ubrousky a prostírání. Přírodní styl umocníte pomocí nepostradatelných větviček z jehličnanů a snítek jmelí v kombinaci se šiškami. Ubrousky můžete zvolit plátěné v přírodním odstínu nebo s lesními motivy.

Co se dříve jedlo na Vánoce

Co se vlastně dříve jedlo Několik dnů před Vánocemi se napekl chléb a vánočky z bílé mouky, hrozinek a mandlí. Štědrovečerní večeře se připravovala od rána a skládala se z několika chodů: hrachová nebo čočková polévka, kuba (kroupy s houbami a česnekem), pukance s mákem a medem, hubník (nákyp s houbami).

Co se jí o Vánocích

Tradiční česká vánoční jídlaKapr a salát (řízek a salát) Typickou štědrovečerní večeří je smažený kapr s bramborovým salátem.Rybí polévka. Rybí polévka se dělá z hlavy kapra, mlíčí, jiker a kořenové zeleniny.Vinná klobása.Cukroví a perníčky.Vánočka.Pečené maso, knedlík, zelíVaječný koňak.

Kdy nehýbat se zemí

Pranostika praví: „Na Velký pátek se nemá hýbat zemí, neb ona kvílí spasitele. “ A další lidová moudrost říká: „Kdo na Velký pátek orá, tomu se chleba nedostává. “ Značí to, že v tento den jsou zapovězeny veškeré práce na zahradě, v sadu i na poli.

Co se nesmí dělat 25 prosince

Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele!

Co se nesmi 1 ledna

Rozhodně byste se měli vyvarovat praní a věšení prádla, neboť tyto činnosti mohou přinést neštěstí či dokonce smrt do rodiny. Nedoporučuje se také nic vynášet z domu či bytu – daná věc by vám mohla celý příští rok chybět. Zametání by se také nemuselo vyplatit, mohli byste si vymést štěstí z domu.

Kam se dává šupina

Šupinka pod talířem a v peněžence po celý rok

Při štědrovečerní večeři dávají šupiny pod talíř, aby tak přinášeli po celý rok dostatek peněz. Dříve to bývalo ještě spojeno s hojností úrody a sklizně. Kapří šupinku si pak dejte na celý rok, do dalších vánoc, do peněženky tam, kam dáváte mince.

Kdy se nesmi Vynaset odpadky

Další pověra zapovídá na Štědrý den praní prádla, nosí prý smůlu a může způsobit i smrt člena rodiny. Nesmí se ani zametat a vynášet odpadky. Hrozí, že se tím odnese z domu i štěstí. Rovněž s vyznáním lásky je nutné být 24.

Co se děje v těle při hladovění

Během hladovění jednoduše řečeno klesá hladina inzulinu a tělo dostává impulz, aby spalovalo uloženou energii: Nejdostupnější je glukóza v játrech a po jejím vyčerpání dojde na tukové zásoby. Půst má několik fází, jak je popisuje přední odborník na jeho fyziologii George Cahill.

Kdy zacina 40 denni půst

Čtyřicetidenní postní období se odpočítává od Popeleční středy. Ta vždy připadá na čtyřicátý den před Velikonocemi, letos tedy na 22. února 2023.