Kdy může zaměstnavatel strhnout peníze?

Co vám může zaměstnavatel srazit ze mzdy

Srazit může daň z příjmu, pojistné na sociální zabezpečení, příspěvek na státní politiku zaměstnanosti, pojistné na zdravotní pojištění, zálohu na mzdu, nevyúčtovanou zálohu na cestovní pojištění, náhradu mzdy za dovolenou, dále může být učiněna srážka ze mzdy v souvislosti s výkonem rozhodnutí (exekucí) nařízených …

Jakou výši náhrady škody může zaměstnavatel požadovat podle zákoníku práce

Zákoník práce limituje náhradu škody do výše 4,5násobku jeho průměrného výdělku, za předpokladu, že škoda byla způsobena neúmyslně, bez vlivu alkoholu či drog. Při výpočtu průměrného měsíčního výdělku musíme postupovat v souladu s § 351 – § 362 ZP. Ve vícesměnném provozu činí stanovená týdenní doba 37,5 hodin.
Archiv

Kdy může zaměstnavatel snížit plat

To přichází v úvahu zejména tehdy, kdy se změní kvalitativní podmínky rozhodující pro stanovení nebo určení mzdy. Jde např. o změnu složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, snížení obtížnosti pracovních podmínek a zejména – zhoršení pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků zaměstnance.

Které srážky ze mzdy můžeme srážet dle zákoníku práce bez souhlasu zaměstnance

odměna za pracovní pohotovost; odstupné, popřípadě obdobná plnění poskytnutá zaměstnanci v souvislosti se skončením zaměstnání; peněžitá plnění věrnostní nebo stabilizační povahy poskytnutá zaměstnanci v souvislosti se zaměstnáním; odměny dle § 224 odst.

Jak postupovat při nevyplacení mzdy

Nevyplacení mzdy zaměstnavatelem

Zaměstnanec, který svou mzdu neobdrží ani po termínu splatnosti, může se domáhat zaplacení mzdy civilněprávní žalobou u místně příslušného okresního soudu. Kromě částky představující dlužnou mzdu může zaměstnanec požadovat také zákonný úrok z prodlení vypočtený z dlužné částky.

Jaké jsou zákonné srážky ze mzdy

Zákonné srážky ze mzdy

pojistné na sociální a zdravotní pojištění, příspěvek na politiku zaměstnanosti, také pohledávky zaměstnavatele, např. za zálohu na mzdu, kterou je zaměstnanec povinen vrátit, protože na ni neměl nárok a jiné.

V jakých situacích musí zaměstnanec uhradit škodu v plné výši tedy bez limitu

V případě, kdy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem dojde k uzavření dohody o odpovědnosti k ochraně hodnot svěřených zaměstnanci k vyúčtování, má zaměstnanec neomezenou odpovědnost za škodu a povinnost úhrady v plném rozsahu.

Jakou částkou se maximálně podílí zaměstnanec s obecnou odpovědnosti na škodě vzniklé zaměstnavateli

Při obecné odpovědnosti za škodu zaměstnanec hradí zaměstnavateli skutečnou škodu, přičemž výše její náhrady nesmí přesáhnout čtyř a půl násobek jeho průměrného měsíčního výdělku.

Kdy může zaměstnavatel změnit mzdový výměr

Jednostrannou změnu mzdového výměru musí zaměstnavatel provést písemně, nejpozději v den, odkdy je účinná. Například snížení mzdy od měsíce října musí být zaměstnanci oznámeno nejpozději 1. října. Se změnou nemusí zaměstnanec souhlasit, postačí jeho doručení.

Kdy může zaměstnavatel nařídit neplacené volno

Neplacené volno však nelze zaměstnanci nařídit. Na neplaceném volnu se může zaměstnavatel se zaměstnancem pouze dohodnout. Skutečnost, že zaměstnavatel v určitém období nemůže přidělovat zaměstnancům práci podle pracovní smlouvy, nemůže řešit nařízením neplaceného volna.

Jaké mohou být srážky ze mzdy

Srážky ze mzdy ve prospěch zaměstnavatele mohou být například srážky za stravné, za užívání služebního bytu nebo srážky sloužící k náhradě škody způsobené zaměstnancem. Srážky ve prospěch třetí osoby se nejčastěji týkají placení výživného.

Jak dlouho může zaměstnavatel Zadrzovat výplatu

Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď.

