Kdy malovat fasádu?

Jak přetřít fasádu

Silně savé podklady (voda se ihned vsakuje) přetřeme nejprve penetračním nátěrem. Podkladová barva se musí nanášet v hojné vrstvě plochým štětcem či širokou hranatou štětkou. Nejprve natíráme všechny vnitřní i vnější rohy. Veškeré výstupky a architektonické detaily lze barevně odlišit a tím fasádu celkově zvýraznit.
Archiv

Jak dlouho schne fasádní barva

Odolnost čerstvě natřených ploch proti poškození (omytí vrstvy barvy) je za standardních podmínek dosa- ženo nejpozději za 24 hodin. Snížení teploty nebo zvýšení vlhkosti vzduchu může prodlužovat doby schnutí.

Jak dlouho schne fasáda

Doba schnutí / vrstva: Při 200C a 65% relativní vlhkosti vzduchu je omítka po 24 hodinách povrchově suchá. Proschlá je po 2 až 3 dnech. Požadavky na podklad: Podklad musí být suchý nosný pevný a dostatečně vyzrálý – zbaven všech nečistot, mastnoty, výkvětů, starých nesoudržných nátěrů a prachových částic.

Jaký nátěr na fasádu

Na opravu fasády použijte speciální fasádní nátěr s vláknem, který zabezpečí vyztužení mikropraskliny, aby do ní už nevnikaly zárodky řasy, prach ani voda.
Archiv

Kdy je vhodné dělat fasádu

Odborníci ze Sdružení EPS ČR potvrzují, že nejvhodnějším obdobím pro zateplování je jaro nebo léto. V suchém a teplém počasí izolační materiály snadno zasychají, což minimalizuje riziko nehod zateplovacího systému, jejichž následné odstranění výrazně zvyšuje rozpočet na zateplení.

Jak se zbavit plísně na fasádě

Nejprve musíte odstranit staré nátěry a plesnivé plochy. Poté naneste na fasádu účinné prostředky proti plísním. Osvědčené je staré dobré Savo, tím rozhodně nic nezkazíte, právě naopak. Jeho účinky jsou léty prokázány.

Jak natáhnout fasádní omítku

Pokud fasádní omítku aplikujete klasicky hladítkem, nanášejte ji jedním tahem bez přerušování. V opačném případě byste měli povrch nejednotný. Pro natažení základní vrstvy se vždy používá hladítko nerezové. Nanesenou omítku zarovnejte stržením přebytečné vrstvy a důkladně vyhlaďte.

Kdy dělat zateplení domu

Ideálním obdobím pro zateplování domu je jaro a podzim, kdy teploty nejsou příliš vysoké ani nízké. Počasí ovlivňuje hlavně realizaci vnějšího zateplení a fasády. Venkovní zateplení se provádí na vnější straně obvodových stěn domu a zateplovací systémy se na zdivo aplikují pomocí lepících hmot.

Jak oživit fasádu

Oživení vzhledu fasády

Nejprve fasádu důsledně omyjte teplou vodou. Jakmile povrch vyschne, naneste na něj vrstvu základního nátěru. Penetrační nátěr zpevní organický minerální podklad před nanášením fasádní barvy. Po 12hodinové technologické pauze je povrch připraven pro minimálně dva nátěry fasádní barvy.

Jakou fasádu na starý dům

Tam, kde se nelze vlhkosti zbavit (některá stará zdiva určitou míru vlhkosti dokonce vyžadují, aby nepopraskala) lze zateplení začlenit do tzv. provětrávané fasády. Do ní se obvykle dává měkká vláknitá izolace podobně jako do střech. Hodí se minerální vlna, měkké dřevovlákniité či konopné desky, drcená celulóza aj.

Kdy se zatepluje novostavbu

Zateplovat novostavbu doporučuji až po dokončení všech mokrých procesů v domě, tj. omítky, potěry.

Kdy se má zateplit dům

Ideálním obdobím pro zateplování domu je jaro a podzim, kdy teploty nejsou příliš vysoké ani nízké. Počasí ovlivňuje hlavně realizaci vnějšího zateplení a fasády. Venkovní zateplení se provádí na vnější straně obvodových stěn domu a zateplovací systémy se na zdivo aplikují pomocí lepících hmot.

Jak vyčistit špinavou fasádu

Nejdříve zbavte fasádu od hrubých nečistot vodou, např. pomocí vysokotlakého čističe nebo kartáče, a nechte ji uschnout. Na postižená místa pak aplikujte vodou ředitelný sanační nátěr nebo odstraňovač řas, mechů a lišejníků a nechejte působit podle pokynů výrobce. Nanášet můžete postřikem, válečkem nebo štětkou.

