Kdy muze dát zaměstnavatel acko
Pokud zaměstnanec není přítomen v práci v pracovní době a jeho nepřítomnost není způsobena některým zákonem stanovených omluvitelných důvodů, jedná se o neomluvenou absenci zaměstnance. Příklad omluvené absence: nemocenská, dovolená, ošetřování člena rodiny, předvolání k soudu, výslech na policii apod.
Archiv
Kdy může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď
Výpovědní důvody jsou: zrušení nebo přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, nadbytečnost zaměstnance z důvodu organizačních změn, zdravotní důvody, nesplnění podmínek pro výkon práce na straně zaměstnance, dále důvody, pro které lze pracovní poměr zrušit okamžitě a nakonec závažné porušení pracovní kázně případně …
Archiv
Z jakých důvodů může dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď z pracovního poměru
Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,stane-li se zaměstnanec nadbytečným,nesmí-li zaměstnanec dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí,
Archiv
Co se stane kdyz mám v práci acko
Když je áček hodně a budete dostávat napomenutí, může Vám dát výpověď (bez odstupného) nebo Vám zrušit poměr okamžitě (po vyhodnocení, že se opravdu jedná o "hrubé" porušení dle § 55 – viz přesné znění toho § v zákoníku práce".
Archiv
Kdy zaměstnavatel nemůže dát výpověď
Zejména se jedná o zdravotní stav zaměstnance (např. dočasná pracovní neschopnost), ztráta zdravotních nebo jiných předpokladů k práci, těhotenství nebo jiné překážky v práci (např. mateřská nebo rodičovská dovolená) apod. ZP zakazuje zaměstnavateli, aby mohl v těchto nebo dalších případech dát zaměstnanci výpověď.
Co se stane když odejdu z práce ze dne na den
Jedinou možností pro skončení pracovního poměru ze dne na den je tedy okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.
Z jakých důvodů může zaměstnavatel se zaměstnancem okamžitě ukončit pracovní poměr
Pro platné okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem jsou v § 56 ZP taxativně stanoveny pouze dva důvody, a to zdravotní důvody a nevyplacení mzdy nebo platu. Nepřipadá tak v úvahu, aby zaměstnanec použil pro okamžité zrušení jiný důvod, anebo dokonce žádný důvod.
Jak odejít ze dne na den z práce
Zaměstnavateli je možné kdykoliv navrhnout uzavření dohody a předložit mu i text, v němž bude uvedeno datum, které zaměstnanec navrhuje jako den rozvázání pracovního poměru. Může být stejné jako datum předložení návrhu dohody či žádosti o rozvázání pracovního poměru tímto způsobem.
Co si může zaměstnavatel dovolit
Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.
Jak oznámit zaměstnavateli odchod
Šéf se vás možná bude ptát na důvody odchodu, případně vás přemlouvat. Buďte na to připraveni. Konkrétní důvody ale uvádět nemusíte, pokud nechcete, stejně jako můžete mlčet o svém novém zaměstnavateli. Výpověď z pracovního poměru se podává písemně.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Kdy mi zaměstnavatel musí dát dovolenou
Může se však stát, že vám zaměstnavatel dovolenou jednostranně nařídí. A to i když s tím nesouhlasíte nebo se vám to nehodí. Šéf ale musí dodržet tyto podmínky: O tom, kdy vás posílá na dovolenou, vám musí dát vědět písemně nejméně 14 dní předem.
Na co mám nárok při podání výpovědi
Pokud bylo ukončeno výpovědí zaměstnancem nebo dohodou, přísluší podpora v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu ve výši 45% z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním ukončeném zaměstnání.
Na co se nesmí ptát zaměstnavatel
sexuální orientace, náboženství, rasa, politika
Personalista nesmí při pracovním pohovoru zjišťovat, jakou máte sexuální orientaci, zda věříte v Boha a jste členem nějaké církve, stejně tak se nesmí ptát na politické názory, členství v politické straně nebo odborech. Tyto dotazy nemají nic společného s vaší prací.
