Kdy léčit včely kyselinou mravenci?

Jak léčit včely kyselinou mravenci

Léčení kyselinou mravenčí

Vkládám do podmetu misku 10 x 10 cm s 65% KM (okolo 0,5 dl), kterou přikryji molitanem pro odpařování, který je tak vysoký, jak miska viz. foto. Dále na rámky pokládám stropní odpařovač, další KM 0,5 dl náplň a přikryji folií. Víme že vývojové stádium brouka Vorroa d.
ArchivPodobné

Kdy začít léčit včely

říjen — listopad — prosinec. Dlouholetá zkušenost ukazuje, že nejdůležitější období pro tlumení varroázy je v zimě, kdy jsou včelstva bez plodu a roztoči jsou jen na dospělých včelách. Pro likvidaci všech roztočů jsou nezbytná tři ošetření v odstupu minimálně 2 týdnů.

Jak dlouho nechat Formidol v úlu

Při vkládání desky se nesmi regulační obal porušit nebo shrnout, musí přiléhat těsně na desku. Po uplynutí obvykle 48 hodin desku vyjmeme, odstraníme regulační obal a obnaženou desku vrátíme do úlu na stejné místo. Za další dva dny desku z úlu odstraníme, jinak ji včely -již suchou- začnou rozkousávat a vynášet z úlu.
Archiv

Kdy se Fumiguje

Aplikace fumigací se provádí při venkovních teplotách nad 10°C, aby včelstvo bylo rozvolněné a v době kdy včely nelétají (nejlépe navečer nebo ráno).

Kdy dát Formidol

Formidol je preventivní léčivo, jenž lze použít i bez veterinárního předpisu. Formidol přináší biologicky neškodné léčivo k boji proti Varroáze a Nosematóze. Formidol lze použít od jara do podzimu 3 x až 4 x ročně. Kyselina mravenčí je známý zabiják roztočů.

Jak používat kyselinu mravenci

Syntetická kyselina mravenčí se užívá k výrobě barviv, na odstraňování bradavic, v gumárenství a v koželužství k odvápnění kůže. V potravinářství jako přídatná látka do potravin pod označením E 236. Používá se také do přípravků na čištění vodního a močového kamene ve WC.

Kdy rozšiřovat včelstva

Období růstu se stavebním pudem – včelařské jaro

Začíná narůstat aktivita na česně a projevuje se stavební pud včel. Včely začínají více plodovat a objevují se první zdroje snůšky. Jedná se o ideální období pro rozšiřování včelstev přidáním nástavku a doplněním o stavební rámky.

Jak začít se včelami

Co dělat, chci začít včelařit Získejte informace – čerpat můžete ze specializované literatury, ze stránek Českého svazu včelařů a v neposlední řadě od místní včelařské organizace – od včelařů ve svém okolí, kteří vám mohou v začátcích pomoci nejen radou. Můžete se také zúčastnit nejrůznějších včelařských kurzů.

Kdy vyndat Formidol

nejdřív 48 hodin s pěti dírami a pak na 48 hodin celý vybalený.

Jak Fumigovat

Jak fumigovat: Fumigační pásek propíchneme na jednom konci hřebíkem 80 – 100 mm dlouhým. Pod hřebík kápneme 2 kapky na jeden vysoký nástavek. Pro včelaře, kteří zimují pouze v plodišti , to znamená pouze 2 kapky, pro ty, kteří zimují ve dvou vysokých, nebo třech nízkých nástavcích, to jsou 4 kapky.

Co to je varroáza

Varroáza je parazitární onemocnění včel způsobené roztočem Varroa destructor, který parazituje jak na zavíčkovaném plodu, tak na dospělých včelách.

Kdy se dává kyselina mravenčí

Hlavní výhodou kyseliny mravenčí pro české včelaře je, že její použití není vázáno na veterinární předpis. Mohou ji tedy aplikovat kdykoli uznají za vhodné či nutné – od předjaří do podzimu. Další nespornou výhodou kyseliny je její cena, lze jí koupit poměrně levně v dostatečné kvalitě.

