Kdy můžu vyndat muškáty ze sklepa?

Kdy vyndat muškáty ze sklepa

Muškáty pěstovaly už naše babičky. Za okny jim kvetly někdy i v zimě, přesto je lepší nechat oblíbené balkónové květiny přes zimu odpočívat. Už v únoru je ale můžete vytáhnout ze skleníku nebo ze sklepa a začít řízkovat.
Archiv

Kdy se vysazují muškáty

Jejich výsadbu provedeme na jaře do dostatečně hluboké nádoby s odtokovými otvory pro přebytečnou vláhu (v mokrém substrátu muškáty zahnívají), pokud máme k dispozici samozavlažovací nádoby, o to lépe. Jednotlivé sazenice sázíme dostatečně daleko od sebe, do 60 cm dlouhého truhlíku se vejdou nejvýše 3.

Kdy se stříhají muškáty

Podle vývoje počasí, ideálně koncem února seřízneme rostliny na 3–5 oček. Řez nemá být příliš hluboký. Zcela nebo do poloviny vyměníme substrát v nádobě a začneme s přihnojováním speciálním hnojivem na muškáty.

Kdy se Řízkují muškáty

Doma muškáty namnožíme nejsnáze řízkováním, výsevy se používají většinou jen v zahradnických a šlechtitelských podnicích (vysévat doma je třeba již v prosinci). A pro řízkování nepotřebujeme ani semena – jen ostrý nůž. Řízky odebíráme na konci léta až začátkem podzimu.

Kdy můžu dát kytky ven

Středomořské druhy se vyndávají ven, když noční teploty neklesají pod 3 °C. Neuděláte chybu, pokud s tím ještě pár dnů počkáte a přemístíte je po ledových mužích. Pak již tolik nehrozí přízemní mrazíky. Pokojovky byste měli vynést na balkon či zahradu v době, kdy noční teploty neklesají pod 10 °C.

Jakou nejnižší teplotu snesou muškáty

Muškáty dokážou přežít i v místnosti bez světla, budou mít sice stonky vytažené a bílé, ale na jaře se rychle vzpamatují. Teplota při přezimování by neměla klesat do minusových teplot. V pohodě snesou 10 °C až 0 °C.

Kdy zalévat muškáty

Půda by měla být vždy vlhká, ne však promočená. Nejvhodnější je muškáty zalévat ráno nebo večer, kdy slunce nesvítí prudce a muškáty mohou vodu využít podle potřeby. Vždy vodu lijeme do květináče, ne na listy a její množství přizpůsobujeme podle počasí. V zimním období zmenšete objem zálivky.

Jak dlouho vydrží muškáty bez vody

V letním období za bujné vegetace a na slunném stanovišti (zvláště pak na volném balkonu) je třeba rostlinám dopřát vláhu téměř denně, i když muškáty v případě potřeby vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatují.

Jak stříhat muškáty na zimu

Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony. Jeden po druhým stříháme ostrými nůžkami těsně nad kolénkem tak, aby rostlina zachovala jen asi 1/3 své velikosti. Odstraníme všechny zbylé květy a uschlé listy a muškáty důkladně prohlédneme, abychom se ubezpečili, že nejsou napadeny plísní nebo škůdci.

Jaké hnojivo použít na muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Jak zakořenit Muškát

Muškáty zakořeňují dobře ve směsi písku a rašeliny při mírné vlhkosti a teplotě 16–18 °C. Pokud řízky odlamujeme v kolínku, tak čistými prsty. Řízky z rostliny odebíráme vylomením nebo ostrým nožem či nůžkami. Buď odstřihneme stonek a ten potom rozdělíme na jednotlivé řízky, nebo jednotlivé řízky oddělujeme přímo.

Kam umístit muškáty

Místo, kde budou, je třeba zvolit důmyslně, a to tak, aby byly chráněny před větrem. Určitě muškáty nevystavujte přímému slunečnímu záření, protože by substrát rychle vysychal a přišli byste o velkou záplavu květů. Dařit se jim bude v polostínu nebo tam, kde svítí slunce jen několik hodin, nikoli celý den.

Jak na muškáty aby kvetly

Během vegetačního období muškáty pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny – je podmínkou bohatého kvetení, ideální je zakomponovat zásobní hnojivo do substrátu už při výsadbě a po rozrostu rostliny ještě dodatečně přihnojovat.

