Kdy Odezni laryngitida
Obvykle odezní po týdnu bez nutnosti léčby. Chronická laryngitida trvá déle a opakovaně. Může se rozvinout po vleklých zánětech dýchacích cest, častým přetěžováním hlasivek, častým pobytem v zakouřeném nebo prašném prostředí, nádorem nebo poraněním hrtanu.
Co dělat při záchvatu laryngitidy
Léčba laryngitidy
Léčí se zde hlavně příznaky – na kašel lze použít léky tlumící suchý kašel, dále tablety a sirupy k rozpouštění hlenu a snadnému vykašlávání. Vhodné jsou též léky proti bolesti s kyselinou acetylsalicylovou, při větších dýchacích potížích lze aplikovat i lokální antibiotika ve spreji.
Kdy volat sanitku při laryngitida
Pokud má dítě teplotu podáme mu Paralen nebo Brufen; přinese to i úlevu od bolesti v krku. Nemáme-li s touto situací zkušenosti a nejsme vybaveni léky, ihned voláme záchrannou službu (155). Lékař při příjezdu dítě prohlédne a poslechne; dle závažnosti stavu podá léky – kortikoidy, obvykle čípek Rectodelt do konečníku.
Jak předejít záchvatu laryngitidy
Jak předcházet laryngitidě
Pravidelně větrejte. Zvlhčujte vzduch, podle svých možností. Nejlepší je však čistička vzduchu se zvlhčovačem. Nekuřte v přítomnosti dětí.
Archiv
Jak zastavit Laryngitidu
Lékaři v souvislosti s laryngitidou používají termín inspirační stridor, kterým označují právě ono namáhavé dýchání, kdy dítě chrčí zejména při nádechu. Pokud se i přes snahu rodičů stav potomka zhoršuje, je dobré dítěti dát kortikoidový čípek nebo tabletu, které sníží otoky sliznic.
Jak spát při Laryngitide
Rychlost nade vše. Při podezření na laryngitidu co nejrychleji otevřeme okno, aby dítě mohlo dýchat studený vzduch. Zabalte dítě do přikrývky, postavte se s ním k otevřenému oknu (chladný a vlhký vzduch působí na zmenšení otoku v dýchacích cestách). Pokud to nelze, pokuste se alespoň zvlhčit vzduch v okolí dítěte, např …
Kdy jet na pohotovost s laryngitidou
Pokud se chrapot mění ve štěkavý kašel a Vaše léčba doma nezabírá! VŽDY je nutné akutně vyhledat lékaře, popř. zavolat RZP!
Kdy jet na pohotovost s kašlem
K návštěvě lékaře bychom se měli vydat, pokud kašel či rýma trvají déle než týden a pokud jsou spojené s teplotami nad 38 stupňů Celsia, případně silnějšími bolestmi hlavy či v krku.
Jak spát při laryngitidě
Rychlost nade vše. Při podezření na laryngitidu co nejrychleji otevřeme okno, aby dítě mohlo dýchat studený vzduch. Zabalte dítě do přikrývky, postavte se s ním k otevřenému oknu (chladný a vlhký vzduch působí na zmenšení otoku v dýchacích cestách). Pokud to nelze, pokuste se alespoň zvlhčit vzduch v okolí dítěte, např …
Jak často se vrací laryngitida
Zánět hrtanu se vyskytuje častěji u dětí od šesti měsíců do tří let a v období od října do dubna. Statisticky častěji u chlapců než u děvčat. U dětí s vrozenou nebo dočasnou poruchou imunity se může laryngitida opakovat i několikrát během roku.
Jak poznat Zachvat laryngitidy
Mezi ty nejčastější příznaky laryngitidy patří:Chrapot.Suchý dráždivý, štěkavý až kokrhavý kašel.Oslabení až ztráta hlasu, obtížní mluveníŠimrání v krku, pocit podrážděného hrdla.Bolest v krku.Ztížené polykání, suchost v krku.Sípot, obtížné dýchání (zejména u dětí)Zvýšená teplota, malátnost.
Kdy jet na pohotovost
Pokud máte nově vzniklé potíže, které se vám zdají závažné, případně pokud se na vašem zdravotním stavu právě teď něco změnilo, co vás znepokojuje, určitě vyhledejte ošetření na ambulanci lékařské pohotovostní služby.
