Kdy koupit Jordan Pass?

Na co si dát pozor v Jordansku

POZOR: JP je potřeba mít koupený předem a vytisknutý!Jordánsko je bezpečná zeměKaňony jsou v zimě nepřístupnéJordánsko je dokonale outdoorová zeměMadaba není nejlepší místo, kde koupit suvenýry.Noční Petra se nekoná každý večer.Před návštěvou Mrtvého moře si neholte nohy.
Archiv

Jak je bezpecne Jordánsko

Všechny významné turistické lokality na území Jordánského hášimovského království lze považovat za bezpečné. Jordánsko je v zásadě bezpečná země, nicméně běžnou kriminalitu (včetně sexuálního obtěžování) nelze zcela vyloučit.

Jaké moře je v Jordánsku

V Jordánsku je počasí subtropické suché a je ovlivněno Středozemním mořem. Na západě je klima více středomořské, na východě potom pouštní. Zimy jsou zde studené a léta opravdu teplá a suchá. V létě jsou teploty v údolích až okolo 48 ˚C, v Ammánu okolo 26 ˚C.

Co vedet před cestou do Jordánska

Od 1. března 2022 není při cestě do Jordánska potřeba PCR test před cestou ani kontrolní PCR test absolvovaný po příletu. Cestování do Jordánského království je tedy znovu „jako dřív“. Jedinými povinnostmi zůstávají příjezdový formulář (pro starší 5 let), cestovní pojištění a vízum.

Co se nesmí vyvážet z Jordánska

Z Jordánska je zakázáno vyvážet jakékoliv starožitnosti či archeologické nálezy, zlato nezpracované do šperků a nasbírané nebo bez dokladů zakoupené korály a mušle. Na hraničních přechodech (včetně letiště) jsou prováděny časté a pečlivé kontroly.

Kdy cestovat do Jordánska

Nejlepší čas pro návštěvu Jordánska

Nejlepší doba pro rezervaci dovolené v Jordánsku je během přechodných období jara (od března až do května) a podzimu (od září do listopadu), což umožňuje návštěvníkům vyhnout se extrémnímu suchu v letních měsících a chladu v zimních měsících.

Co si s sebou vzít do Jordánska

Jordánsko je muslimská země a i když je zemí velice liberální, měli bychom být ohleduplní. Vstup do jakéhokoli svatého místa vyžaduje téměř kompletní krytí jak pro ženy, tak muže. Běžné oblečení už tolik striktní není. Místní muži nosí především dlouhé kalhoty a košile s krátkým rukávem.

Kdy jet Do Petry

Lidé se mě často ptají, kdy je nejlepší do Petry jet. Ideální je jaro (březen, duben a květen) a podzim (od konce září do poloviny listopadu). To nebývá úplně horko, ale zároveň je slunečno a výhledy si tu užijete na maximum. Počítejte ale s tím, že v tato období je tu spousta turistů.

Jak se stravovat v Jordánsku

Jordánská kuchyně je typickým zástupcem blízkovýchodní gastronomie. Běžně tu narazíte na falafel, hummus, kebab a pity nebo chlebové placky. Základními surovinami je jehněčí a kuřecí maso, cizrna a luštěniny obecně, čerstvá i nakládaná zelenina, hustý bílý jogurt a samozřejmě rýže.

Co se vozi z Jordánska

Jordánsko z EU dováží hlavně auta, strojírenská zařízení a potraviny. Rozdíl v číslech je dán omezenou jordánskou nabídkou, vývoz do EU se v roce 2022 zdvojnásobil hlavně díky potaši. Jordánsko dováží 98 % svých energetických zdrojů a 90 % potravin, dále automobily, farmaceutika, elektrotechniku ad.

Kdy k Mrtvému moři

Ideální pro cestu k Mrtvému moři jsou jaro a podzim – to jsou teploty příjemné, ale taky tu bývá největší nával. V zimě je tady sympaticky vylidněno, ale užijí si to spíš otužilejší jedinci. Když vejdu do vody, začínám chápat, proč Izraelci tomuhle místu říkají Moře soli (jam melach).

