Kdy má dojít ropa?

Kde najdeme ropu

Země s největšími zásobami ropy

Pořadí Země Dokázané zásoby ropy v milionech barelů
1. Venezuela 300 878
2. Saúdská Arábie 266 455
3. Kanada 169 709
4. Írán 158 400

Kdo je největším vývozcem ropy

Největším vývozcem ropy na světě je opět Saúdská Arábie, následovaná Ruskem a Norskem. Největším dovozcem na světě jsou Spojené státy následované Japonskem a Čínou.

Kdo má největší zásoby ropy na světě

Díky břidličné ropě mají také USA nyní větší rezervy než Rusko. Podle údajů Rystad zásoby nevyužité ropy v Rusku činí 256 miliard barelů. Následují Saúdská Arábie (212 miliard), Kanada (167 miliard), Írán (143 miliard) a Brazílie (120 miliard). Rystad je nezávislá výzkumná společnost se sídlem v Norsku.

Jak se hledá ropa

Ropu lze detekovat její přítomností na povrchu země (dnes už takové ložisko nikde nenajdete), geofyzikálním měřením nebo zmíněným dálkovým průzkumem Země. Geofyzikální měření slouží k detailnímu rozboru hlubší stavby zemské kůry. Mezi geofyzikální metody řadíme gravimetrické měření a seismický průzkum.

Kdy nám dojde ropa

V roce 1996 prohlásil laureát Nobelovy ceny za chemii Richard Smalley, že ropný konec nastane v roce 2020. Zatím to tak nevypadá. Americká vládní agentura v roce 2007 znovu potvrdila, že bez ropy budeme „kdykoliv do roku 2040“ a aktuální konzervativní odhady nám dávají dalších 53 let.

Jak dlouho vznikala ropa

Ropa se tvoří geochemickými procesy z matečných hornin. Tvoří se neustále, ale v geologickém čase v rozmezí několika miliónů nebo desítek miliónů let. Z hlediska lidského se tudíž jedná o neobnovitelný zdroj.

Jak dlouho vydrží zásoby ropy

Podle aktuálních odhadů vystačí globální zásoby ropy a zemního plynu zhruba 50 let, uranu 100 let a uhlí 150 let.

Co se stane až dojde ropa

Straší nás tím, že se vyčerpají zásoby ropy. A až se tak stane, dojde na války a přetahování o moc. Ale ono to tak vůbec nemusí být… Společnost Plant-e1 vychází ze zákona, že pokud někde probíhá cyklicky opakovaný proces, lze jej využít k výrobě energie a zaměřili se na fotosyntézu vodních rostlin.

Jak by vypadal svět bez ropy

Čerstvé výrobky budou nesmírně drahé a dovolit si budou moci jen ti nejbohatší. Zbytek lidstva bude muset přežívat na práškových, uměle vyrobených potravinách. Města budou zamořená odpadky, nebudou k dispozici auta, která ulice uklidí. Zápach a šířící se infekce bude na denním pořádku.

Kde jsou největší ložiska ropy

Největší světová naleziště jsou ve Venezuele

Mezi státy s největšími nalezišti ropy patří Venezuela, Saudská Arábie, Kanada, Írán, Irák a Kuvajt. Přibližně tři čtvrtiny světových nalezišť se nachází ve 14 státech sdružených do organizace zemí vyvážejících ropu OPEC.

Co by se stalo kdyby nebyla ropa

Čerstvé suroviny se stávají luxusním zbožím pro bohaté, zatímco zbytek obyvatel musí přežívat na práškových, uměle vyrobených potravinách. Všude se válí tuny zapáchajících odpadků, které není čím a kam odvážet, šíří se infekce.