Jak dostat mech z fasády

Nařeďte odstraňovač řas, mechů a lišejníků dle potřeby.

Odstraňovač řas, mechů a lišejníků se ředí v poměru 1:2 až 1:4 čistou vodou dle druhu kontaminace, pro silné napadení se může použít neředěný. Poměr ředění a dobu působení doporučujeme předem vyzkoušet na malé ploše.

Kdy tahat fasádu

„Nejvhodnějším obdobím pro zateplení jakéhokoli objektu jsou měsíce, kdy teploty neklesnou pod 5 °C a nepřekročí hodnotu 30 °C. Velká vedra nejsou pro zateplování ideální, neboť vám bude materiál při nanášení fasády zasychat naopak příliš rychle,“ radí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.

Jakou zvolit omítku na fasádu

Při výběru fasádní omítky dbejte především na to, aby byla poskytována záruka proti řasám a plísním. Aby měl materiál záruku nejlépe i na stálobarevnost. Vybírejte prodyšnou fasádní omítku. Čím víc je fasádní omítka prodyšná, tím více má i zvýšenou nasákavost.

Jak odstranit starou fasádu

Odstranění nesoudržných vrstevNesoudržné nátěry a velké vrstvy nátěrů se nejdříve odstraní mechanicky.Rozrušený a změklý nátěr se seškrábne špachtlí a poté se plocha opláchne tlakovou vodou.Při odstraňování organických nátěrů (i omítek) se plocha hustě natře odstraňovačem starých nátěrů a omítek.

Proč Nezateplovat starý dům

Horší propustnost vodních par pro změnu způsobuje, že dům nedýchá a častěji se uvnitř tvoří plísně. Příčin přitom může být hned několik. Například zateplování na ještě mokré obvodové zdivo, do kterého napršelo. Zdivo se zateplením uzavře a vlhkost se odpařuje do místnosti, kde se sráží na stěnách.

Jak na zateplení starého domu

Na starý dům se dobře uplatní izolace z dřevovláknitých desek, foukané drcené celulózy, minerální vlny nebo ekopanely z lisované slámy. Polystyrénové desky nejsou vhodným řešením. Kontaktní zateplení se však může aplikovat pouze na dokonale vysušený a stabilizovaný objekt.

Kdy delat zateplení

Vhodná doba na zateplení

Se zateplením domu začněte na jaře, případně na podzim. Většina materiálů je totiž citlivá na slunce (zpravidla jim vadí teploty vyšší než 35 °C) i mrazy (teploty pod 5 °C).

Jak na plíseň na fasádě

Nejprve musíte odstranit staré nátěry a plesnivé plochy. Poté naneste na fasádu účinné prostředky proti plísním. Osvědčené je staré dobré Savo, tím rozhodně nic nezkazíte, právě naopak. Jeho účinky jsou léty prokázány.

Jak odstranit psí moc z fasády

Místo přestříkněte Odstraňovačem zvířecích pachů a nechte ho zasáknout. Je to vynikající likvidátor všech molekul pachu a čpavku, takže tam pes nic nenajde. Pokud psi místo používali dlouho, tak aplikaci několikrát zopakujte. Pokud to bude potřeba, místo ještě jednou omyjete čistou vodou.

Jak srovnat fasádu

K vyrovnání podkladu se použije stěrková hmota webertherm elastik. Nanáší se nerezovým hladítkem. U podkladů s nepohyblivými trhlinami se provede druhá vrstva stěrkové hmoty s vložením výztužné skleněné síťoviny. Nerovnosti se přebrousí speciálním hladítkem s jemným brusným papírem.

Jaký je rozdíl mezi silikonovou a Silikátovou omítkou

Silikátová omítka je spojena draselným sklem, a proto má vynikající paropropustnost. Má sice horší pružnost a vodoodpudivost, ale je přirozeně odolná proti plísním. Silikonová omítka má lepší vlastnosti z hlediska vodoodpudivosti, pružnosti i prodyšnosti.

Jak nejlepe odstranit starou omítku

Jak odstranit omítku

Stačí poklepávat tupou stranou kladívka na stěnu tak, aby se omítka uvolnila a zbývající pevně držící částiodsekat buďto ostrou hranou kladívka nebo sekerkou či sekáčkem. Omítku osekávejte pod úhlem cca 30–40 stupňů ke stěně, abyste nepoškodili vlastní zeď.