Kdy klesnou úroky na hypotéce?

Kdy klesnou úroky hypoték

Jak už jsme uvedli výše, do podzimu 2023 pravděpodobně k zásadnímu poklesu úrokových sazeb hypoték nedojde. Pokud nějaký pokles nastane, očekává se až v zimě roku 2023 nebo na začátku roku 2024, kdy by se měly úrokové sazby pohybovat na úrovni okolo 6 %.
Archiv

Kdy budou hypotéky levnejsi

Na výrazně levnější hypotéky si ještě počkáme

Repo sazba se dle výhledu České národní banky nedostane pod šest procent minimálně do konce roku 2023. Pokud se tedy některý z hráčů na hypotečním trhu nepustí do výraznějšího boje, nabídky hypoték se budou pravděpodobně pohybovat v rozmezí čtyř až pěti procent.
Archiv

Jakou zvolit fixaci hypotéky 2023

V současné době se úrokové sazby hypoték pohybují na historických maximech. Pokud si plánujete sjednat hypotéku v roce 2023, jeví se jako nejvýhodnější tříletá fixace. Po uplynutí této doby je pravděpodobné, že sazby hypoték budou níže než dnes a při refixaci se vám měsíční splátka sníží.

Jak získat hypotéku v roce 2023

Podmínky pro získání hypotéky se v roce 2023 nijak zásadně nemění. Pořád potřebujete doložit čistý příjem, který musí přesáhnout součet splátek vašich úvěrů o bankou definované procento (tzv. DSTI) a půjčku zajistit nemovitostí v určité hodnotě (tzv. LTV).

Kdy budou klesat úrokové sazby

Se základním scénářem jarní prognózy je konzistentní nejprve stabilita tržních úrokových sazeb na stávající vysoké úrovni zajišťující plnění inflačního cíle v příštím roce. S výhledem toho se podle prognózy budou moci úrokové sazby začít v průběhu druhé poloviny letošního roku snižovat.

Kdy bude inflace klesat

Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle.

Jaký bude vývoj hypoték

Česká národní banka reagovala na tento vývoj a začala zvyšovat úrokové sazby s cílem zpomalit rekordní tempo zdražování v Česku. Tento krok však výrazně zvýšil úrokové sazby hypoték, které se zvýšily z 1,93 % v únoru 2021 na více než 6 % v červenci 2022.

Co dělat když mi končí fixace

Když se přiblíží konec fixace hypotéky, domlouvá se nová výše úroku a úvěr lze rovněž splatit. Ovšem vůbec nejdůležitější je to, že můžete hypotéku refinancovat, tedy převést do jiné banky s lepšími podmínkami. Proto se rozhodně vyplatí si konec fixace pohlídat a nechat si vytvořit nabídku i od konkurence.

Jakou zvolit dobu fixace

Obecně platí:Krátkodobá fixace (1 rok): Jelikož snížení sazeb je zatím v nedohlednu, tak fixace na tak krátké období nebude ideální.Střednědobá fixace (3 roky): Z pohledu nabídky sazby nejsou stále to nejlepší, co na trhu najdete, ale z pohledu poměru délky fixace a nabídky je toto jedna z akceptovatelných variant.

Kdy spadnou úrokové sazby

Signálem pro pokles základní úrokové sazby bude právě klesající inflace, pokles úrokových sazeb z hypoték, který by mohl následovat, ale bude velmi opatrný a spíše pozvolný. Na úrokové sazby z let 2020 a 2021 si budeme muset ještě počkat. Vyloučit ale nelze ani další možný růst úrokových sazeb.

Kdo dosáhne na hypotéku

Měsíční příjem – podle nových pravidel ČNB nesmí výše měsíční hypoteční splátky přesáhnout 50 % žadatelova čistého měsíčního příjmu. Ten je vždy potřeba doložit. Pokud jste zaměstnancem, bude vám stačit potvrzení o výši příjmů, pokud podnikáte, budete potřebovat daňové přiznání za poslední dva roky.

