Kdy léčit včely Formidolem?

Kdy léčení včel Formidolem

Přípravek se aplikuje do včelstva mimo období vytáčení medu. Rovnoměrného odparu léčivé látky z přípravku je dosaženo při stabilních teplotách okolního prostředí, nejlépe při denních teplotách nad 20 ºC, a pokud rozdíly mezi denní a noční teplotou nejsou vysoké.

Kdy vyndat Formidol

nejdřív 48 hodin s pěti dírami a pak na 48 hodin celý vybalený.

Kam umístit Formidol

Formidol 41g je odparná deska z krátkovláknité celulózy obsahuje 40 ml kyseliny mravenčí v koncentraci 85 %. Je určena k letnímu léčení včelstev proti varroáze včel; současně omezuje zvápenatění plodu a nosematózu. Odparná deska se vkládá do podmetu, na strůpek nebo mezi nástavky.
Archiv

Kdy se Fumiguje

Aplikace fumigací se provádí při venkovních teplotách nad 10°C, aby včelstvo bylo rozvolněné a v době kdy včely nelétají (nejlépe navečer nebo ráno).
ArchivPodobné

Jak léčit Formidolem

Odparnou desku v regulačním obalu vkládáme na horní loučky rámků, mezi nástavky nebo do podmetu. Česno ponecháme otevřené. Při vložení na horní loučky nebo mezi nástavky desku směřujeme otvory mezi plodové plásty.

Jak Fumigovat

Jak fumigovat: Fumigační pásek propíchneme na jednom konci hřebíkem 80 – 100 mm dlouhým. Pod hřebík kápneme 2 kapky na jeden vysoký nástavek. Pro včelaře, kteří zimují pouze v plodišti , to znamená pouze 2 kapky, pro ty, kteří zimují ve dvou vysokých, nebo třech nízkých nástavcích, to jsou 4 kapky.

Jak se zbavit Zvápenatění včelího plodu

Zvápenatění včelího plodu

Léčení je možné provádět například kyselinou mravenčí nebo Formidolovými destičkami. Nicméně kyselina mravenčí zvápenatění včelího plodu spíše jen potlačuje, ale nevyléčí. Ideálním řešením je pak výměna včelí matky, díky které se zvýší čistící pud včel, které pak nákazu zcela odstraní.

Jak velké Plodiště

Plodištní nástavek by měl mít teoreticky minimálně 9 plástů. Vychází to z úvahy, že max. zjišťované plodové hnízdo má průměr 30 cm. Výjimkou je Dadantův úl, kde tendence včelstva plodovat vzhůru je potlačena dostatečným počtem vysokých plástů v plodišti a polonástavky, na kterých v takovémto případě matka nerada klade.

Jak dlouho přikrmovat Oddělek

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Jak dlouho nechat Formidol v úlu

Při vkládání desky se nesmi regulační obal porušit nebo shrnout, musí přiléhat těsně na desku. Po uplynutí obvykle 48 hodin desku vyjmeme, odstraníme regulační obal a obnaženou desku vrátíme do úlu na stejné místo. Za další dva dny desku z úlu odstraníme, jinak ji včely -již suchou- začnou rozkousávat a vynášet z úlu.

Kdy se dává kyselina mravenčí

Hlavní výhodou kyseliny mravenčí pro české včelaře je, že její použití není vázáno na veterinární předpis. Mohou ji tedy aplikovat kdykoli uznají za vhodné či nutné – od předjaří do podzimu. Další nespornou výhodou kyseliny je její cena, lze jí koupit poměrně levně v dostatečné kvalitě.

Kdy odstranit Trubčinu

Odstraňování trubčiny není mezi českými včelaři příliš populární protivarroózní opatření, přitom je to škoda, protože může významně snížit napadení včelstev, když se provede ve správnou dobu a dostatečně důsledně. Kdy a jak trubčinu odstranit Konec června je vhodná doba pro odstranění trubčího plodu.

Kdy rozšiřovat včelstva

Období růstu se stavebním pudem – včelařské jaro

Začíná narůstat aktivita na česně a projevuje se stavební pud včel. Včely začínají více plodovat a objevují se první zdroje snůšky. Jedná se o ideální období pro rozšiřování včelstev přidáním nástavku a doplněním o stavební rámky.

Kdy se můžou stěhovat včely

Přesun včelstev

Stěhování může proběhnout po ukončení letu včel, kdy uzavřeme a pevně svážeme úl, ve kterém ale také zajistíme větrání, a tento úl (nejlépe v noci) odvezeme na nové stanoviště.

Kdy začít Podněcovat včely

V červenci je také vhodné léčit včely kyselinou mravenčí, samozřejmě podle potřeby. Krmení včel v červenci slouží k podněcování včel, jehož výsledkem by měl být plod a udržení včelí matky v kladení, ne doplnění zásob na zimu.

Jak léčit kyselinou šťavelovou

Indikace (Oxuvar – kyselina šťavelová)

Kyselina ťavelová se do včelstev aplikuje dvěma možnými způsoby: sublimační metodou. pokapem v cukerném roztoku (Aplikace po kapkách musí být provedena v bezplodém včelstvu na podzim / v zimě, jednorázově a při venkovních teplotách mezi 5 °C a -15°C.)

Jak ředit kyselinu mravenci

Ředění kyseliny mravenčí z 85% na 65% = do 366 ml vody nalejeme 1 litr kyseliny mravenčí a vznikne 65% roztok kyseliny mravenčí. Při práci s kyselinou, používejte ochranné rukavice a ochranné brýle! Při ředění nalévejte vždy kyselinu do vody nikdy né naopak.

Kdy včely staví mezistěny

Zvláště brzy na jaře – v březnu je to odborná záležitost. Záleží totiž na počasí, stavu vegetace a na rozvoji včelstev. Každou přidanou mezistěnou v této době se prostor v úle výrazně ochladí.

Co dělat když se rojí včely

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Jak poznat osiřelé včelstvo

Plodová zkouška

osiřelé, zkontrolujeme nejdříve, zda se ve včelstvu nachází nějaký otevřený plod. Pokud tomu tak není, je velmi pravděpodobné, že matka včelstvu skutečně chybí. Jistotu však získáme až po provedení tzv. plodové zkoušky.

Kdy na jaře přikrmovat včely

Jarní práce

Obecně se ale přikrmování provádí jen tehdy, pokud je málo zakrmeno z léta a včelám to nevystačí. Nebo pak, v případě chladného jarního počasí, kdy ještě nekvetou rostliny dávající nektar. „Krásné počasí během dvou únorových týdnů přimělo matku k plodování.

Jak se starat o včelstvo

Včelstvo z zimě potřebuje klid a nemá být rušeno. Doporučujeme samozřejmě nákup kvalitních včelstev či oddělků. Moc nedoporučujeme, aby nastávající včelař začínal s rojem. Je to sice pěkný zážitek, když usazujeme první roj do úlu, ale je velmi pravděpodobné, že toto včelstvo se bude rojit i v příštích letech.

Kdy léčit kyselinou šťavelovou

Kdy aplikovat kyselinu šťavelovou do včelstva

Včelaři,kteří již mají zkušenosti s ošetřením včelstev kyselinou šťavelovou uvádějí jako nejvhodnější období pro aplikaci začátek prosince.

Kdy rozšířit včely

Zvětšování včelstev je přirozenou činností, která vede ke zvyšování množství získaného medu, a tím i našich zisků. Červen je nejvhodnějším obdobím pro tuto činnost nebo pro vyrovnání zimních ztrát, protože ve včelstvech je dostatek plodu a mladých včel.