Jak neutralizovat kyselinu mravenci

6.3 Doporučené metody čištění a zneškodnění: Při úniku do vody přidat sodu, vápenec nebo vápno, následně přefiltrovat nebo mech. odstranit; vodné roztoky opatrně zneutralizovat hydrogenuhličitanem sodným nebo hydroxidem sodným před vložením do vhodných nádob (pH 5 – 8).

Jak ředit kyselinu mravenci

Ředění kyseliny mravenčí z 85% na 65% = do 366 ml vody nalejeme 1 litr kyseliny mravenčí a vznikne 65% roztok kyseliny mravenčí. Při práci s kyselinou, používejte ochranné rukavice a ochranné brýle! Při ředění nalévejte vždy kyselinu do vody nikdy né naopak.

Co dělat když se rojí včely

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Jak dlouho přikrmovat Oddělek

Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.

Co všechno potřebuje včelař

Základní včelařské potřeby pro práci se včelami jsou: včelařský dýmák, kleště na vyjmutí rámků, smetáček a rozpěrák. Na vytáčení medu a medobraní potřebujete odvíčkovací vidličku, cedník na med (dvojitý) a medomet. Medomet není na začátek hned potřeba nový. Můžete si koupit bazarový či si ho jen zapůjčit.

Co obnáší chov včel

Pro chov včel je stěžejní výběr vhodného stanoviště, kam jejich obydlí umístíte. V okolí by mělo být co největší množství rostlin, které budou moc včely opylovat, a to asi do vzdálenosti 5 kilometrů, zároveň by zde mělo být co nejvíce různých druhů rostlin – květin, keřů i stromů.

Kam umístit Formidol

Formidol 41g je odparná deska z krátkovláknité celulózy obsahuje 40 ml kyseliny mravenčí v koncentraci 85 %. Je určena k letnímu léčení včelstev proti varroáze včel; současně omezuje zvápenatění plodu a nosematózu. Odparná deska se vkládá do podmetu, na strůpek nebo mezi nástavky.

Kdy odstranit Trubčinu

Odstraňování trubčiny není mezi českými včelaři příliš populární protivarroózní opatření, přitom je to škoda, protože může významně snížit napadení včelstev, když se provede ve správnou dobu a dostatečně důsledně. Kdy a jak trubčinu odstranit Konec června je vhodná doba pro odstranění trubčího plodu.

Co je Varidol

VARIDOL 125 mg/ml roztok k léčebnému ošetření včel

Kontaktní přípravek k léčbě varroázy včel v době, kdy ve včelstvu není zavíčkovaný plod.

Co přenáší včely

Nemoci u včel. Základními chorobami včelstev u nás je varroáza, virové nákazy, mor včelího plodu, nosemóza, houbová onemocnění, zavíječ voskový a tumidóza.

Jak dlouho žije Varroa destructor

Samičky roztoče žijí asi dva měsíce. Přes zimu přežívají na včelách asi 200 dnů.

Na co se používá kyselina mravenčí

Syntetická kyselina mravenčí se užívá k výrobě barviv, na odstraňování bradavic, v gumárenství a v koželužství k odvápnění kůže. V potravinářství jako přídatná látka do potravin pod označením E 236. Používá se také do přípravků na čištění vodního a močového kamene ve WC.

Co způsobuje kyselina mravenčí

Účinek na člověka

Její vyšší koncentrace pak vede k rozvoji metabolické acidózy, která může končit smrtí. Akutní toxicita spočívá v tom, že kyselina mravenčí inhibuje cytochromoxidázu a tím i mitochondriální respiraci, podobně jako kyanidy a oxid uhelnatý. Rozvoj acidózy je doprovázen tvorbou mravenčanů a laktátů.