Kdy je zralá šalotka?

Jak daleko od sebe sázet šalotku

Šalotku sázíme koncem zimy nebo začátkem jara. Do lehké půdy ji zasuneme ze tří čtvrtin. Do hodně tvrdé půdy nejprve kolíkem vyhloubíme jamky nebo vyrýpneme rýhy motykou a vložíme do nich cibulky tak, aby ze země vyčnívaly jen špičky. Mezi cibulkami necháváme rozestup 15 cm a mezi řádky 30 cm.

Kdy se vytahuje cibule ze země

Správný termín sklizně cibule přichází tehdy, kdy nať začíná zasychat, pokládat se na zem a krček změkne. Pokud jste ji pěstovali ze sazečky, v teplejších oblastech to bývá už kolem poloviny července. Na tu z výsevu si musíte počkat zhruba o měsíc déle.

Jak poznat že je cibule hotová

Zralost cibule se projeví tak, že je nať převážně suchá, pouze v krčku je ještě trochu čerstvá. Pokud necháme cibule dostatečně dozrát, budou nejen větší, ale také déle vydrží. Ovšem při opožděné sklizni už hrozí zvýšený výskyt chorob. Naopak předčasně sklizená cibule se špatně dosouší i skladuje.

Kdy se má sklízet cibule

Opravdu vyzrálou cibuli poznáte tak, že nať je téměř celá suchá, pouze v krčku je ještě trochu čerstvá. Rostliny pěstované ze sazeček se sklízejí podle odrůdy zhruba od konce června do konce září.

Jak hluboko sázet šalotku

Jednotlivé cibulky sázíme tak, že je zapíchneme podpučím (ploškou na spodní části cibule, z níž vyrůstají kořínky) do půdy špičkou nahoru, a tak hluboko, aby celá cibulka byla schována v zemi.

Jak hluboko se sazi cibule

Sázení cibule

Řádky by od sebe měly mít vzdálenost asi 20 centimetrů, jednotlivé sazečky či semena přibližně 8 centimetrů. Semena vyséváme pouze 2-3 centimetry pod povrch a opatrně zaléváme, jsou totiž drobná. Sazečky ukládáme přibližně 5-8 centimetrů hluboko.

Co dělat když kvete cibule

Pokud rostlina začne tvořit květy, je třeba je včas odstranit. Tvoří se z paždí jednotlivých suknic v následujícím roce. Druhý rok vyraší z cibule hned několik květních stvolů. Vrcholičnaté květenství se skládá z oboupohlavých květů podepřené toulcem.

Co pěstovat po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Jak dlouho se suší cibule

Za deštivých dnů cibuli sušte v dobře větrané místnosti, nejlepší jsou staré dobré půdy, kde je sucho a kde profukuje vítr. Dostatečně vysušená by měla být zelenina po třech až čtyřech týdnech. Poznáte to podle proschlých slupek. Nastává čas ukroutit zbývající nať a oddělit slupky špinavé od hlíny.

Jak dlouho zraje cibule

Cibule, které jsme vysévali na jaře ze semene, mají délku vegetační doby přibližně 150 dní. Sklízíme je, když je nať u poloviny rostlin polehlá a cibule mají žlutohnědou slupku. Tedy obvykle v červenci až září. Sklizené cibule dosoušíme na záhonech nebo na roštech.

Co s cibuli po sklizni

Při sklizni se vyplácí následující postup

Po zatažení a dostatečném zavadnutí natě cibule po 5-10 kusech (podle velikosti) svážeme do svazků. Ty zavěšujeme na místa pod střechou, kde je současně dostatečné proudění vzduchu.

Jaký je rozdíl mezi šalotkou a cibuli

Od cibule se šalotka liší ve způsobu růstu

Chutnají podobně jako pažitka. Dále šalotka obsahuje vitamín C, ovšem je ho o polovinu méně než v cibuli kuchyňské. Naopak obsahuje větší množství vitamínu B6. Přínosem pro vaše zdraví je obsah minerálních látek.

