Kdy koupit dálniční známku Slovinsko?

Jak a kde koupit slovinskou dálniční známku

Stejně tak si můžete slovinskou dálniční známku koupit na čerpacích stanicích, hraničních přechodech, na poštách, případně i v trafikách. Online slovinská dálniční známka se váže na registrační značku vozidla (SPZ), takže je nepřenosná.
Archiv

Jak koupit slovinskou známku

Slovinsko nově zavedlo elektronické dálniční známky. Lze je zakoupit na čerpací stanici na slovinských hranicích. On-line je můžete zakoupit zde: https://evinjeta.dars.si/cs. Klasické nalepovací již nejsou v prodeji.
Archiv

Jak objet slovinskou dálnici 2023

Na Slovinsku vyrazte přes Lenart do Ptuje. S ohledem na cenu a dobu platnosti slovinské dálniční známky se vyplatí slovinské dálnici vyhnout. Stačí totiž před koncem rakouské dálnice sjet na silnici číslo 69 a vydat se směrem k hraničnímu přechodu Mureck. Na Slovinsku vyrazte přes Lenart do Ptuje.

Jak koupit dálniční známku v Chorvatsku

Pořídit si dálniční známku můžete přímo na stránkách asfinag.at. Kdo nechce elektronickou dálniční známku, může si koupit na prodejních místech „papírovou“. Řidiči aut nad 3,5 tuny využívají elektronický mýtný systém s jednotkou Go-Box.
Archiv

Kde koupit dálniční známku Slovinsko 2023

Kde známku koupit

Elektronickou dalniční známku lze zakoupit na webu evinjeta.dars.si. Pro nákup je potřeba znát SPZ vozidla, pro které budete známku kupovat.

Jak se kontroluje dálniční známka ve Slovinsku

Slovinská správa dálnic (DARS d.d.) spustila nový systém elektronických dálničních známek, který umožní kontrolu prostřednictvím kamerového systému. Ten bude snímat SPZ vozidla a ověřovat platnost dálniční známky v evidenci plateb v centrálním registru.

Kdy je nejlepší čas jet do Chorvatska

Kdy cestovat do Chorvatska autem

Nejvíce turistů zažívá Chorvatsko v červenci a srpnu, kdy jsou průměrné denní teploty okolo 27 – 31 stupni a moře se prohřeje až na 26 stupňů. Pokud se chcete vyhnout davům turistů či máte rádi nižší teploty, tak doporučujeme červen a září. Opět zde také platí, čím jižněji, tím tepleji.

Jak platit v Chorvatsku 2023

Začíná bezplatná výměna bankovek a mincí chorvatské kuny za eurobankovky a mince. Eurobankovky a mince se stávají jediným zákonným platidlem. Ukončení výměny bankovek a mincí chorvatské kuny v bankách, na poštách a v agentuře Financijska agencia.

Jak se platí ve Slovinsku

Čím platit ve Slovinsku, kurz a ceny pro sezónu 2020/2021

Slovinsko v roce 2007 vstoupilo do EU a ze svého tolaru přešlo na euro. Nemusíte tak komplikovaně zjišťovat kurz měny, stačí směnit koruny za eura a vzít platební kartu. Ceny ve Slovinsku jsou vyšší než v ČR.

Jak se platí dálnice v Chorvatsku

Mýto můžete na mýtných stanicích platit hotovostí nebo kartou. ​Pro uživatele palubní jednotky ENC OBU jsou na mýtných stanicích na dálnici zvláštní jízdní pruhy, a to jak otevřeném, tak v uzavřeném systému. Určení výše platby a elektronická platba probíhá automaticky, bez potřeby mýtného ticketu.

Kde se lepí Slovinská dálniční známka

Slovinskou dálniční známku nalepte do horního rohu vlevo. Roční dálniční známka vyjde na 110 eur, měsíční na 30 eur a sedmidenní na 15 eur.

Kdy je v Chorvatsku nejvic turistů

Červenec a srpen. Hlavní turistická sezona s sebou nese nejteplejší měsíce s minimem srážek a také největší počet návštěvníků, s tím spojené kolony a vyšší ceny ubytování i v restauracích. Služby, trajekty, restaurace i letní festivaly jedou na plné obrátky bez omezení.

