Kdy množit kytky?

Jak se množí kytky

Vůbec nejběžnější metodou vegetativního množení okrasných i pokojových rostlin je řízkování. Obvykle na jaře či v raném létě se z rostlin odejmou řízky, což bývají podle druhu rostliny mladé výhonky, listy nebo části větviček.
Archiv

Jak nechat zakořenit kytku

Stačí, když je odstřihnete a spodní částí ponoříte do vody, on pustí kořínky a můžete je dát do květináče. Zelenec se dá do substrátu vysadit i bez předchozího pobytu ve vodě. Když bude zemina vlhká, zakoření ochotně i v něm. Zelenec, který již vyplnil květináč, při přesazování jednoduše rozdělte.
Archiv

Jak množit řízkováním

Odebíráme řízky se třemi až čtyřmi listy (nebo páry listů) těsně nad pupenem a nebo v paždí listu. Nesmíme zapomenout, že rostlina se na místě řezu často rozvětví. Můžeme též u některých druhů odlomit boční výhon, který pak použijeme celý, pouze seřízneme (zkrátíme) jeho patku.
Archiv

Kdy zalit kytky po přesazení

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu. Všechny rostliny byste nicméně měli mít přesazené nejpozději do července, nebo s tím počkat až na další rok.

Jak množit rozchodník

Množí se velmi snadno řízkováním; všechny druhy rozchodníků zakořeňují neobyčejně snadno – stačí ulomit kousek lodyhy matečné rostliny, vložit ho do země a brzy vyrostou nové rostliny. Rozmnožování dělením trsů je také možné.

Jak množit muškáty

Muškáty zakořeňují dobře ve směsi písku a rašeliny při mírné vlhkosti a teplotě 16–18 °C. Pokud řízky odlamujeme v kolínku, tak čistými prsty. Řízky z rostliny odebíráme vylomením nebo ostrým nožem či nůžkami. Buď odstřihneme stonek a ten potom rozdělíme na jednotlivé řízky, nebo jednotlivé řízky oddělujeme přímo.

Jak se množí Zamiokulkas

Jestliže chcete rostlinu rozmnožit, oddělte trsy a nasaďte je zvlášť do jiného květináče. Druhou technikou rozmnožování je pomocí lístků, které se sadí do květináče s předem vyhřátým substrátem. Lístky si v květináči vytvoří cibulky a začnou se hnát do výšky.

Jak se množí Svícník

Neroste ho. Jeho dlouhé srdcovité stonky rostou jako z vody a díky tomu můžete svícník i jednoduše množit, stačí zastřihnout stonek a vsunout ho do zeminy, aby byla vaše jinak dost subtilní pokojovka bohatší.

Jak dlouho trvá zakořenění řízků

K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak správně přesadit kytky

Na dno květináče dejte drenáž, na ni vsypte vrstvu substrátu a na tu postavte kořenový bal přesazované rostliny. Pak postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou přimáčkněte palci. Povrch pak dosypávejte a opatrně přimáčkněte tak, aby rostlina byla usazená stejně hluboko v zemi jako před přesazováním.

Kdy přesazovat sazenice

Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.

Co zasadit k rozchodníků

Zároveň se rozchodníky dobře cítí i ve společném záhoně se vzdušně vypadajícími trvalkami a velmi spolehlivě dosáhnete výrazného efektu, pokud zasadíte vedle sebe větší množství kusů od jedné či dvou odrůd. Vzhledem k velké druhové pestrosti můžete vysadit třeba i skupiny červeně kvetoucí vedle bíle kvetoucích.

Jak často zalévat rozchodník

Jakmile rozchodníky zakoření, nemusíme se o ně prakticky dále starat. Díky dužnatým listům vyžadují minimální zálivku, bohatě jim postačí, když sem tam zaprší. Většina druhů nakvétá od konce léta do října, a zdobí tak zahradu v době, kdy jiné květiny už mají po sezoně.

Jaké hnojivo použít na muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Jak omladit muškáty

Odstraníme pouze suché a zažloutlé listy, uschlé výhonky a odkvetlé květy. Odřežeme rovněž zjevně nemocné, neduživé a zasychající konce. Na přezimování volíme prostory s dostatkem světla avšak s teplotou pouze okolo 10–12 °C. Přezimující muškáty seřízneme až koncem února, a to na 3 až 4 očka.

Jak často zalévat Zamiokulkas

Zamiokulkas je vlastně takový neutrál, ani moc světla, ani příliš malé množství, ani příliš zálivky, ani málo. Čili se zálivkou je to stejné jako se světlem. Byť zamiokulkas připomíná sukulenty, vody určitě potřebuje dost. Ideální je vydatná zálivka jednou týdně.

Jak zalévat Zamiokulkas

Zamiokulkas má rád dostatek vláhy, zalévejte ho jednou týdně, na dno květináče dejte kamínky či keramzit, aby naopak nestál ve vodě a nezahnívaly mu kořínky. Na podzim zálivku omezte, aby si odpočinul, nicméně před Vánocemi opět začněte zelévat 1x týdně a přihnojte.

Jak často zalévat svícník

Jak pěstovat svícník

Během léta nebo když rostlina kvete, zaléváme hojně, klidně jednou týdně, mezi zálivkami ale necháváme substrát mírně proschnout. Přes zimu, kdy je světla méně zálivku omezíme na jednou za měsíc, aby neuhnívaly hlízky a rostlina se netáhla za světlem. Dobré je zalévat vždy odspodu, tedy do misky!

Jak casto Zalevat svícník

ZÁLIVKA: Zalévat ano, ale jak kdy a ne jen tak! Ideální je metoda „soak and dry“ plus kvalitní substrát pro sukulenty. Pořádně propláchnout ve dřezu, nechat vyschnout a dát zpět na místo. Určitě ne ale denně, bohatě postačí jednou za dva týdny.

Kdy dělat řízky

Řízkování je prováděno v srpnu a v září, kdy jsou letorosty poněkud vyzrálejší. K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů.

Jak přesazovat kytky

Na dno květináče dejte drenáž, na ni vsypte vrstvu substrátu a na tu postavte kořenový bal přesazované rostliny. Pak postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou přimáčkněte palci. Povrch pak dosypávejte a opatrně přimáčkněte tak, aby rostlina byla usazená stejně hluboko v zemi jako před přesazováním.

Co dělat s Vytáhlými sazenicemi

V sadbovači se sazeničky docela dost perou o živiny i světlo, takže je co nejdřív přepikýrujte. V případě vytažených sazenic ani nečekejte na první pravé lístky a klidně je vyjednoťte dřív, každou sazenici do vlastního kelímku nebo květináčku, a utopte je v zemi až po spodní lístky.

Kdy množit rozchodník

Rostlina velmi dobře snáší sucho. Množení: Rozchodníky můžeme množit na jaře nebo na podzim dělením trsů.

Jak mít krásné muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).