Kdy napsat velké písmeno?

Kdy se píše vy s velkým V

1) Píšete-li dopis nebo e-mail, pište velké počáteční V u zájmen Vy/Váš vždy. Je to podle pravidel a vždy je lepší vypadat přehnaně zdvořile než působit jako neandrtálec. 2) Píšete-li článek na blog (nebo novinku, tiskovou zprávu, odbornou studii) nepište velké počáteční V u zájmen Vy/Váš nikdy.
Archiv

Kde se píše velké V

Velké V – Váš

Jestliže se rozhodnete napsat velké písmeno v oslovení, vyjadřujete tím úctu k adresátovi. Nikdy neuděláte chybu, pokud velké V napíšete do oficiálního psaní v úřední komunikaci. Velké V se píše v případě, že oslovujete více osob i jednu konkrétní.

Kdy psát město s velkým písmenem

S velkým písmenem se výraz město uvnitř věty píše jen tehdy, když je součástí zeměpisného jména: Město Albrechtice, Město Libavá, Nové Město na Moravě.
Archiv

Kdy se píší Vánoce s velkým V

Vánoce a advent

Nová pravidla totiž vešla v platnost roku 1993 a šťastné a veselé Vánoce bychom měli psát s velkým V. Stejně tak to platí například u Velikonoc. Pokud jde o přídavné jméno vánoční, například vánoční koleda, vánoční dárek nebo vánoční atmosféra, píšeme s malým počátečním písmenem.
Archiv

Kdy se píše jí a kdy jí

Tvar ji používáme ve 4. pádu jednotného čísla. Tvar jí naopak ve všech ostatních pádech, nejčastěji ve 3. pádu.

Jak se píše s pozdravem

Závěrečný pozdrav dle pravopisu

Mezi nevětné pozdravy, tedy takové, v nichž se nevyskytuje sloveso, řadíme nejčastěji: S pozdravem, S přátelským pozdravem, S přáním pěkného dne, Hezký zbytek dne, Sbohem apod. V těchto případech nepíšeme na konci pozdravu žádné interpunkční znaménko.

Jak se píše Západní Čechy

Dobrý den, spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.

Jak určit velké písmeno

Velká písmena píšeme ve vlastních jménech označujících osoby, zvířata, některé věci, místa apod. Hlavní funkcí vlastních jmen je totiž označení jedné konkrétní osoby/věci či určitého zvířete, aby bylo možné je jednoznačně odlišit od ostatních bytostí a předmětů s obdobnými charakteristickými znaky.

Jaké písmeno obecní úřad

Pro všechny názvy magistrátů, městských/obecních úřadů, zastupitelstev a rad platí, že s velkým písmenem se píšou tehdy, jestliže je uveden jejich oficiální název, tzn.

Jak se píše Mariánské Lázně

Velké počáteční písmeno píšeme jen v případě, že se slovní spojení obsahující takové přídavné jméno stane vlastním jménem (často zeměpisným): Václavské náměstí, Mariánské/Petrské náměstí, Mariánské Lázně, Josefská/Kateřinská ulice, Anežský klášter.

Jak se píše 2 svetova valka

S malým písmenem se píšou spojení obsahující slovo válka (rozlišující přívlastky k jejich identifikaci jsou postačující): první světová válka, druhá světová válka, třicetiletá válka, stoletá válka, válka růží, falklandská válka, válka Severu proti Jihu atp., dále např.

Jak se píše nový rok 2023

Máte-li na mysli svátek, který připadá na 1. ledna, Nový rok se píše vždy s velkým počátečním písmenem. Pokud jde o nadcházejících 365 dnů, použijte malé počáteční písmeno. Pokud si stále nejste jistí, jakou verzi zvolit, máme pro vás několik praktických příkladů.

Koho co jí nebo jí

Ji ni X jí ní

1. pád (kdo, co) ona
3. pád (komu, čemu) jí, ní
4. pád (koho, co) ji, ni
5. pád (oslovujeme, voláme)
6. pád (o kom, o čem)

Jak poznat jí jí

Ji × jí (ni × ní)

podoby ni a ní) se setkáváme poměrně často. Pravidla nám říkají, že krátká forma (ni, ji) se užívá pouze ve 4. pádě a ve všech ostatních je forma dlouhá (ní, jí).

Jak se formálně rozloučit

Rozloučení a podpis

Nejvhodnějším zakončením formálního e-mailu jsou formulace jako: „S pozdravem“, „S úctou“, „S přáním hezkého dne“ apod. Na konci e-mailu pak samozřejmě nesmí chybět Vaše jméno a přímení. V nastavení e-mailu si rovněž můžete nastavit automatický podpis, což působí více profesionálně.

Jak se píše s přáním hezkého dne

S pozdravem, S přátelským pozdravem, Se srdečnými pozdravy, v e‑mailu lze také S přáním pěkného dne –⁠⁠ za těmito pozdravnými formulemi se nepíše žádné interpunkční znaménko, větné s pokračováním na dalším řádku, např.

Jak se píše Socha svobody

V letech 1785-1790 za vlády George Washingtona byl New York dokonce hlavním městem USA. Sochu Svobody (Statue of Liberty) darovali městu Francouzi v roce 1886.

Jak se píše vesmír

vesmír, -u m.

Jak se píše Pražský

U přídavných jmen odvozených od označení místa nebo národu se však píše písmeno malé: pražský, český, totéž se týká i přídavných jmen druhových, které jsou odvozeny od osobních jmen (pavlovské epištoly, ale Pavlovy epištoly). S malým písmenem se též píší názvy jazyků: čeština, angličtina.

Jak se správně píše Socha svobody

Socha Svobody anglicky Statue of Liberty, oficiálně: Liberty Enlightening the World (Svoboda osvěcující svět), kolosální socha na ostrově Liberty Island v horní části newyorského zálivu v USA, připomínající přátelství národů Spojených států a Francie.

Jak se píše Střední Čechy

Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod. Názvy začínající na přídavné jméno střední však často s velkým písmenem píšeme (region Střední Čechy,Střední Morava).

Jak se píše Katedrála svatého Víta

Namísto spojení Chrám svatého Víta / Svatovítský chrám se používá i spojení katedrála sv. Víta, svatovítská katedrála. Tato spojení doporučujeme psát s malým písmenem, ale ani užití s písmenem velkým nelze hodnotit jako závažnou pravopisnou chybu.

Jak se píše studená válka

Studená válka je výraz pro epochu dlouhodobého vojenského napětí a hospodářské konkurence, která začala po druhé světové válce (1939–1945) mezi komunistickými státy, hlavně Sovětským svazem, a Západem, zejména Spojenými státy. Konflikt začal zhruba v roce 1947.

Jak se píše třicetiletá válka

S malým písmenem se píšou spojení obsahující slovo válka (rozlišující přívlastky k jejich identifikaci jsou postačující): první světová válka, druhá světová válka, třicetiletá válka, stoletá válka, válka růží, falklandská válka, válka Severu proti Jihu atp., dále např.

Jak se píše krásné Vánoce

Vánoce, nebo vánoce

Nová pravidla z roku 1993 však kodifikovala psaní těchto svátků s velkým písmenem, tedy Vánoce a Velikonoce. Důvodem je významné postavení těchto svátků v naší kultuře, která v sobě nese křesťanské kořeny. Z tohoto důvodu bychom tedy měli psát Vánoce (i Velikonoce) s velkým počátečním písmenem.