Kdy na jaře přesazovat?

Kdy se přesazují keře

Přesazování je nejlepší na podzim, kdy listí seschne, zmrzne, nebo je opadané. Úspěch spočívá, čím více kořenového systému vykopete, rostlina se lépe ujme. Je dobré zachránit jemné kořínky, ty přenášejí vláhu ze země do rostliny a tak rostlina odolá letním vedrům.
Archiv

Kdy zalit po přesazení

I sebeopatrnější přesazení znamená zásah do života zakořeněné rostliny, proto byste jí poté měli věnovat větší péči. Pravidelně ji zalévejte a zabezpečte ji před přímým sluncem. Rostlinu začněte hnojit až po několika – zhruba pěti -týdnech. Rostlina by také po přesazení neměla trpět výkyvem teplot a průvanem.
Archiv

Co dělat když Přeliju kytku

Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.

Kdy se přesazují trvalky

Jaro je zcela nejlepší doba pro veškeré přesazování rostlin na zahradě. V tuto dobu se vše téměř zázračně ujímá a dobře koření. Trvalky, keře, skalničky i větší stromy. Tou nejlepší dobou je zpravidla březen a duben, a je proto škoda tuto dobu minout.
Archiv

Jak přesadit vzrostlý smrk

Na novém stanovišti předem vykopeme dostatečně velkou jámu, jejíž dno zryjeme. Před sázením zaplavíme jámu asi do poloviny vodou a po vsáknutí vysazujeme tak hluboko, jako dosud dřevina rostla. U starších je důležité dodržet při sázení i stejný směr ke světovým stranám. Po správném usazení obsypeme bal humózní zeminou.

Kdy přesazovat venkovní rostliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu.

Co dát na dno květináče

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.

Jak přesadit

Přesazujeme menší rostliny

Připravte si nový květináč, nezapomeňte na drenáž a vsypte základní množství substrátu. Poté opatrně uchopte rostlinu za stonky, klidně ji obraťte vzhůru nohama a vyklepněte ji z květináče. Do nového květináče ji vsaďte tak, aby kolem kořenového balu i nahoře zůstal volný prostor.

Jak zachránit usychající rostlinu

Řešení: Protáhlé stonky a bledé listy odstřihněte a rostlinu přemístíme na světlejší místo. Pozor, světlejší nemusí znamenat na parapet jižního okna, kde by oslabenou rostlinu spálil sluneční žár. Po pár dnech by rostlina měla obrazit, zesílit a zase se zelenat.

Jak vypadá přelitá rostlina

Přelitým rostlinám navíc často žloutnou listy. Příčinou žlutých listů může být i nedostatečně zalitá rostlina, což si většina pěstitelů myslí a ve snaze ji zachránit přidávají ještě větší zálivku. V mnoha případech se ale jedná o rostlinu přelitou a nadměrná zálivka ji ničí.

Kdy množit trvalky

Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.

Kdy dělit trvalky

Trvalky dělíme obvykle každé 2 nebo 4 roky na podzim nebo časně zjara, kdy jsou ve vegetativním klidu. Samozřejmě pokud je to nutné, tak můžeme i později na jaře nebo v létě, nesmí však být horko a sucho.

Kdy se přesazuje smrk

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Jak velký strom lze přesadit

Přesazováním vzrostlých stromů se zabývají specializované firmy a dostupných strojů je ve střední Evropě jen pár. Bezpečně lze přitom přesadit dřeviny do obvodu 97 cm u kořenů, takové, které stojí na přístupném místě, samostatně, aby se při jeho vyjímání nepoškodily okolní stromy, a v měkkém terénu (možná je např.

Jak přesadit staré růže

Do hloubky i do šířky důkladně vybereme starou zem a nahradíme ji čerstvou ornicí, bohatou humusem. K přesazování volíme obvykle podzim od konce října. Růže pečlivě vyjmeme z půdy, a co nejdříve je opět zasadíme. Zraněné kořeny hladce odřízneme, ostatní částečně zkrátíme.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Jak nahradit perlit

Vermikulit – vermikulitem, který je nabitý minerály a stopovými prvky, můžete snadno a plnohodnotně nahradit současně perlit, písek a rašelinu. Jeho výhody spočívají v perfektním provzdušňování i zadržování vlhkosti.

Jaký květináč je nejlepší

Abyste s ní měli co nejméně práce, je třeba zvolit správný tvar pěstební nádoby. Pro pěstování většího počtu menších rostlin se skvěle hodí hranaté květináče, které lépe vykrývají prostor. Kulaté květináče udělají dobrou službu velkým rostlinám. I pro ty ale můžete zvolit květináče hranaté.

Proč Pokojovkám hnědnou listy

Hnědnutí listů pokojových rostlin od okrajů bývá velice často způsobeno nadbytkem vody v zálivce. Je příznačné, že rostliny stojí neustále v plné misce vody a pěstební substrát se mění v bahnitou kaši, která časem čpí kysele. Kořeny nemohou dýchat, uhnívají, a rostlina chřadne.

Proč žloutnou listy marihuany

Klíčovou makroživinou pro konopí je dusík. Jeho nedostatek nebo naopak jeho příliš velké množství způsobují typické příznaky. Nedostatek dusíku začíná žloutnutím okrajů listů a poté postupuje dovnitř. Centrální žilky každého listu zůstávají během tohoto procesu tmavozelené.

Co chybi Rostline

Nejběžnější složka, která rostlinám chybí, je dusík. Je to proto, že rychle rostoucí rostliny potřebují velké množství dusíku. Dusík je jediný opravdu zásadním prvkem pro zajištění zdravé tvorby zelené hmoty. Nedostatečné množství dusíku poznáte tak, že listy žloutnou a stonek je nezdravě červený.

Jak zachránit Přelitou monsteru

Pokud je rostlina přemokřená, okamžitě vylijte přebytečnou vodu z květináče i z podmisky. Rostlinu vytáhněte z květináče, odstraňte uhnilé kořeny a rostlinu přesaďte. (Pokud ale zemina s kořeny zapáchá, je už šance na záchranu minimální.) Po přesazení novou zeminu udržujte jen mírně vlhkou.

Jak množit hvězdnice

Hvězdnice se množí dělením na jaře nebo na podzim, nebo také jarním výsevem. Ochrana rostlin na zimu: Hvězdnice jsou dobře mrazuvzdorné.

Kdy stříhat trvalky na jaře

Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Kdy stříhat hvězdnice

Nové výhony vyšších kultivarů můžeme na přelomu května a června seříznout o jednu třetinu až o polovinu, rostlina bude držet kompaktnější tvar. Pokud i přesto začne pod tíhou květů přepadávat, vytvoříme jí vhodnou oporu. Hvězdnice na podzim nestříháme, řez provádíme až brzy na jaře, kdy rostlinu zkrátíme nad zemí.