Kdy jsou zrale meruňky?

Kdy začíná rodit meruňka

Meruňky. Meruňky plodí 2 až 3 rokem po výsadbě.

Po jaké době plodí meruňka

Měkké plody jsou vhodné do marmelád a na výrobu pálenky, kdy přezrání zvyšuje aroma plodů a podíl cukru. Rostlina plodí 3 roky po výsadbě a plně plodí více jak 30 let. V prvních letech po výsadbě se doporučuje na jaře první plody ostranit, aby strom nabral sílu do růstu koruny.

Kdy se Sklizi tresne a meruňky

Normálně ji sklízíme koncem června, začátkem července,“ podotkl. O deset či dvanáct dní dříve začne sklízet ovoce rovněž firma Agro Stošíkovice ze Znojemska. „Už od dubna jsou vyšší teploty, srážek je méně, což zrání ovoce urychluje,“ zdůvodnil ředitel Libor Kahoun. Firma pěstuje meruňky, třešně či jablka.

Jak nechat dojít meruňky

Dobrý den, meruňky sklizene driv lze nechat dojit na normálním místě, ale kdekoliv je budete mit, tak dozraji pouze co se struktury, barvy a konzistence tyka, nikdy však už nedozraji do sladkosti a chuťe… Jinak je nechte dozrat při pokojové teplotě.

Kdy a jak stříhat meruňku

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.

Na jakou podnož se roubuje meruňka

Jako podnože se používají meruňkové semenáče (M-VA, MLE, MHL) – ale jen do kvalitních půd. Do těžších nebo sušších půd se lépe hodí myrobalán (MY-KL-A, MY-VS-1,…). V těžších vlhkých půdách se dají použít slivoňové podnože (St. Julien A, Wangenheimova, Pixy).

Jak sklízet meruňky

Se sklizní meruněk je vhodné začít, když jsou plně vybarvené, ale stále na dotek pevné. Optimální dobu sběru zjistíte mírným pootočením meruňky směrem k větvičce. Pokud se snadno oddělí, ovoce je připraveno na sběr. Zralé plody jsou hodně náchylné k mechanickému poškození, proto je sklízejte velice opatrně.

Kdy se sklízí

V Česku a celém mírném pásu žně probíhají v létě, v období relativního sucha. Nejčastěji se sklízí od června do září. Obiloviny, ale i další plodiny jako luskoviny (hrách, fazole, soja), olejniny (řepka) či brambory, se sklízí sklízecími stroji (kombajny) nebo ručně.

Co s měkkými meruňkami

Meruňky mají skvělou barvu a chuť, výborně se proto hodí do letních moučníků. Můžeme si vybrat buď rychlé koláče s kypřícím práškem, kynuté buchty na plech nebo různé sváteční řezy a moučníky s tvarohem. Tvaroh se totiž barevně a chuťově s meruňkami výborně doplňuje.

Co s přebytkem meruněk

Chutney, nebo také čatní, je skvělý způsob, jak zužitkovat letní ovoce a zeleninu. Zkuste náš recept, který neobsahuje žádné želírovací přísady. Pikantní meruňkové chutney s chili a zázvorem ozvláštní letní grilování a zahřeje i v zimě.

Jak tvarovat meruňku

Mladé meruňce tvarujeme korunu z jedné hlavní vodící větve, která převyšuje ostatní asi o 20 cm, a 3 až 5 vedlejších. Větvičky zastřiháváme o čtvrtinu až o jednu třetinu. Zastřihovat musíme v místech, kde pupeny nových větví směřují od koruny, tím docílíme bohaté úrody.

Jak ořezat starou třešeň

Třešně a višně řežeme v době květu i plodu.

Při něm zkrátíme boční větve na delší čípky (pupeny), které jsou silnější než polovina průměru hlavní osy kmene po rozvětvení. Při tomto řezu se odstraňují křižující a konkurující si výhony, větve a případně vlky.

