Kdy mulčovat kůrou?

Kdy se Mulcuje

Kdy mulčovat

Ideální je mulčovat zhruba třikrát až čtyřikrát za rok, aby se dosáhlo kvalitního porostu a tráva nepřerůstala. Při správné péči o travní plochy je ideální mulčovat na začátku vegetačního období, čerstvě rostlá mulčovaná tráva slouží jako hnojivo pro růst další vegetace.

Kam se dává mulčovací kůra

Ideální je navrstvit mulčovací kůru během podzimní údržby zahrady. Díky ní zachováte u okrasných rostlin před zimou přirozenou vlhkost půdy. Půda také nebude tolik vymrzat. Další aplikaci je dobré provést na jaře.
ArchivPodobné

Co použít místo mulčovací kůry

V případě přírodních materiálů se díky mulči mohou dostat do půdy i živiny a rovněž některé minerály. Pro udržení vlhkosti lze kromě mulčovací kůry použít i posekanou trávu, slámu, listí nebo štěpku, např. drcené větve.

Jak dlouho vydrží mulčovací kůra

Jak dlouho vydrží mulčovací kůra Mulčovací kůra je přírodní organický materiál, který podléhá rozkladu. Proto je nutné ji alespoň jednou za rok doplnit a kompletně vyměnit nejpozději jednou za 4 roky v závislosti na druhu kůry.
Archiv

Jak správně mulčovat

Mulčování znamená, že na upravenou půdu položíte vrstvu materiálu – nejčastěji posečené trávy, slámy nebo listí. Na podzim se hodí právě tráva nebo listí, které má šanci se rozložit. Kromě trávy můžete zvolit i volně rostoucí byliny – třeba kopřivu, která obsahuje dusík.

Jak mulčovat trávu

Pro správné mulčování stačí dodržovat pár jednoduchých zásad. Především je nejlepší mulčovat za sucha – vlhká tráva se lepí na šasi a na kolečka a odpadává ve větších nevzhledných kusech. Kousky trávy se za mokra lepí také na nohy či boty, proto v okolí obytných ploch a bazénu je lepší trávu sekat se sběrem.

Jak vysokou trávu mulčovat

Ideální výška trávy pro mulčování je okolo pětadvaceti centimetrů; foto: Dakr. Před sečením vždy posuďte stav plochy.

Jak hnojit přes mulčovací kůru

Vrstva mulčovací kůry časem tlí, a proto je třeba ji doplňovat. Četnost jejího doplňování je přímo závislá na kvalitě mulčovací kůry, velikosti jednotlivých částí a dřeviny z jaké kůra pochází. "Přednost dávejte té s vyšším obsahem kůry borové a té, která neobsahuje drobné části a drť.

Jak oddělit trávník od mulčovací kůry

Celý obrubník se zabuduje pod rovinu terénu. Snadno oddělíte trávník s mulčovací kůrou, trávník se štěrkovým kamením, betonové plochy od zámkové dlažby nebo můžete separovat chodníkové čtverce. Stejně tak se používá neviditelný obrubník na rozdělení teras, záhonů a okapových chodníčků.

Co se dává pod mulčovací kůru

Mulčovací kůra je přírodní materiál. Pokud pod mulč dáte netkanou textilii, prakticky tím zabráníte prorůstání případného plevele. A ta organická hmota jako taková se vám tolik neztrácí.

Co dát kolem stromů

K mulčování můžete využít nadrobno pokosenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru. Z uvedených materiálů je nejvhodnější sláma z obilí, protože neláká škůdce jako slimáky či drobné hlodavce, pokud se použije v přiměřeném množství. Stačí zhruba centimetrová vrstva.

Proč mulčovat trávník

Nespornou výhodou mulčování je to, že nám odpadá „turistika“ s košem na kompost. Důležité je, aby jsme mulčování prováděli tam, kde není půda příliš kyselá. Hlavní výhodou mulčování je, že budeme mít zahradu až o 20% rychleji posečenou a také, že mulčovaná tráva, neboli travní hnojivo zadrží déle vláhu.

Čím mulčovat trvalky

Dekorativní kůra

Kůra patří mezi nejčastější druhy mulče v okrasných zahradách, mulčují se jí dřeviny i trvalky. K bujně rostoucím dřevinám volíme hrubou frakci, do trvalek je vhodnější jemněji podrcená kůra. Materiál vždy odebíráme z dobře ověřených zdrojů, což poznáme třeba tak, že kvalitní kůrový mulč nádherně voní.