Čím hnojit muškáty aby rychle rostly

Hnojivo – současně si pořídíme i výživu. Protože muškáty rostou rychle a hojně kvetou, musíme je pravidelně během celé vegetační doby přihnojovat. Koupíme buď hnojivo tekuté nebo krystalické – opět jsou nabízeny druhy přímo pro pelargonie nebo pro kvetoucí balkonové rostliny.

Jakou nejnižší teplotu vydrží muškáty

Pelargonie snesou teplotu kolem 0 °C, některé krátkodobě –2 °C. Dokonce existují i botanické pelargonie, které snesou teplotu –18 °C. Pokud neprojdou tímto obdobím mrazů, nenasadí poupata a nekvetou. Jediná podmínka je, že musí být v suchu.

Co s Odkvetlými muškáty

Nezapomínejme ani na odstraňování odkvetlých květů (jsou neestetické a mohou být zdrojem plísní); květy nemusíme stříhat, stačí je opatrně vylomit. Ačkoliv muškáty netrpí příliš chorobami a škůdci, občas je třeba je prohlédnout a v případě výskytu nechtěných návštěvníků okamžitě zasáhnout.

Jak mít krásné muškáty

Muškáty nejkrásněji porostou na slunečných místech, mají v oblibě přímé slunce a teplo; měli bychom však dát pozor, aby se substrát příliš nepřehříval, protože potom rostou pomaleji a méně kvetou; vhodný je i polostín; nutné je zvolit místo chráněné před větrem (m. štítnaté) a deštěm (m. velkokvěté).

Čím zalévat muškáty

Zálivka na muškáty

Zálivku zkrátka vždy přizpůsobte aktuální teplotě a intenzitě slunečního svitu. Nejvhodnější dobou pro zalévání je ráno, nebo naopak večer, když už slunce nepálí. Vodu lijte přímo ke kořenům, nikdy ne na listy a květy. Jen v parných letních dnech můžete muškáty na noc rosit rozprašovačem.

Jak se Řízkují muškáty

Správný řízek muškátu je dlouhý asi 10 až 15 cm a měl by mít 2 nebo 3 patra listů. Z řízků odstraňujeme všechny listy a palisty, které by byly po zaschnutí v kontaktu se substrátem. Vhodné je ponechat na řízku 2 až 3 listy. Jestliže namočíme dolní okraje řízků do práškového stimulátoru, podpoříme tím růst řízků.

Proč zasychají květy muškátů

Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.

Proč mi nekvetou muškáty

Pokud vám náhle přestal kvést, může to být ze dvou důvodů. Ten první je, že substrát vyschl až příliš a rostlina tak začíná usychat. V tomto případě opatrně zvyšte zálivku. Druhým důvodem může být to, že je rostlina příliš přemokřená a tak začala od kořenů uhnívat.

Jak se Zaštipují muškáty

Velice důležité je zaštipování. Konec každého výhonu zaštípneme, a donutíme tak rostlinku, aby se rozvětvila. Sotva narostou nové dva až tři lístky, zase zaštípneme a tak dál, dokud nedáváme muškáty ven. Postupně je pak necháme přivyknout venkovním teplotám i sluníčku a v květnu už zdobí náš balkon.

Proč červenají u muškátů listy

Zpomalený či nedostatečný růst, žlutozelené zbarvení, načervenalý okraj nejstarších listů a postupné odumírání – to jsou symptomy celkového nedostatku živin. Přestože nedostatek dusíku nepatří mezi nejčastější poruchy, občas je zaznamenán u rostlin v lehkých substrátech.

Jak zachránit muškáty

Pomůže teplo a zálivka

Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí. Zkrátit je třeba i muškáty, které přečkaly zimu v dobré kondici. Muškáty vyndejte z květináčů a přesaďte je do větších nádob.

Co dělat s Odkvetlými muškáty

Nezapomínejme ani na odstraňování odkvetlých květů (jsou neestetické a mohou být zdrojem plísní); květy nemusíme stříhat, stačí je opatrně vylomit. Ačkoliv muškáty netrpí příliš chorobami a škůdci, občas je třeba je prohlédnout a v případě výskytu nechtěných návštěvníků okamžitě zasáhnout.