Kdy odebrat rouby meruněk

V zásadě platí, že bychom rouby měli odebírat v době vegetačního klidu. Jde nám především o to, aby větvičky nebyly narašené. Z toho důvodu se doporučuje u peckovin odebírat rouby dříve (prosinec – leden), jelikož pupeny raší již během února. Zatímco u jádrovin můžeme odběr roubů odložit až na konec března.

Kdy se roubuje meruňka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne).

Jak se stříhá meruňka

U stromků zasazených na podzim se na jaře zakrátí postraní výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby postranní výhon vždy převyšoval o 0,25cm. Řez ve druhém roce: na jaře odstraňujeme především výhony konkurující terminálu a výhony rostoucí směrem dovnitř zakládané koruny a výhony s velmi ostrým úhlem odklonu.

Jak nejlépe uskladnit meruňky

Důležitá je samozřejmě i teplota skladování. Třešně, švestky, broskve, meruňky, jahody nebo květák, ředkvičky, pórek a další plody, které snášejí nízké teploty skladování, je dobré chladit na 01 °C. Rajčata, lilky, cukety, okurky či papriky vyžadují vyšší teplotu skladování je tedy vhodné je udržovat při 8-10 °C.

Co se sklízí v létě

Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu. Zelenina ale rozhodně nezůstává pozadu.

Co dělat s česnekem po sklizní

Sklizený česnek nenechávejte na záhonu, zvláště za slunných dní, může dojít k úžehu, čímž se česnek znehodnotí. Poté celé rostliny zavěsíme na zastíněném dobře větraném místě, např. v kůlně, na půdě nebo sušíme bez natě v tenké vrstvě v bednách, můžeme také na dřevěné či hliněné podlaze.

Co s Kyselymi Merunkami

Když koupíte nazelenalé švestky a necháte dojít na misce, krásně zmodrají a změknou, ale na koláči je budete muset dosladit. Bez tohoto to prostě nepůjde. Musíte ale koupit opravdu plně vyvinuté plody, jinak nedosáhnete ani toho. „Broskve, nektarinky, slívy a meruňky mají mít plně vyvinuté poloviny i švy.

Co udělat s Merunkami

Máte-li jich hodně, určitě je zavařte nebo udělejte domácí kompot. Meruňky se božsky hodí do buchet a koláčů, klasikou jsou meruňkové knedlíky s cukrem a máslem. Šťavnaté plody jsou perfektní také na výrobu hustého domácího džusu.

Kdy a jak stříhat Merunku

Jak a kdy stříhat meruňku Meruňky stříhejte třikrát za sezónu – na Velikonoce, na Den dětí a na začátku prázdnin (hezky se to pamatuje). Velikonoční řez provádějte až když skončí noční mrazíky, aby v meruňce proudila míza a mohla rychle hojit rány. Řežte hluboko pro silnou reakci.

Jak stříhat meruňku

U stromků zasazených na podzim se na jaře zakrátí postraní výhony cca o 2/3 a terminál o 1/2 tak, aby postranní výhon vždy převyšoval o 0,25cm. Řez ve druhém roce: na jaře odstraňujeme především výhony konkurující terminálu a výhony rostoucí směrem dovnitř zakládané koruny a výhony s velmi ostrým úhlem odklonu.

Kdy se může stříhat třešeň

Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.

Jak se roubuje meruňka

Meruňku můžeme roubovat za kůru v období plné mízy (během kvetení). Jelikož není jednoduché uchovat rouby (mimochodem – musí se řezat brzo jako u jiných peckovin), dá se roubovat už koncem února "na sucho" (na kozí nožku, kopulací, anglickou kopulací, když nemrzne). Nejjistější bude roubování kopulací – roub na výhon.

Kdy roubovat Ryngle

Naroubujte až v dubnu,kdy je míza. Jinak rouby se odebírají v lednu,nejpozději v únoru.