Kdy je zralý celer?

Proč žloutne celer

Nedostatek draslíku způsobuje, že rostlina trpí žloutnutím a postupným zasycháním listů, nedostatek boru se projevuje srdéčkovou hnilobou. Správná výživa je proto skvělou prevencí.
Archiv

Proč celer nedělá bulvy

Celer je poměrně hodně náročný na živiny (z mikroelementů na bór) a obsah vápna v půdě. Během vegetace je ho potřeba přihnojovat dusíkem nebo i vícesložkovým hnojivem (např. hnojivem na kořenové zeleniny). Po celou vegetaci a zejména v závěru při nárůstu bulev vyžaduje dostatek vláhy.

Kdy Přepichovat celer

Optimální čas k přepichování je ve chvíli, kdy jsou plně vyvinuté děložní lístky, příp. se začíná vyvíjet první pravý list. Přepichujeme do zeminy se středním obsahem živin tak, aby na každou sazenici připadlo přibližně 10 cm2. Není-li pěstební zemina sterilní, aplikujeme při její přípravě Previcur apod.

Kdy hnojit celer

Celer potřebuje dostatek živin, proto je vhodné hnojit organickým hnojivem, bylinnou jíchou nebo zralým kompostem. Hnojení by mělo probíhat pravidelně, ideálně každých 14 dní. Důležité je zejména doplnění boru a hořčíku, čímž lze mimo jiné předcházet také praskání bulev nebo napadení některými chorobami.
Archiv

Jaké hnojivo na celer

Co celer potřebuje

Důležité je také hnojivo. Potřebuje dostatek dusíku, vápníku, chlóru a také částečně fosfor a draslík. Takže bychom ho měli podle odborníků vysadit na pozemek vyhnojený kvalitním kompostem nebo uleželým hnojem. Vhodným hnojivem je třeba Cererit nebo Vegaflor.

Proč roste celer do květu

Nižší teploty mohou způsobovat, že rostlina začne vybíhat do květu. Jakmile dosáhne celer velikosti cca 0,5 cm, celer přesazujeme – pikýrujeme (přepichujeme).

Jak dlouho roste celer

Celer, oblíbenou aromatickou zeleninu, lze pěstovat i využívat na mnoho způsobů. Má dlouhou vegetační dobu (210 – 270 dnů), proto je potřeba sazenice předpěstovat včas, tedy s výsevem v únoru či nejpozději v březnu.

Proč jde celer do květu

Celer je plodinou citlivou na předčasné vykvétání. Pokud sazenice po výsadbě překvapí období nízkých teplot kolem 5°C, k jarovizaci a následnému kvetení může dojít za poměrně krátkou dobu.

Jakou teplotu snese celer

Vyseté truhlíky či sadbovače uložte buď do vytápěného skleníku, nebo je doma dejte na okenní parapet. Teplota by měla být mezi 18 až 23 ˚C. Pokud je teplota vyšší, rostlinky se začnou vytahovat.

Co vedle celeru

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
celer fazoli, rajčata, pórek, kedluben, kapustu, okurky, papriku, květák, mrkev
cibule mrkev, červenou řepu, ředkvičky, salát, ředkev, petržel, okurku, rajčata, jahody, salátovou čekanku
cuketa/dýně kukuřici, fazole, hrách, cibuli, špenát

Jak nejlépe pěstovat celer

Celer je dost náročný na živiny a obsah vápna v půdě. Během vegetace je potřeba ho přihnojovat vícesložkovým hnojivem (hnojivo na kořenové zeleniny je vyhovující), vyžaduje dostatek vláhy. Bulvový celer prospívá v hlinitých, humózních půdách, listový a řapíkatý potřebují spíš hlinitopísčitou půdu.

Kdy sazet sazenice celeru

Jednou ze zelenin, s jejímž výsevem je třeba začít včas, je celer. Tato teplomilná zelenina má totiž dlouhou vegetační dobou 180-240 dní od výsevu do sklizně. S výsevem celeru je tedy nutné začít včas, nejlépe v lednu nebo začátkem února.

Jakou nejnižší teplotu vydrží rajčata

Za slunečných horkých letních dní se teploty ve skleníku šplhají často k 40 – 45 ° C, což je teplota, která již rajčatům nesvědčí. Teploty pod 10 ° C rajčatům nesedí, zastavují u nich růst i vývoj. Optimální denní teplota je mezi 18 – 28 ° C.

Jak často zalévat celer

Celer pravidelně zaléváme, aby půda byla neustále vlhká. Zaléváme ke kořenům, ne na listy. Často okopáváme, aby měly kořeny dostatek vzduchu.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Co zasadit vedle celeru

Celer (bulvový) – dokáže ochránit košťáloviny před housenkami běláska zelného, květilkou zelnou i dřepčíky. Pórek – za souseda ho ráda přijme mrkev, protože ji pórek dokáže ochránit před pochmurnatkou mrkvovou. Kopr – na zahradách roste báječně a určitě bude žít v symbióze s červenou řepou, okurkou a košťálovinami.

Co zasadit po celeru

Aktuality

Rostlina Prospěšní sousedé
Celer rajčata pór mrkev fazole květák kapusta
Cibule rajčata pór salát jahody
Česnek rajčata salát řepa jahody šalvěj heřmánek
Fazole ředkvičky okurky mrkev květák saturejka rozmarýn Keříčkové fazole se kamarádí s bramborami a popínavé s kukuřicí

Co dělat když zmrznou rajčata

Rajčata, papriky, okurky okamžitě sklízejte

Pokud však pěstujete jakékoliv plody, pro ty obecně platí, že si s mrazíky netykají. Rajčata, okurky, papriky, lilky, cukety nebo třeba květák a pórek skliďte ještě předtím, než se teploty dostanou pod nulu.

Jak dlouho vydrží rajčata bez vody

Rajče je rostlina, která vydrží určitou dobu bez vody, nicméně pouze pár dní.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co nemají rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Kdy sklidit posledni rajčata

Nevěšte hlavu, není třeba je vyhazovat. Nazmar nemusí přijít nic z toho, co jste vypěstovali. První mrazíky mohou přijít už v září a pro rajčata jsou posledním zvoněním. Ještě před jejich hlášeným příchodem byste měli sklidit všechno, co na záhonech máte.

Jaký mráz vydrží rajčata

Teploty pod 10 ° C rajčatům nesedí, zastavují u nich růst i vývoj. Optimální denní teplota je mezi 18 – 28 ° C.

Kdy zalévat rajčata ráno nebo večer

Zalévejte tedy nejlépe ráno a večer. Určitě je také vhodné položit si otázku, čím rajčata zalijete. Voda z kohoutku by to být neměla. Obsahuje nejen chlor, ale také je studená.