Jak uchovat šalotku

První známkou zralosti je poléhání natě a její zasychání.

Výhodou skladování šalotky je, že neraší ani pozdě zjara. Pokud necháme zaschnout nať, vydrží dobře vyzrálé šalotky v chladu a suchu až dva roky. Při pokojové teplotě je můžeme bez problémů skladovat několik měsíců.

Jak často se má zalévat cibule

Správné zalévání cibule

Zapomenout nelze ani na zalévání. Pokud máte pouze zelené části cibule, pak rostliny pravidelně zalévejte. Zálivka se vyplatí i poté při delších obdobích sucha. Jinak je dobré cibuli zalévat jednou týdně.

Čím se hnojí cibule

Cibule se nesmí pěstovat po přímém hnojení chlévským hnojem. Přírodním hnojivem může být dřevěný popel, kompost, mulč nebo slepičince, které už dnes koupíte běžně v obchodě. Mezi trvalky patří cibule zimní zvaná sečka, cibule sibiřská nebo také ošlejch.

Co znamená když se začne cibule kroutit

S největší pravděpodobností je napadená vrtalkou porovou. Pokud nať cibule důkladně prohlédnete a najdete malé bílé skvrnky / vpichy/ , mohou být drobné, nebo až 1 cm dlouhé,tak je to ono. Vrtalka naklade do natě vajíčka,z kterých se vylíhnou larvy,které sestupují dolů co cibule.

Co žere cibule tulipánů

Nejjistější je chytání hrabošů do pastí. Vykuřovacími patronami je téměř vždy jen dočasně zažehnete. Pokud mají cibule tulipánů, jen zřídkakdy se vůbec dotknou otráveného zrní.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co lze sázet vedle česneku

Co zasadit vedle česneku: Mrkev Cibule Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika ŘedkvičkyMrkev.Cibule.Pórek.Kopr.Salát.Hrášek.Rajče.Paprika.

Co zasadit po sklizni cibule

Co zasadit po česneku a cibuli

Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr. Dá se vysadit i na česnekové záhony. Po cibuli a česneku navíc můžete vysadit různé zelené hnojení, například hořčici.

Jak dlouho schne cibule

Sklizenou cibuli dobře a pomalu nechte vyschnout, aby nevznikly plísně. Může schnout nejlépe na záhonu, ale při divokém deštivém počasí jako letos ji dejte na lísky na vzduch pod střechou (ale může být i v dobře větrané místnosti). Hlínu neoklepávejte. Schnutí většinou trvá tři až čtyři týdny.

Jak poznat kdy sklízet česnek

Kdy sklízet česnek paličák

U paličáků poznáte vhodný čas ke sklizni tak, že mají ještě pět dužnatých listů. Listy musí být stále dužnaté, i kdyby byly žluté. Počet dužnatých listů totiž přímo souvisí s počtem dužnatých suknic cibule.

Na co se používá šalotka

Nejčastěji se šalotka používá při přípravě dušených pokrmů, ať již masových nebo zeleninových, a rovněž v zeleninových salátech. Dále ji oceníte v polévkách či omáčkách i slaných koláčích. Velmi oblíbená je také šalotka nakládaná ve sladkokyselém nálevu.

Na co je šalotka

Šalotka je bohatým zdrojem vitaminů C a B a provitaminu A, z minerálních látek obsahuje síru, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jód, hořčík, vápník, sodík a draslík. Obsahuje i látky s antibiotickými a baktericidními účinky, snižuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Jak roste šalotka

Šalotka (podobně jako cibule kuchyňská) potřebuje slehlou půdu. Kvalita půdy má vliv na konečnou velikost cibulí, lépe nám porostou v humózní lehké půdě. Nejméně se šalotce daří ve velmi těžkých a přemokřených půdách ve studených lokalitách. Za dobrých podmínek dorůstají největší cibule až 4 cm v průměru.