Kdy je nejtepleji v Chorvatsku

Nejteplejším měsícem v celém přímoří je červenec. Nejvyšší průměrná teplota byla v tuto dobu naměřena ve Splitu: 25,9°C. Teploty v noci se v severní části pohybují od 20,7 do 23,9°C, ve střední části od 20,6 do 25,9°C a v jižní části od 21,9 do 25,4°C.

Čím je lepší platit v Chorvatsku

Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou, případně vybrat z místních bankomatů. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Kde je lepsi koupit kuny

Kam pro kuny

Místo Kurz Poplatek
MONETA Money Bank** 3,39 0
Směnárna Exchange 3,35 0
Česká spořitelna 3,39 2 %, min. 40 Kč
Komerční banka 3,388 2,5 %, min. 50 Kč

Co je potřeba pro vstup do Slovinska

Pro vstup do Slovinska není třeba předkládat žádný vstupní formulář. Nelze vyloučit změnu epidemiologické situace, a proto doporučujeme sledovat oficiální stránky slovinské vlády.

Jaké dálniční známky do Chorvatska

Trasa na Istrii

Známka/mýto do 3,5 tuny Cena Platnost
Rakousko 9,90 eur 10 dní
Rakouské tunely 2 × 13,50 eur cesta tam a zpět
Slovinsko 30 eur 30 dní
Chorvatsko (Záhřeb-Rijeka) 2 × 9,2 eur cesta tam a zpět

Kdy nejet do Chorvatska

Hlavní sezona (červenec a srpen): V hlavní sezoně je nejlepší počasí. Nejvíce hodin slunečního svitu je na ostrovech Hvar a Korčula a ve městě Dubrovník. Toto období je nejlepší k cestě za mořem a koupáním, počasí je nejteplejší a nejstabilnější. Ceny jsou v hlavní sezoně nejvyšší a pobřežní destinace nejrušnější.

Kdy je nejhorsi jet do Chorvatska

Nejvíce lidí vyráží do Chorvatska v pátek večer nebo v sobotu ráno. To znamená, že celou noc z pátku na sobotu a celou sobotu je na silnicích a na hlavních dálničních tazích do Chorvatska opravdu plno. Zvětšuje se nebezpečí kolize, prodlužuje se doba jízdy a tím se zvyšuje i stres a únava řidiče.

Kdy nejlépe jet do Chorvatska

Hlavní sezona (červenec a srpen): V hlavní sezoně je nejlepší počasí. Nejvíce hodin slunečního svitu je na ostrovech Hvar a Korčula a ve městě Dubrovník. Toto období je nejlepší k cestě za mořem a koupáním, počasí je nejteplejší a nejstabilnější.

Co s kunami v roce 2023

Vyměňovat bankovky a mince chorvatské kuny za eurobankovky a mince je do 31. prosince 2023 možné pouze na poštách, v komerčních bankách a ve Financijska agencia.

Jak vybrat z bankomatů v Chorvatsku

Chorvatsko se řadí k moderním zemím, kde najdete bankomaty téměř na každém rohu většího městečka. Proto je jednoduché si kdykoliv a kdekoliv vybrat potřebnou částku z bankomatu. Jen musíte mít embosovanou platební kartu, se kterou lze platit a vybírat v zahraničí.

Na co si dát pozor Slovinsko

Bezpečnost: Bezpečnostní situace ve Slovinsku je obdobná jako v sousedních státech včetně ČR. I tady by však mělo být samozřejmé dodržovat základní pravidla bezpečnosti, zejména dávat pozor na kapsáře, především na nádražích, tržištích a ve veřejné dopravě. Nenoste u sebe větší obnosy peněz, šperky a jiné cennosti.

Kdy vyrazit na Slovinsko

Celkově nejlepší doba na návštěvu Slovinska je léto, kdy teploty šplhají do 30°C a překvapit vás mohou pouze občasné krátké silné bouřky. Rovněž podzim je výborný čas pro návštěvu této země, teplota se mírně ochladí, což je pro aktivní dovolenou určitě příjemnější, a tím že končí prázdniny je zde méně lidí.

Co je potřeba pro vstup do Chorvatska

Ode dne 1. května 2022 byla zrušena ochranná opatření týkající se překračování chorvatských státních hranic. Od tohoto data je všem cizincům umožněn vstup do Chorvatska bez jakéhokoliv omezení. Upozorňujeme, že do Chorvatska mohou čeští občané vstoupit pouze s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem.