Kdy nahlasit zmenu prijmeni?

Jak nahlasit zmenu příjmení na pojistovnu

Údaje z registru dostávají i zdravotní pojišťovny, přesto ze zákona platí povinnost změnu příjmení nejpozději do třiceti dní nahlásit. Zároveň byste měli požádat o novou kartičku pojištěnce. Žádost spolu s oznámením můžete pojišťovně doručit písemně nebo se zastavit na kterékoli pobočce.
Archiv

Jak postupovat při změně příjmení

Změnu jména nebo příjmení musíte nahlásit na řádně vyplněném tiskopisu. Tiskopisy jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra. K nahlášení této změny musíte doložit: dosavadní průkaz o povolení k pobytu, pobytovou kartu rodinného příslušníka občana EU nebo potvrzení o přechodném pobytu.
Archiv

Co dělat po změně jména

Po svatbě nebo při jiné příležitosti změny příjmení vás čeká návštěva hned několik úřadů. Zarezervujte si místo v diáři, tento proces nějakou dobu potrvá. Občanský průkaz – že budete potřebovat novou občanku asi většinu z nás napadne. Po obdržení oddacího listu musíte požádat o nový občanský průkaz do 10 dnů.
Archiv

Co vyridit po zmene příjmení

Změna příjmení po svatbě = změna dokladů po svatběObčanský průkaz.Řidičský průkaz.Pas.Technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla (malý TP)Správy sociálního zabezpečeníFinanční úřad.Živnostenský úřad.Katastr nemovitostí
Archiv

Jak dlouho trvá změna příjmení

Jak dlouho trvá změna Správní orgán je povinen rozhodnout ve věci do 30 dnů od zahájení řízení, ve zvlášť složitých případech rozhodne nejdéle do 60 dnů; nelze-li rozhodnout v této lhůtě, může ji přiměřeně prodloužit odvolací orgán. Nemůže-li správní orgán rozhodnout do 30 dnů, popř.

Kde nahlasit nové příjmení

Občan EU nebo jeho rodinný příslušník mají povinnost hlásit změnu jména nebo příjmení do 15 pracovních dnů ode dne kdy tato změna nastala. Změnu jména nebo příjmení cizinec hlásí na pracovišti MV ČR, v jehož obvodu se nachází jeho místo pobytu, a to vyplněním tiskopisu pro oznámení změn.

Jak dlouho trvá změna jména

Jak dlouho trvá změna Správní orgán je povinen rozhodnout ve věci do 30 dnů od zahájení řízení, ve zvlášť složitých případech rozhodne nejdéle do 60 dnů; nelze-li rozhodnout v této lhůtě, může ji přiměřeně prodloužit odvolací orgán. Nemůže-li správní orgán rozhodnout do 30 dnů, popř.

Proč si změnit příjmení

„Je to třeba po rozvodu manželství nebo když chce někdo užívat úplně jiné jméno a příjmení,“ vysvětluje jihlavská matrikářka Adéla Knitlová. Rozvody jsou asi nejčastější příčinou změny příjmení. Stihne-li to žadatel do 30 dnů, jde všechno hladce a bez poplatků.

Jak si pridat druhé příjmení

Fyzická osoba, která má v matriční knize zapsáno jedno jméno, může před matričním úřadem v místě svého trvalého pobytu nebo před matričním úřadem, v jehož knize narození je jméno zapsáno, prohlásit, že bude užívat dvě jména.

Kdy si můžu změnit jméno

Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, směšné nebo je-li pro to vážný důvod. Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu jména na jméno ženské, nebo naopak, žádá-li o změnu jména na jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké, nebo na jméno, které má žijící sourozenec.

Kdy je vydán oddací list

Kdy to musíte řešit

oddací list vám musí matriční úřad vystavit do 30 dnů od svatby, zpravidla to ale bývá dříve, výměnu dokladů při změně údajů na nich řešte co nejdříve po svatbě.

Jak se podepisovat kdyz mám dvě příjmení

Dvě příjmení musí mít žena v pořadí nové a po něm původní

„Dnes zákony povolují, že si žena může nechat svoje rodné příjmení, nebo příjmení manželovo a povolená je také varianta obou příjmení. V tom případě se jako první v pořadí udává to nové příjmení přijaté při sňatku a na druhém místě je dosavadní příjmení.

Co stojí změna jména

100 Kč – vydání povolení změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, zkomoleného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení. 1 000 Kč – jméno nebo příjmení v ostatních případech.

Jak dlouho trvá oddací list

Všechny matriční úřady jsou uvedeny v příloze vyhlášky č. 207/2001 Sb. Vydání oddacího listu je zdarma, lhůta pro vyřízení je 30 dní.

Co dělat po svatbě

Po sňatku se již nevydává zelené potvrzení na změnu údajů. Pouze se ustřihne roh občanského průkazu. Občan má povinnost zažádat si o nový OP do 15 dnů od změny. Platnost OP skončí uplynutím 45 dnů ode dne uzavření manželství (změna příjmení) nebo změny rodinného stavu (pokud je v OP uveden).

Jak je to s příjmením po svatbe

Dle českých tradic si po svatbě vždy nevěsta mění příjmení a přejímá manželovo příjmení s koncovkou -ová. Podle současné zákonné úpravy to ale není jediná možnost. A navíc příjmení si dnes nemusí měnit jen žena.

Kdo rozhoduje o jménu dítěte

Příjmení dítěte při narození

Pokud rodiče neuzavřeli manželství, zapíše se příjmení dítěti dle dohody rodičů při určení otcovství nebo na základě pravomocného rozsudku soudu s doložkou nabytí právní moci. U dítěte staršího 15 let je nutný jeho souhlas. Dohodu nelze měnit.

Kdy se dává oddací list

Kdy to musíte řešit

oddací list vám musí matriční úřad vystavit do 30 dnů od svatby, zpravidla to ale bývá dříve, výměnu dokladů při změně údajů na nich řešte co nejdříve po svatbě.

Kdo vydává oddací list

Matriční doklady (tj. rodné listy, oddací listy, úmrtní listy, doklady o registrovaném partnerství) vydává matriční úřad, do jehož správního obvodu spadá obec, ve které se fyzická osoba, o jejíž matriční doklad se jedná, narodila, uzavřela manželství, zemřela, nebo vstoupila do registrovaného partnerství.

Kdy změna příjmení po svatbě

Změna příjmení po svatbě

Pokud žena svatbou změní příjmení, ať už s přechýlenou, nebo nepřechýlenou variantou, musí změnu nahlásit na příslušných úřadech, nejlépe do 30 dnů od jejího vzniku. Pokud mají manželé po svatbě společné děti, automaticky získávají společné příjmení.

Jak změnit příjmení bez svatby

Změna příjmení bez svatby

O přejmenování je možné požádat kdykoli. Žádost se podává na matrice příslušné podle místa trvalého bydliště. Na to, jestli vám přejmenování povolí, má nakonec největší vliv místní matrikářka či matrikář.

Kdy jít na matriku kvůli jménu dítěte

4) Dotazník o jménu dítěte

Tento dotazník je následně odeslán na matriku pro vystavení rodného listu. Pokud ale ještě nemáte jasno o jménu dítěte, nic se neděje. Rozhodnout se můžete až po porodu – podle zákona máte na toto rozhodnutí měsíc po porodu a své rozhodnutí nahlašujete na matrice.

Jak dlouho se čeká na oddací list

Všechny matriční úřady jsou uvedeny v příloze vyhlášky č. 207/2001 Sb. Vydání oddacího listu je zdarma, lhůta pro vyřízení je 30 dní.

Co potřebuji k vyzvednutí rodného listu

K vyzvednutí rodného listu budete potřebovat občanský průkaz. Kopii rodného listu dítěte donese matka i otec do práce. Jeden z nich může potom dostávat slevu na dani.

Kdy pro oddací list

Občanský průkaz vám vydají na základě oddacího listu, který si můžete vyzvednout sami na matrice správního obvodu, kde jste se brali, nebo vám bude zaslán poštou do 14 dnů od svatby. Do 15 pracovních dnů od chvíle, kdy jste obdrželi oddací list, byste měli mít zažádáno o výměnu občanky.