Co dělat když mi zaměstnavatel nechce dát dovolenou
Když ale máte podezření, že firma uvádí nepravdivé důvody, nebo je třeba sama zavinila, můžete si stěžovat u oblastního inspektorátu práce. V krajním případě by rozhodoval soud. Pod provozní důvody (natož „naléhavé“) zaměstnavatel neschová úplně cokoliv.
Kdy může zaměstnavatel nařídit práci přesčas
Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen jde-li o vážné provozní důvody, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, a za splnění zákoníkem práce stanovených podmínek i na dny pracovního klidu. Práce přesčas musí být zaměstnavatelem předem nařízena nebo dodatečně schválena.
Na co má zaměstnavatel právo
K právům zaměstnavatele patří mimo jiné určení množství práce a pracovní tempo, vyžadování náhrady škody po zaměstnanci, který nějakým způsobem porušil pracovní kázeň, a způsobil tak nadřízenému újmu. Mezi další právo zaměstnavatele patří také výpověď podřízenému ve zkušební době bez udání důvodů.
Kdy může zaměstnavatel odmítnout dovolenou
Podle zákona nesmí zaměstnavatel určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení nebo výjimečné vojenské cvičení, kdy je uznán dočasně práce neschopným, ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené.
Jak dlouho dopředu musí zaměstnavatel nařídit dovolenou
Zaměstnanec má právo, aby zaměstnavatel jeho dovolenou určil tak, aby alespoň jedna byla v délce 2 týdnů. Je samozřejmě možné, aby se zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodli i jinak. Zaměstnavatel je dále povinen oznámit zaměstnanci jím stanovený rozvrh nejméně 14 dnů předem, ledaže by se dohodli na kratší době.
Kdy muze zaměstnavatel nařídit sobotu
Nařízení přesčasu o víkendu je možné, váš zaměstnavatel na to má právo, pokud ho k tomu vedou vážné provozní důvody. Povinné přesčasy o víkendu jsou časté na konci měsíce, kdy se dělají inventury nebo účetní závěrky. Povinný přesčas může zaměstnavatel nařídit i na dobu, kterou máte jako odpočinek mezi směnami.
Co musí zaměstnavatel umožnit zaměstnanci
Zaměstnavatel je povinen poskytovat zaměstnancům mycí, čisticí a dezinfekční prostředky na základě rozsahu znečištění kůže a oděvu; na pracovištích s nevyhovujícími mikroklimatickými podmínkami, v rozsahu a za podmínek stanovených prováděcím právním předpisem, též ochranné nápoje.
Kdy musí zaměstnavatel oznámit přesčas
Zákoník práce neobsahuje ustanovení ukládající zaměstnavateli povinnost oznamovat práci přesčas zaměstnanci dopředu. Zaměstnavatel tedy může i hodinu před odchodem zaměstnance ze směny oznámit přesčas. Musí však dodržovat zákonné limity a dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami, která je alespoň 11 hodin.
Jak dlouho dopředu musí zaměstnavatel oznámit směny
O rozvržení pracovní doby musí být zaměstnanec podle zákoníku práce informován alespoň 2 týdny předem, pokud není dohodnuto něco jiného. Zaměstnavatel tedy může změnu oznámit i v kratším předstihu, ale jen se souhlasem dotčeného zaměstnance.
Kdy má zaměstnanec nárok na oběd
Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.
Jak dopředu může zaměstnavatel nařídit přesčas
Zákoník práce neobsahuje ustanovení ukládající zaměstnavateli povinnost oznamovat práci přesčas zaměstnanci dopředu. Zaměstnavatel tedy může i hodinu před odchodem zaměstnance ze směny oznámit přesčas. Musí však dodržovat zákonné limity a dobu nepřetržitého odpočinku mezi směnami, která je alespoň 11 hodin.