Jak dlouho žijí cikády
Biologie a ekologie: Dospělci od května do července, především na otevřených, výslunných stráních a prosvětlených lesostepních biotopech a lesních okrajích. Dospělci žijí několik týdnů, přibližně tři až čtyři. Sají šťávy z nejrůznějších stromů a keřů.
Jakou proměnu mají cikády
Cikády jsou hmyzem s nedokonalou proměnou, takže mezi posledním larválním stádiem a dospělcem chybí stádium kukly. Než larvy cikád dokončí svůj vývoj, uběhne většinou dva až deset let. Pod zemí se živí rostlinnými šťávami na kořenech stromů.
Jak cikáda vydává zvuk
Samečci vyluzují charakteristické hlasité cvrkavé zvuky pomocí membrány na zadečku.
Kde se vyskytují cikády
Především v nížinách, ale i v hornatých oblastech. V ČR je ze tří druhů cikád nejhojnější. Druh vyskytující se v teplejších oblastech, jak v Čechách, tak na Moravě. Na hodně místech je cikáda chlumní lokálně hojná.
Proč cikády Cikají
Vytrvalým cvrčením lákají samečci samičky. Mají však v repertoáru i řadu jiných projevů, kterými mohou vyjadřovat momentální rozpoložení nebo reagovat na rozmanité události. Každý druh cikád má hlas jiný a liší se především rytmem – samečci tak nesvedou samičky cizího druhu.
Jak velká je cikáda
Velké druhy mají rozpětí křídel 150–180 mm, největší až 280 mm s délkou těla 60 mm, zatímco nejmenší dosahují velikosti jen 2 mm. Těžiště rozšíření cikád je v tro- pických a subtropických zemích.
Čím se živí cikády
Později se mladí jedinci cikád živí šťávou ze stromů. Mnohem později spadnou vylíhlí jedinci na zem a zamíří do podzemí, kde se živí na kořenovém systému stromů. Cikády procházejí pěti stádii vývoje a trvá roky, než se jim podaří získat dostatek živin a projdou všemi pěti stádii.
Jak vypadá cikáda
Cikáda, čeleď Cicadidae.
Má dva páry membránových křídel, výrazné složené oči a tři jednoduché oči. Cikády jsou velikosti v rozmezí od 2 do 5 cm. U některých druhů to může být až 7 cm. Samci cikád produkují hlasité zvuky vibrujícími membránami.