Jaká bude inflace v roce 2024

V průběhu celého roku 2024 by se již meziroční růst spotřebitelských cen mohl pohybovat v horní polovině tolerančního pásma inflačního cíle České národní banky. Průměrná míra inflace by tak letos mohla dosáhnout 10,9 % a v roce 2024 klesnout na 2,4 %.

Jaká bude inflace za rok 2023

Dle prognózy bude celková inflace za rok 2023 11,2 %, přičemž ještě v únoru bylo predikována inflace 10,8 %. „Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle,“ uvádí ČNB.

Jaká je inflace v ČR 2023

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v květnu 2023 cenová hladina meziročně o 11,1 %. Inflace tak dále výrazně zpomalila, nadále se však nacházela vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly rovněž o 11,1 %.

Jaké jsou úrokové sazby hypoték

Za jednu z historicky nejnižších úrokových sazeb si mohli sjednat klienti hypotéku v lednu 2021. Tehdy se zastavily průměrné úrokové sazby hypoték na 1,94 %. Poté ovšem nastal prudký nárůst. Například v listopadu téhož roku se už úroky hypoték šplhaly ke 2 %, aby mohly v současné době překročit neuvěřitelných 6 %.

Jak dlouho fixovat hypotéku

Pětileté fixace jsou výhodnější. A desetileté jsou ještě výhodnější (v den psaní tohoto článku už se srovnaly s pětiletými, ale během roku 2022 byly často o několik desetin procentního bodu výhodnější).

Co se stane po konci fixace hypotéky

Co se stane, když skončí doba fixace Klient má několik možností. Banka pošle s předstihem novou nabídku na další období. Pokud se na ní obě strany dohodnou, pokračuje hypotéka dál u stejného poskytovatele.

Co dělat když mi končí fixace hypotéky

Co se stane, když skončí doba fixace Klient má několik možností. Banka pošle s předstihem novou nabídku na další období. Pokud se na ní obě strany dohodnou, pokračuje hypotéka dál u stejného poskytovatele.

Co dělat když se blíží konec fixace hypotéky

Když se přiblíží konec fixace hypotéky, domlouvá se nová výše úroku a úvěr lze rovněž splatit. Ovšem vůbec nejdůležitější je to, že můžete hypotéku refinancovat, tedy převést do jiné banky s lepšími podmínkami. Proto se rozhodně vyplatí si konec fixace pohlídat a nechat si vytvořit nabídku i od konkurence. Tip!

Jak se počítá úrok hypotéky

Jednodenní úroková sazba se spočítá jako roční úroková sazba (p. a.) dělena 360. Proč 360 Prostě proto; je to historický zvyk. Vysvětluje se tak, že úroky lidé počítali i v dobách, kdy neměli k dispozici počítače či elektronické kalkulačky, ale dokonce ještě ani mechanické počítací stroje.

Jak vysoky příjem na hypotéku

Pro splnění ukazatele DSTI (Debt Service To Income) je nutné, aby celková výše všech vašich měsíčních splátek úvěrů nepřesáhla 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu. U čistého příjmu 25 tisíc korun může splátka hypotéky a ostatních úvěrů dosahovat maximálně částky 11 250 korun měsíčně.

Kdy klesne inflace 2023

V každém dalším měsíci bude inflace o více než jeden procentní bod nižší než v měsíci předchozím. Na jednociferné hodnoty se meziroční růst spotřebitelských cen sníží přibližně v polovině letošního roku. Na horizontu měnové politiky, tedy ve druhém a třetím čtvrtletí příštího roku, inflace klesne k 2% cíli ČNB.

Jaká bude inflace v roce 2023

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla v květnu 2023 cenová hladina meziročně o 11,1 %. Inflace tak dále výrazně zpomalila, nadále se však nacházela vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly rovněž o 11,1 %.

Kdy skončí inflace

Inflace se na jaře a v létě letošního roku bude dále rychle snižovat, počátkem roku 2024 se vrátí do blízkosti 2% cíle.

Kdy byla nejvyšší inflace v ČR

Nejvyšší průměrná roční míra inflace v celé historii samostatné České republiky byla v roce 1993, kdy dosáhla výše 20,8 %.