Kdy krátit túje?

Kdy zastřihnout túje

Túje je ideální stříhat alespoň dvakrát do roka. První období nastává v červnu, kdy se odstraní převážně přečnívající výhonky. Druhý a větší řez se provádí na podzim. Tehdy je potřeba určit finální tvar rostlin a zabránit jejich rozrůstání nechtěnými směry.
Archiv

Jak stříhat túje aby rostly

Túje stříháme cca 2-3x ročně ze stran, vrchol necháváme dorůst do požadované výšky, až potom zastřihneme. Pokud chcete extra hustý plot, sestřihněte i vrchol, ten se pravděpodobně rozvětví na dva. Ideální je provést první řez na jaře v dubnu, druhý letní řez v červnu a poslední na konec srpna – září.

Jak urychlit růst tújí

Nelitujte poškozených kořenů, keře a stromy si rychle vytvoří další, které je pomohou lépe ukotvit v zemi a dodají jim potřebnou sílu pro následný růst. Takové rostliny se i mnohem lépe adaptují, neboť dokáží vodu a živiny z okolní zeminy využít skutečně na maximum.

Jak omladit túje

Při takto silném zásahu je třeba načasovat řez na období podzimu až poloviny zimy. Tím omezíte ronění pryskyřice na minimum. Samozřejmostí by mělo být zatření velkých řezných ran štěpařským voskem. Zátěž radikálního řezu výrazně snížite rozložením do delšího časového období (nejméně na 2 roky).

Jak škodí túje

Túje jsou totiž extrémně žíznivé jehličnany. Na suchém pozemku, kde moc neprší, se s ostatními rostlinami porvou doslova o každičkou kapku. Kdo je někdy sázel, prý si mohl všimnout kromě kotevních kořenů i té jemné a husté sítě tenkých kořínků, pomocí které získávají každou vodu, kterou mohou.

Jak zachránit uschlou tújí

U starších tújí se objevuje reznutí hlavně v důsledku nedostatku živin v půdě. Po letech se země vyčerpá a vzhledem k tomu, že jsou tyto rostliny hodně citlivé na nedostatek hořčíku, je třeba ho do půdy dodat. Většinou zabere takzvaná hořká sůl, která hořčík obsahuje.

Jak často stříhat túje

Živý plot z tůjí vyžaduje řez alespoň dvakrát ročně – na samém sklonku zimy a koncem června.

Co vysadit místo tújí

Použít lze různé druhy tisu, jedlovce, modřínu, smrku či cypřišku.

Co ničí túje

Zřejmě byl dovezen z Toskánska. Krasec festiva se začal v Česku šířit kvůli dovozu exotických tújí. Brouk krasec festiva kromě tújí napadá také jalovce, likviduje dřeviny, v nichž žije.

Co vysadit po Tujich

Předem si ale ujasněte, co přesně od něj čekáte. Hledáte-li stálezelený keř, vsaďte na střemchu, zimostráz či hlohyni. Pokud má plot jen opticky oddělit zahradu a zpestřit ji, vysaďte nižší keře jako mahonii nebo kalinu.

Co Nesnasi túje

Žloutnutí, hnědnutí a prosychání dřevin odspodu může nastat i při nedostatku, ale paradoxně i při přebytku živin v půdě. Nedostatek živin můžeme nahradit pravidelnou aplikací granulovaných nebo kapalných hnojiv v první polovině vegetačního období.

Jak oživit túje

Nedostatek hořčíku

Aplikací hořké soli jim pomůžete. Hořká sůl je hořečnaté hnojivo nejen na túje. Využijete ho v zahradě i na jiné plodiny a dřeviny. Doplníte hořčík, který zabraňuje hnědnutí a tím i doplníte potřebnou výživu.

Jak se zbavit túje

Tůje bych seřízla aby nebyly tak vysoké, za ně dala pískoviště, trampolínu, domek, bazén, prostě plochu bez záhonů. prý pomáhá čistě ekologický způsob zalít je vařící vodou…. Roundup zabere.

Co škodí Tújím

Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou.

Jak hoří túje

Když začnou hořet túje, které vypadají navenek zelené, ale uvnitř živého plotu jsou zcela suché, tak hoří podobně jako suchá tráva. Ohořelé nemusí být jen túje, ale poškozené od požáru mohou být i hroby, žárem popraskají dekorace, sežehnuté mohou být i fotografie a nápisy na hrobech.

Proč tu je rezavý

U starších tújí se objevuje reznutí hlavně v důsledku nedostatku živin v půdě. Po letech se země vyčerpá a vzhledem k tomu, že jsou tyto rostliny hodně citlivé na nedostatek hořčíku, je třeba ho do půdy dodat. Většinou zabere takzvaná hořká sůl, která hořčík obsahuje.

Kdy zalévat túje

Ze začátku je třeba udržovat zem, ve které rostou tuje vlhkou. Doporučuje se zalévat každý den po dobu jednoho měsíce, nejlíp ráno. Nemůžete to však přehnat. Musíte se řídit podle toho, jaké je počasí.

Jak daleko od sebe túje

Jak daleko od sebe sázíme sazenice tůjí Odborníci říkají, že na jeden metr jsou potřeba dvě tůje. Pokud tedy chcete vytvořit například 10 metrů dlouhou stěnu, budete potřebovat 20 tůjí.

Jak dlouho schne topol

Smrk – dobrá výhřevnost, oblíbené palivové dřevo, praská kvůli vysokému obsahu pryskyřice, dobře se z něj vyrábí třísky na podpal, schne 1 rok. Topol – malá výhřevnost, dobře se štípe, velmi rychle hoří, schne 1 rok.

Jak topit tvrdým dřevem

Měkčí dřevo prostě hoří mnohem rychleji, a připraví tedy rychle roztopený krb pro přiložení tvrdého dřeva, která vydrží hořet déle a my pak nemusíme tak často přikládat. Tvrdé dřevo však můžeme nahradit i dřevními či kůrovými briketami, které vydrží hořet srovnatelně dlouho, ne-li ještě déle.

Jak hoří smrk

Dřevo jehličnanů hoří podstatně kratší dobu než dřevo stromů listnatých, avšak jeho výhřevnost je vyšší. Pokud budeme porovnávat třeba smrk a dub, dozvíme se, že smrkové dřevo shoří rychleji a jeho 1 kilogram dřeva vydá 4,4 kWh/kg.

Které dřevo špatně hoří

Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Kdy se musí topit

Začátek topné sezony se každý rok mění. Začíná podle toho, kdy a jak se udělá chladno. Zákon stanoví, že pokud klesne venkovní teplota pod 13°C alespoň po dva dny po sobě jdoucích, je povinnost začít topit. Ještě je však další faktor a to, že ani následující třetí den v řadě se neočekává výraznější oteplení.

Které z paliv má největší výhřevnost

Hnědé uhlí dosahuje výhřevnosti 10000 až 19000 kJ/kg, černé uhlí 21000 – 31000 kJ/kg, koks 23000 až 30000 kJ/kg a brikety 19000 až 26000 kJ/kg. Více méně se dnes i přes vysokou výhřevnost od vytápění uhlím ustupuje a uhlí je nahrazováno například peletami.

Jaké dřevo má největší výhřevnost

Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou až dva roky. Velmi žádaným dřevem na topení je bříza, která sice nemá tak vysokou výhřevnost, ale schne pouze rok a navíc v krbu nepraská.