Kdy jít s virozou k lékaři
Kdy s nachlazením k lékařihorečka trvá déle než 2 dny, příznaky se zhoršují,horečka neklesá ani po podání léků,u dítěte se při vysoké horečce objeví křeče (febrilní křeče),je přítomna bolest uší nebo vedlejších nosních dutin,objeví se ztuhnutí šíje nebo bolest při předklonění hlavy,na kůži se objeví vyrážka,
Jak zvládnout laryngitidu doma
Laryngitida u dětí – první pomoc doma a léčba
Dítěti nejvíc ulevíte, když bude pobývat v prostorách s chladným a vlhkým vzduchem. V zimních měsících je nejlepší otevřené okno v pokoji, případně při akutní laryngitidě u dětí může pomoci i otevřená lednice a obklady hrdla.
Jak zastavit laryngitidu
Lékaři v souvislosti s laryngitidou používají termín inspirační stridor, kterým označují právě ono namáhavé dýchání, kdy dítě chrčí zejména při nádechu. Pokud se i přes snahu rodičů stav potomka zhoršuje, je dobré dítěti dát kortikoidový čípek nebo tabletu, které sníží otoky sliznic.
Jak začíná laryngitida
Prvním příznakem laryngitidy je chrapot, zastřený hluboký hlas a následně i omezený fond hlasu až jeho úplná ztráta. Dále pak bolestivé hrdlo, štěkavý kašel až ztížené a bolestivé polykání, otoky, lapání po dechu a sípot. V noci se může přidat i zvýšená teplota.
Kdy na pohotovost s bolesti v krku
Bolest v krku řeší praktický lékař, ev. LSPP – pohotovost. Bolest v krku s nemožností polykat, zhoršením dechu, huhňáním může být spojena se vznikem hnisavé kapsy (abscesu) vedle mandle patrové a zde doporučujeme akutní ošetření na ORL ambulanci s ev. nutností hospitalizace.
Kdy jít k lékaři s teplotou
Když vás potká horečka, není nutné hned první den běžet k lékaři. S návštěvou doktora ale neotálejte, pokud si naměříte více než 38 °C, tento stav trvá více než tři dny a nijak se nelepší. Při teplotě, která atakuje 40 °C a nedaří se ji během jednoho dne srazit, se opravdu nevyplatí pokoušet se ji vyležet doma.
Jak dlouho může bolet v krku
Začíná škrábáním a pálením v krku, postupně se přidává bolest v krku při polykání, začervenání až mírný otok. Často ji provází další příznaky nachlazení, jako je rýma, kašel či zvýšená teplota. Bolest se postupně mírní a mizí během několika dní (obvykle 3-5 dní).
Jak dlouho trva viróza
Viróza je častější onemocnění než chřipka. Projevuje se především únavou a psychickým vyčerpáním, bolestmi a pálením v krku, zvýšenou teplotou okolo 38°C, tekutou rýmou a bolestmi kloubů, bolestmi hlavy a vzácněji kašlem. Virózu stačí pár dní vyležet v posteli – k znovuzískání síly obvykle postačí 4-5 dní.
Jak ulevit diteti při Laryngitide
Dítěti nejvíc ulevíte, když bude pobývat v prostorách s chladným a vlhkým vzduchem. V zimních měsících je nejlepší otevřené okno v pokoji, případně při akutní laryngitidě u dětí může pomoci i otevřená lednice a obklady hrdla. Důležité je taky udržet dítě v klidu, protože pláč otok jen zhoršuje.
Kdy jít na ocni pohotovost
Vážení pacienti, prosíme Vás, abyste oční pohotovost využívali pouze v akutních případech – úrazy oka, náhlé poruchy vidění, apod. Na oční pohotovosti je pouze jeden sloužící lékař, který zajišťuje provoz celého očního oddělení a ambulancí.
Co na bolest při polykání
Osvědčené rady od našich babiček na bolest krku
Hřebíček je přírodní antiseptikum a analgetikum. Takže ho můžete cucat v ústech, čímž utlumíte bolest při polykání. Účinný je i odvar nebo lihový výluh v kombinaci s citronem, zázvorem a medem. Látky v hřebíčku zpomalují růst mikroorganizmů a dokáží lokálně tlumit bolest.
Jaká teplota je nebezpečná
Nebezpečná je teplota přesahující 40 °C a vyšší, kdy může následně i dojít k selhání organismu. Takto vysoké horečky lze účinně snížit studenými zábaly, studenou sprchou či vanou. Při déle trvající, nebo se opakující horečce doporučujeme konzultaci s lékařem.
Kdy jet na pohotovost s teplotou
Bezkontaktní teploměry mívají hodnotu jen orientační. Hodnoty mezi 37°C a 38,5°C nazýváme zvýšenou teplotou (subfebrilií). Nad 38,5°C horečkou (febrilií). Teplota nad 41°C je opravdu alarmující, nazýváme jí hyperpyrexií a pacient s takovou horečkou by měl neprodleně vyhledat lékaře.