Kam nedávat mulčovací kůru

Působení mulčovací kůry

Pokud ji nasypete k borůvkám, brusinkám, azalkám, rododendronům či k dřínu květnatému, tak uděláte jistě dobře. Například rostliny, jako jsou čemeřice, šeřík, zlatice převislá, karafiáty, buxus a mnoho dalších, které vyžadují zásaditou půdu, těm kůru neposkytujte.

Jak Olemovat záhony

Nejjednodušší způsob ohraničení je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Obruby a lemy jsou k dispozici v nejrůznějších provedeních. Podle výšky je lze použít buď jednotlivě, nebo ve spojení se záhonovými sloupky – jako zdicí prvek nebo na olemování vyvýšeného záhonu.

Jak dát na záhon netkanou textilii

Vyznačte si místo, na kterém mají být rostliny umístěny a zasaďte je. Odmotejte dostatečné množství textilie – na délku záhonu plus alespoň jeden metr navíc. Začátek textilie umístěte na okraj vašeho záhonu a upevněte ji pomocí větších kamenů, kolíků nebo hřebíků. Přetáhněte textilii přes rostliny.

Co se starou mulčovací kůrou

Dlouho neměněný mulč taky může rostliny vyhladovět, protože zabrání přístupu dusíku do půdy (dusík se při rozkladu mulče spotřebovává). Kompletní výměnou tedy restartujeme záhonek do původního nastavení, doplníme kompost a přihnojíme, než znovu nasadíme ochrannou vrstvu mulče.

Jak Mulcovat ovocne stromy

Drobné ovoce mulčujeme především v období do sklizně drcenou kůrou, slamou, ale nejlépe kompostem, který dřeviny ještě přihnojí. Ovocné stromy mulčujeme v období do sklizně především proti nadměrné ztrátě vody během letních přísušků. Také zde musí být mulčovací vrstva bránící i růstu plevelů silnější, asi 15 – 20 cm.

Čím mulčovat ovocné stromy

Mulčování stromů

Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.

Jak oddělit záhon od trávy

Nejjednodušším způsobem, jak oddělit záhon od trávníkové plochy, je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby. Kromě své vizuální přitažlivosti nabízí především dlouhodobé usnadnění práce při péči o trávník. Sekání trávy je tak na okrajích snadnější.

Co použít místo netkané textilie

K mulčování můžete využít různé druhy mulče. Na kvetoucí a zeleninové záhony by to měl být vždy mulč bez semen, aby se na záhoně nerozrůstal. Vhodná je dobře vymlácená sláma nebo dřevoštěpka z listnatých stromů. Pod keře potom lze použít klidně čerstvě posekanou trávu nebo seno.

Na co je dobrá štěpka

Mulčování štěpkou (drtí) ochrání půdu proti vysoušení, a naopak proti přemokření a z části brání růstu plevelu. Mulč ze štěpky lze použít i do kompostu či podestýlku ke králíkům, morčatům, slepicím apod. Štěpkovače naopak rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete například zatopit v krbových kamnech.

Co dát kolem ovocných stromů

K mulčování můžete využít nadrobno pokosenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru. Z uvedených materiálů je nejvhodnější sláma z obilí, protože neláká škůdce jako slimáky či drobné hlodavce, pokud se použije v přiměřeném množství. Stačí zhruba centimetrová vrstva.

Co dát kolem stromků

nadrobno posečenou trávu, slámu nebo mulčovací kůru.

Bohatě stačí 1 cm vysoká vrstva. Mulč udržuje půdu déle kyprou a stejnoměrně vlhkou. Nevýhodou mulčování je skutečnost, že kořeny stromů mají tendenci se rozrůstat blíže k povrchu půdy. Pak může v zimě strom snadněji namrznout.

Čím ukončit záhon

7 tipů na ohraničení záhonu anebo trávníkuTrávníkový lem a trávníkové obruby. Nejjednodušším způsobem, jak oddělit záhon od trávníkové plochy, je pomocí různých ukončovacích kamenů, jako jsou například trávníkové lemy a kamenné obruby.Palisády.Mulčovací kůra.Lávový mulčKameny.Dekorativní štěrk a drťGabiony.