Co když zaměstnavatel nezaplatí

Pokud vám zaměstnavatel nezaplatí dlužnou mzdu ani do 15 dnů po uplynutí nejzazší doby její splatnosti (např. výplatu za leden do 15. března), můžete podat okamžitou výpověď z pracovního poměru. Tím zároveň získáte nárok na odstupné, tedy náhradu mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku po dobu výpovědní doby.

Jaký je rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou

Čistá mzda je částka, která Vám zůstane po odečtení daní a všech odvodů na sociální a zdravotní pojištění a počítá se z hrubé mzdy. Čistá mzda je právě ta částka, kterou za svou práci reálně dostanete na účet. Hrubá mzda je částka, kterou máte uvedenou v pracovní smlouvě a na níž jste se se zaměstnavatelem dohodli.

Jak se pocitaji srážky ze mzdy

přednostní srážky se odečítají z první i druhé třetiny čisté mzdy i z plně zabavitelné částky, nepřednostní srážky se odečítají pouze z první třetiny mzdy a plně zabavitelné částky (pokud tedy nemá zaměstnanec přednostní srážky, zůstává mu i druhá třetina mzdy).

V jaké výši ručí zaměstnanec za škody způsobené pod vlivem alkoholu

Jestliže však zaměstnanec způsobí škodu nikoliv z nedbalosti, ale úmyslně, v opilosti či po zneužití návykových látek, výše uvedená zákonná limitace neplatí a zaměstnanec je povinen uhradit zaměstnavateli skutečnou škodu, a to ve výši, která zaměstnavateli reálně vznikla.

Co jsou svěřené hodnoty

Patří k nim hotovosti, ceniny, zboží, zásoby materiálu nebo jiné hodnoty, např. stravenky, vstupenky na kulturní představení, poštovní známky apod. Charakteristickým znakem těchto hodnot je jejich určení pro oběh a obrat a možnost osobní dispozice zaměstnance s nimi po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny.

Kdo je za způsobení škody odpovědný

Za škodu odpovídá ten, kdo ji způsobil úmyslným jednáním proti dobrým mravům. Předpokladem této odpovědnosti je vznik škody, jednání porušující dobré mravy, příčinná souvislost mezi škodou a takovým jednáním a konečně zavinění ve formě úmyslu.

Kdy dostanu platový výměr

12 Platový výměr (§ 136) Zaměstnavatel je povinen vydat zaměstnanci nejpozději v den nástupu do práce písemný platový výměr.

Jak zjistí exekutor DPP

Pokud by Vám zápočtový list nepředložil a tento budoucí zaměstnanec by byl evidován na úřadu práce, můžete se informovat přímo na úřadu práce, u kterého je tato osoba evidována. Dále můžete požádat u daných lidí o výpis z Centrální evidence exekucí. který je veden Exekutorskou komorou ČR (http://www.ekcr.cz).

Co nesmí zaměstnavatel

zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.

Co když mi zaměstnavatel nedá výplatu

Pokud vám zaměstnavatel nezaplatí dlužnou mzdu ani do 15 dnů po uplynutí nejzazší doby její splatnosti (např. výplatu za leden do 15. března), můžete podat okamžitou výpověď z pracovního poměru. Tím zároveň získáte nárok na odstupné, tedy náhradu mzdy ve výši vašeho průměrného výdělku po dobu výpovědní doby.

Co dělat když vám zaměstnavatel nechce dát odstupné

Jak postupovat v případě, když zaměstnavatel nevyplatí odstupné, ačkoli zaměstnanci na ně vznikl nárok Zaměstnanec má možnost podat podnět ke kontrole dodržování pracovněprávních předpisů k místně příslušnému oblastnímu inspektorátu práce (viz příloha).

Jak zaměstnavatel urči hrubou mzdu

Hrubá mzda je součtem základní mzdy a motivačních složek, jako jsou prémie, osobní ohodnocení, příplatky, odměny či podíly ze zisku. Z její výše platíte sociální a zdravotní pojištění. Proto, ačkoliv se jedná o odměnu za vaší práci, není celá vaše.

Co vše se Odecita z hrubé mzdy

Další srážky ze mzdy

Již víme, že zákonné srážky na zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmů se vypočítávají a sráží z hrubé mzdy. Tyto srážky mají nejvyšší prioritu a musí být vždy z vaší hrubé mzdy sraženy.