Kdy dát petúnie ven
Ven můžeme petúnie umístit až v polovině května, kdy už nehrozí mrazíky.
Kdy dát ven Balkonovky
Muškáty je možné dát ven až koncem dubna, protože by neměly přemrznout. Mráz je značně poškodí a jejich znovuobražení trvá velmi dlouho. Ideální denní teplota pro muškáty je přes 12 °C. Sazenice muškátů je po zakoupení nutné přesadit do truhlíků nebo nádob, ve kterých je budete pěstovat.
Kdy můžu dát Letnicky ven
Pokud vysadíte letničky příliš brzy, může se stát, že je krátký mrazík zahubí. Pokud je vysadíte příliš pozdě, květiny nebudou mít příležitost, aby se jejich kořenový systém správně vyvinul a rozkvetly do svého maxima. Rostliny vysazujeme ven na záhony přibližně po 15. květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.
Jaký je rozdíl mezi surfinií a petúnií
Surfinie jsou vyšlechtěné převislé petúnie, jejichž bohatě se větvící výhony jsou obaleny květy. Na rozdíl od ostatních skupin Petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u samočisticích druhů nemusíme vyštípávat odkvetlé květy. Surfinie totiž nevytvářejí semeníky.
Kdy Zaštipovat surfinie
Zaštipování surfinie se provádí u mladých a zatím malých rostlinek a podporuje jejich následný růst a košatění. Později, až se rostlinka rozroste, není třeba již zaštipovat. Stačí jen čas od času na pár výhoncích, ale není to naprostou nutností, a proto to přes léto můžete úplně vypustit z hlavy.
Jak zachranit surfinie
Pokud se jeví rostlina zvadle, ale přitom je její substrát vlhký, jedná se s největší pravděpodobností o přelití. V takovém případě rostlinu ještě zachráníte, ale musíte ji okamžitě přesadit do nového substrátu. Nezapomínejte, že několik dní není vhodné surfinii zalévat. Jakmile bude půda proschlá, mírně ji zalijte.
Jakou teplotu snesou pelargonie
Umístění rostlin
Pelargonie snesou teplotu i kolem 0 °C, některé i krátkodobě -2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu – 18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.
Kdy sázet na balkon
Zelenina ve vzrostlých sazenicích by měla být na balkónech od poloviny května, ale některé druhy můžete vysadit už v dubnu. V dubnu sázejte hrášek, fazole, ředkvičky, saláty, mrkev, petržel, mátu, meduňku, tymián, levanduli. Sazenice zasaďte večer, zalijte a dva dny chraňte před přímým sluncem.
Co zasadit do truhliku na balkon
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).
Jak zastřihnout surfinie
Defakto ani nehnojím a stejně kvetou. Tak surfinie se zaštipávat nemusí jsou převislé, ale můžou pro zkošetění. Jinak se zaštipujou petunie, ty dělají keříčky, tak aby se rozrostly a zkošatěly, před tím než nakvetou. Prostě zakrátit výhonky, třeba i na polovičku, aby si pustily i výhonky do stran.
Jak často zalévat surfinie
Zálivka a jak na ni
Surfinie potřebují hodně vody, protože velmi rychle rostou. Zemina v truhlících se nesmí nechat nikdy vyschnout. V horkém počasí je třeba rostliny zalévat leckdy dvakrát denně. Ideální pro jejich pěstování jsou proto samozavlažovací květináče, které vám odpustí občasné zapomenutí.
Jak stříhat pelargonie
Pokud máte doma pelargonie, které po zimě značně skomírají, v prvé řadě je přeneste do tepla a dostatečně je zalijte. Pak si vemte ostré nůžky a začněte krátit. Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí.
Jak dlouho vydrží pelargonie
Koncem února nebo začátkem března je přesadíme do čerstvé zeminy a asi po třech týdnech začneme přihnojovat. Muškáty potom vydrží v plném květu tři roky. V dalších letech nakvétají méně a méně.
Kdy dát bylinky na balkon
Bylinky pěstujte doma a na terasu nebo balkon je dejte až po třech zmrzlých mužích, tedy po 15. květnu. Pozor ale na přízemní mrazíky.
Jaké květiny dát na balkon
Jaké květiny na horký balkon
Hodně slunce mají v oblibě skalničky, sukulenty, petúnie (Petunia), muškáty (Pelargonium), vitálka (Sanvitalia), osteospermum (Osteospermum) i šruchy (Portulaca). Můžete pěstovat i voňavé bylinky, okrasné trávy, citrusy, rozchodníky (Sedum).
Co dát na dno truhlíku
Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.
Co v létě do truhlíku
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Jak často zalévat pelargonie
Muškáty zalévejte jednou denně. A to buď ráno, anebo večer. Když teplota přesáhne třicet stupňů Celsia, můžete je zalévat klidně dvakrát denně. Sledujte, jak rychle se substrát při vysokých teplotách vysušuje.
Jakou nejnižší teplotu vydrží muškáty
Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.
Proč žloutnou bylinky
Žluté listy jsou běžným příznakem toho, že rostlina potřebuje vodu. Často k tomu není potřeba ani sucho. Stačí několik horkých dnů, kdy rostlina ztrácí více vláhy prostřednictvím listů, než jsou schopny absorbovat její kořeny, a žloutnutí je na světě.
Které byliny se nesmí kombinovat
Těhotenství bez maliníku, šalvěje a pelyňku
Sice své miminko jedním šálkem lipového nebo šípkového odvaru určitě neohrozíte, ale některým bylinám se raději vyhněte obloukem, protože mohou vést k překrvení pánevních orgánů. Mezi ně patří maliník, šalvěj a pelyněk.
Co dát do truhliku na slunce
Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.
Co v létě na balkon
Většině v létě kvetoucích rostlin se nejlépe daří na plném slunci. Ideální je proto balkon nebo terasa směřující na jih, kam sluneční paprsky dopadají celý den. Mezi druhy, které dávají přednost takovým podmínkám, patří měsíček, nestařec, petúnie, citrusy a většina bylinek.
Co v červenci do truhlíku
Do třech klasických balkonových truhlíků jsem vysel následující kombinace:Červená řepa, keříčkový fazol, polníček. 💡 Tip: Keříčkový fazol vám vyroste asi za dva měšíce, takže už koncem léta budete sklízet čerstvé zelené lusky.Černá ředkev, ředkvička a rukola.Mangold a mrkev.
Jaké květiny do truhlíku
Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).