Kdy mohu dát bylinky ven?

Kdy dát ven mátu

Při vysazování či setí máty je třeba brát ohled hlavně na počasí. Optimální dobu představuje přelom měsíců března a dubna. Jestliže nestihnete jarní výsev, můžete ji klidně zasadit i v září. Půda by měla být vlhká.
Archiv

Kdy můžu dát bylinky na balkon

Bylinky pěstujte doma a na terasu nebo balkon je dejte až po třech zmrzlých mužích, tedy po 15. květnu. Pozor ale na přízemní mrazíky.

Kdy dát pažitku ven

Na zahrádce jí jen dopřejeme slunné vzdušné místo s dostatkem dostupného vápníku. Vysévat můžeme v různých obdobích: Na jaře ji v únoru až počátkem března vysejeme do skleníku a už v dubnu ji můžeme přesadit ven. Zvolit můžeme i přímý výsev do půdy zhruba v květnu.

Kdy Presazovat byliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu.

Co léčí máta

Na co se máta používá Máta podporuje normální činnost trávicího traktu a střev, posiluje přirozenou obranyschopnost a imunitní systém, napomáhá relaxaci a spánku, působí proti nadýmání a napomáhá normální funkci dýchacího systému. Jako inhalace je vhodná u chorob dýchacích cest.

Co zasadit vedle máty

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat. Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží.

Jaké bylinky jsou vhodné na balkon

Pokud není balkon orientován vyloženě na sever, dobrá zpráva je, že zde můžeme pěstovat široké spektrum bylinek. Z jednoletých jsou to například řeřicha, bazalka, koriandr, lichořeřišnice, měsíček a další. Z víceletých můžeme pěstovat na balkoně například šalvěj, meduňku, mátu, tymián, dobromysl, pažitku, petrželku.

Kdy sázet bylinky doma

Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května.

Proč neroste pažitka

Přelité bylince uhnijí kořeny a nezalitá zase uschne. Proto zalévejte bylinky častěji, ale méně a po zalití vždy zkontrolujte, zda není vody v květináči víc, než je třeba. Pravidelnou zálivku vyžaduje hlavně máta, bazalka, petržel a pažitka.

Jak pěstovat bylinky v květináči

Do květináčů a truhlíků pro bylinky umístíme na dno drenáž, například z hrubého písku a na ní vhodnou zeminu. Bylinky obvykle nejsou náročné na substrát, a tak můžete použít i zahradnický substrát s rašelinou. Naklíčená semena bylinek zasadíme, přidáme hnojivo pro bylinky a přidáme dostatečnou zálivku.

Jak správně zasadit bylinky

Bylinky se většinou vysazují přímo do květináče naplněného kvalitním substrátem na pěstování. Sázet bylinky doporučujeme řídce, protože se následně rozrostou a pozor je také třeba dát na kombinaci jednotlivých druhů. Ne všechny druhy se totiž mezi sebou snášejí.

Jak často pít mátu

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Jak správně sušit mátu

meduňka, máta nebo bazalka o vůni spíše přijdou. Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např.

Jak se starat o bylinky na balkone

Většina bylinek vyžaduje prosluněné a teplé stanoviště, jsou ale i výjimky. Vyberte proto pro ně to správné místo. Nezapomeňte ani na zastínění při prudkém letním poledním slunci. Na dno nádob nezapomeňte dát drenážní vrstvu ve formě kamínků, štěrku nebo hliněných střepů, aby vám nezačaly uhnívat kořínky.

Které byliny se nesmí kombinovat

Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku

Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.

Které bylinky lze pěstovat v květináči

Doma v truhlíku si můžete vypěstovat nejběžnější bylinky, jako je pažitka, petrželka, bazalka, tymián, rozmarýn, libeček, dobromysl, šalvěj, meduňka, máta, levandule nebo třeba saturejka. Pěstování bylinek v bytě je velice snadné.

Proč žloutnou bylinky

Žluté listy jsou běžným příznakem toho, že rostlina potřebuje vodu. Často k tomu není potřeba ani sucho. Stačí několik horkých dnů, kdy rostlina ztrácí více vláhy prostřednictvím listů, než jsou schopny absorbovat její kořeny, a žloutnutí je na světě.

Co dělat s pažitkou když kvete

I když jsou květy pažitky poměrně dekorativní, necháváme je na rostlině pouze v případě, že ji chceme pěstovat na semeno. Pažitku pěstujeme pro duté, čárkovité listy aromatické chuti, vyrůstající z drobných pevných cibulek.

Kdy ostříhat bylinky

Řezem můžeme keříky zkrátit až o třetinu, nikdy však nestříháme až na staré dřevo. Srpnový zástřih bylinek je zároveň jejich poslední sklizní. Na podzim si ještě pár čerstvých snítek nebo vrcholků můžeme ustřihnout, větší sestřih bychom však již provádět neměli. Raději počkáme na jaro.

Které bylinky pěstovat spolu

Bylinky, které se vyplatí pěstovat společně

Majoránka – podobně jako tymián je vhodná ke všem druhům bylinek i ostatních rostlin. Dobromysl + kopr a fenykl – všechny tyto bylinky se podporují v růstu navzájem a nekonkurují si. Kopr + pažitka – vedle sebe na vlhkém a slunném stanovišti, nekonkurují si.

Jaký čaj se pije před spaním

Mezi klíčové bylinky na spánek patří meduňka lékařská, kozlík lékařský a chmel otáčivý, třezalka tečkovná a levandule lékařská.

Jak dlouho se suší bylinky

Bylinky je třeba sušit na teplotu 45°C – 48°C. Vyšší teploty by mohly zničit cenné látky, které jsou v nich obsažené. Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky.

Které bylinky ředí krev

Čaj na ředění krve – složení čajeKopřiva list (Folium urticae)Jitrocel list (Folium plantaginis)Pelyněk pravý nať (Herba absinthii)Andělika kořen (Radix angelicae)Ořešák list (Folium juglandis)Pampeliška kořen (Radix taraxaci)Lopuch kořen (Radix bardanae)

Jaké bylinky zasadit spolu

Středomořské druhy jako rozmarýn, tymián, oregano, yzop, estragon a saturejka zase milují slunce a suchou, propustnou půdu. Nezapomeňte také na to, že máta a meduňka mají rozpínavé kořeny, proto je nikdy nesesazujte s jinými bylinami dohromady. Dopřejte jim raději samostatný květináč.

Které bylinky pěstovat za oknem

Jsou to pažitka, petrželka, meduňka, máta, kopr nebo řeřicha. Nejlépe se bude dařit bylinkám doma za oknem. Místo na parapetu jim zajistí světlo a vzduch. Středomořské bylinky umístěte jedině za okno směřující na jih, ať čerpají co nejvíce slunečního svitu.