Kdy můžu vybrat vkladní knížku?

Jak si vybrat peníze z vkladní knížky

Na vkladní knížky mohou lidé peníze vkládat i elektronicky z jiného účtu nebo prostřednictvím vkladomatu. Většina majitelů vkladních knížek jsou ale starší lidé a využívá k tomu nadále kamenné pobočky. A především: Výběr peněz z vkladní knížky je možný jen pokladnách bankovních poboček.
Archiv

Jak zrusit vkladni knizku

Zletilý majitel na pobočce České pošty předloží vkladní knížku dětskou a předá vyplněný tiskopis žádost o zrušení, včetně dispozic pro ČSOB, jak má se zůstatkem naložit.

Jak funguje vkladní knížka

Vkladní knížka je dokument evidující potvrzení peněžního ústavu o složení peněžních prostředků na bankovní účet, výběru hotovosti, připsání úroku či jiné nepeněžní operaci. V případě jednorázového vkladu se nevydává vkladní knížka, ale vkladní list.

Co se starou Vkladni Knizkou

Pokud majitel vkladní knížky zemře a jeho dědicové o její existenci nevědí a dozví se o ní až po několika letech, mohou si o vklady zažádat. Banka musí ze zákona držet peníze na těchto účtech 20 let.
Archiv

Kdo může vybrat vkladní knížku

Vklad můžete provést také bezhotovostně – převodem z jiného účtu. Vybírat vklad může pouze vkladatel starší 15 let (mladiství od 15 do 18 let mohou vybrat maximálně 2 000 Kč v jeden den).

Co je potřeba k založení vkladní knížky

K založení vkladní knížky je potřeba navštívit pobočku instituce, která ji poskytuje. Z významnějších tuzemských bank však nabízejí vkladní knížky už jen dvě – Česká spořitelna a Poštovní spořitelna.

Jak zrušit dětskou vkladní knížku

V průběhu doby spoření lze požádat o předčasný výběr z vkladní knížky dětské prostřednictvím „Žádosti o zrušení vkladní knížky dětské“ (dále jen „žádost o zrušení“).

Co to je výherní vkladní knížka

Výherní vkladní knížka je specifická tím, že vklady nejsou nijak úročeny, zato však můžete vyhrát prémii. Slosování výherních vkladních knížek probíhá 2x ročně – v květnu a v listopadu. Můžete vyhrát prémii 1 000 000 Kč, dále 100 %, 75 % nebo 50 % vašeho vkladu za uplynulé slosovací období.

Kdy je tah výherních vkladních knížek

V úterý 2. května 2023 od 10 hodin, na adrese Česká spořitelna, a.s. Olbrachtova 62 – Praha 4, proběhne 139. slosování výherních vkladních knížek nejen o prémii 1 milion korun.

Jak vybrat peníze z dětské vkladní knížky

Jak provést vklad a výběr

Vybírat vklad může pouze vkladatel starší 15 let (mladiství od 15 do 18 let mohou vybrat maximálně 2 000 Kč v jeden den). Výběr hotovosti provedete formou výpovědi vkladu a vypovězenou částku lze vybírat po dobu tří měsíců od nabytí účinnosti výpovědi vkladu.

Co je to dětská vkladní knížka

Vkladní knížka se zakládá na jméno dítěte a může tak učinit pouze jeho zákonný zástupce. Vkládat hotovost tam poté může kdokoli. Vkladní knížka s výpovědní lhůtou – Peníze můžete z vaší vkladní knížky vybrat až po uplynutí výpovědní lhůty, která je většinou v délce od 3 měsíců do 2 let.