Co delat v Jordánsku

Co vidět a navštívit v JordánskuPetra. Největším tahákem Jordánska je bezesporu slavné skalní město Petra.Wadi Rum. Údajně nejkrásnější poušť světa, domov beduínů a někdejší působiště Lawrence z Arábie.Jerash.Mrtvé moře.Dana.Wadi Mujib.Hrady z období křížových výprav.Betánie za Jordánem.

Co se vozí z Jordánska

Jordánci jsou zruční řemeslníci i umělci

Jako drobný suvenýr z Jordánska, si můžete také koupit lahvičku s barevným pískem, kterou vám vyrobí místní umělci v Petře a Aqabě. Jejich hravé vzory jsou pro Jordánsko specifické.

Co se nesmí vozit do Jordánska

Celní předpisy v Jordánsku

Je zakázáno dovážet zbraně, střelivo, výbušniny, všechny druhy jedů a narkotik, pornografické publikace a zboží.

Co žije v Mrtvém moři

Žijí zde velbloudi, kozorožci, zajíci, damani, šakalové, lišky a dokonce i levharti. Žijí zde rovněž stovky druhů ptáků. Izrael i Jordánsko vyhlásily na obou stranách jezera přírodní rezervace.

Kde je Nejslanejsi moře

Třeba Baltské moře obsahuje jen čtyři gramy soli na litr, nejslanější Rudé moře pak 42 g/l. Nejvyšší podíl soli ze všech větších vodních ploch má moře, které je mořem jen podle názvu – Mrtvé moře – kde je soli 330 gramů na litr.

Jaká je hloubka Mrtvého moře

306 mMrtvé moře / Maximální hloubka

Jaké moře je nejméně slané

Nejnižší salinita je v Baltském moři, zejména v Botnickém zálivu. Důvodem pro tento fakt je nízký výpar, omezený styk s oceánem a významné říční přítoky. Průměrná salinita mořské vody je asi 36 ‰.

Kde je Nejslanější moře

Nejvyšší slanost má Rudé moře (42 ‰), které má relativně málo říčních přítoků, omezený kontakt s oceánem a vysoký výpar. Pro srovnání, slanost Mrtvého moře (které je vlastně bezodtokým jezerem) je asi 330 ‰. Nejnižší salinita je v Baltském moři, zejména v Botnickém zálivu.

Kde se vzala v moří sůl

Prvním je zvětrávání hornin na pevninách. Když horniny zvětrávají, vyplavují se z nich soli a další látky, které pak řeky odnášejí do moří. Podobně zvětrávají také horniny na mořském dně. Dalším zdrojem jsou výbuchy podmořských sopek.

Jaké je Nejslanější moře na světě

Třeba Baltské moře obsahuje jen čtyři gramy soli na litr, nejslanější Rudé moře pak 42 g/l. Nejvyšší podíl soli ze všech větších vodních ploch má moře, které je mořem jen podle názvu – Mrtvé moře – kde je soli 330 gramů na litr.

Kdy Zamrza moře

Při salinitě 35 ‰ a hustotě 1,028 g.cm-3 zamrzá mořská voda při teplotě –1,9 °C. Poněvadž mořský led obsahuje zbytky plynů, vody i různé nečistoty, je jeho hustota 0,857 až 0,920 g.cm-3 (čistý led má hustotu 0,91676 g.cm-3).

Jaký je nejméně slané moře

Nejnižší salinita je v Baltském moři, zejména v Botnickém zálivu. Důvodem pro tento fakt je nízký výpar, omezený styk s oceánem a významné říční přítoky. Průměrná salinita mořské vody je asi 36 ‰.

Které moře je nejméně slané

Nejnižší salinita je v Baltském moři, zejména v Botnickém zálivu. Důvodem pro tento fakt je nízký výpar, omezený styk s oceánem a významné říční přítoky. Průměrná salinita mořské vody je asi 36 ‰.