Kdy nasadit ostružiny?

Kdy zasadit ostružin

Nejčastěji se při výsadbě ostružin setkáme s kontejnerovými sazenicemi, které můžeme vysazovat od jara do podzimu. Při volbě sázení beztrnných odrůd je vhodná výsadba v jarních měsících kvůli náchylnosti na vymrzání.
Archiv

Kdy začne plodit ostružiny

Ostružiny vstupují do plodnosti zpravidla ve druhém roce po výsadbě, následně rodí většinou pravidelně. Plody sklízíme v létě, dozrávají postupně 2–7 týdnů. Plody černé barvy, jsou velmi šťavnaté se sladkokyselou chutí.
Archiv

Kdy a čím hnojit ostružiny

Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře. Na podzim již naopak hnojení vynecháme, aby rostlinám dobře vyzrálo dřevo a v zimě nenamrzalo.

Kdy sazet maliny a ostružiny

Výsadba malin a ostružin: Sazenice vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy. V případě vysazování kontejnerových sazenic je termín libovolný. Balové rostliny vyjmeme z kontejneru a sazenici namočíme přes noc do vody.

Jak hluboko zasadit ostružiny

V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost. Do takto upravené zeminy vyhloubíme jámu o velikosti 30x30x30cm. Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m.

Jak pěstovat ostružiny na zahradě

Nejlépe mu vyhovují středně těžké, propustné humózní půdy s dostatkem vláhy a živin. Hloubka ornice by měla být alespoň 25–30 cm. Vyžaduje méně kyselou půdní reakci 5,5–6,5 pH. Nevhodné jsou půdy těžké a zamokřené, v nich výhony ostružiníku špatně vyzrávají a jsou napadány houbovými chorobami.

Jak daleko od sebe sázet ostružiny

Ostružiníky sázíme stejně jako maliníky, tudíž cca 5cm níže než rostly ve školce. Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být kolem 0,5m. U plazivých odrůd až 2-3m. Pakliže jsme vysadili ostružiníky plazivé, je vhodné je pěstovat na drátěnce nebo na opoře, kde je vyvazujeme do široce vějířovitého tvaru.

Kdy sbírat listy ostružiníku

Listy můžeme sbírat od dubna do konce září, nejlépe ovšem do doby, než keř vykvete. Obsahují vysoké množství vitaminu C, organických kyselin, tříslovin, minerálních látek a zejména taninu, který může za spoustu jejich kladných vlastností.

Kdy a jak hnojit

Během zimy vám přijde vhod také močůvka, kterou lejte na sníh. Z minerálních hnojiv jsou na podzim vhodná ta s vyšším obsahem draslíku a fosforu. Naopak na jaře používejte vždy rychle působící hnojiva. Zmíněná chlévská mrva nebo jakýkoliv čerstvý hnůj je nevhodný, protože by vaše rostliny mohl spálit.

Kam zasadit ostružiny

Zvolíme dostatečně vzdušné a slunné stanoviště. Slunce potřebuje ostružiník prakticky po celý den. Půda by měla být dobře propustná, živná, snese ovšem i sušší, kamenité prostředí. Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit.

Kam zasadit ostružiník

Výsadba a substrát:

Zvolíme dostatečně vzdušné a slunné stanoviště. Slunce potřebuje ostružiník prakticky po celý den. Půda by měla být dobře propustná, živná, snese ovšem i sušší, kamenité prostředí. Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit.

Jak rychle roste ostružiník

Roste velmi rychle, roční přírůstek tvoří 0,5 – 1,2 m. Vyžaduje oporu, slunné stanoviště a propustnou půdu. Není náchylná na škůdce ani choroby, nevyžaduje tedy žádnou speciální péči. Výsadba ostružin: Sazenice ostružníku vysazujeme na podzim nebo na jaře do dobře připravené půdy.

Jak stříhat ostružiny na zimu

Dvouleté odplozené výhony po sklizni odumírají, můžeme je tedy už na podzim odřezat těsně u země, nebo je ponecháme ještě přes zimu na drátěnce, aby alespoň částečně chránily před mrazem citlivé mladé prýty, a odřežeme je těsně u země až na jaře. Uvedený řez každoročně opakujeme.

Jak jsou zdravé ostružiny

Pomáhají mírnit záněty, působí detoxikačně, chrání játra i štítnou žlázu. Pozitivně fungují i při léčbě nachlazení a v prevenci trombóz. V neposlední řadě urychlují hubnutí, nejen díky nízké energetické hodnotě 130 kJ/100 g, ale i díky schopnosti urychlit metabolismus.

Jak sušit listy ostružiníku

Sušení, sesychací poměr Listy sušíme v tenké vrstvě (6–8 cm) na stinném místě, přičemž je třeba odstraňovat listy zahnědlé nebo nažloutlé. Pokud sušíme teplem umělým, teplota nesmí přesáhnout 50 °C. Listy můžeme před sušením pomačkat, lépe prosychají. Skladujeme v papírových pytlích nebo polypropylenových žocích.

Kdy přestat hnojit

Doba, kdy je vhodné vysadit hnojivo, může být různá. Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Čím nejlépe hnojit

Pokud chcete využít organická hnojiva, zapravte do půdy například dobře uleželý koňský hnůj, který je bohatý na dusík. Vhodnou alternativou jsou organická hnojiva ve formě fermentovaných granulí. Z minerálních hnojiv pak doporučujeme ta s vysokým obsahem dusíku, protože dusík je látka, která podporuje růst rostlin.

Jak hluboko sázet ostružiník

Nejlépe mu vyhovují středně těžké, propustné humózní půdy s dostatkem vláhy a živin. Hloubka ornice by měla být alespoň 25–30 cm. Vyžaduje méně kyselou půdní reakci 5,5–6,5 pH. Nevhodné jsou půdy těžké a zamokřené, v nich výhony ostružiníku špatně vyzrávají a jsou napadány houbovými chorobami.

Jak nejlépe pěstovat ostružiny

Pěstování ostružin

Ostružiníky nejlépe prospívají v hlubokých humózních půdách, ale spokojí se i s chudými a kamenitými. Přezimují vcelku bez problému, pokud teplota neklesne pod – 25°C. Beztrnné ostružiny jsou na vymrzání o něco náchylnější, proto je zejména chladných polohách zakrýváme chvojím nebo slámou.

Kdy střihat ostružiny

Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.

Jak se starat o ostružiny

Slunce potřebuje ostružiník prakticky po celý den. Půda by měla být dobře propustná, živná, snese ovšem i sušší, kamenité prostředí. Těžké jílovité a přemokřené půdy rostlině nebudou vůbec svědčit. V předstihu před vyhloubením jámy do půdy zapracujeme dobře rozleželý kompost.

Proč jíst ostružiny

Živiny, vitaminy a minerály

S pouhými 44 kcal na 100 g jsou ostružiny velmi nízkokalorickým ovocem. Ostružiny obsahují vitamin C, vitamin E a prekurzory vitaminu A, a také minerály – zvláště pak vápník, draslík a hořčík. Za svou typickou barvu vděčí ostružiny obsaženým flavonoidům (antokyanům).

Kdy začít hnojit rostliny

Hnojit začínáme se začátkem vegetace, když se rostliny probouzí ze zimního spánku, po kterém jsou většinou (paradoxně) vyčerpané a potřebují vzpruhu. Případně rostliny rovnou přesaďte a nějakou dobu poté začněte i s hnojením. Přesněji, po uplynutí doby, kdy se vyčerpá hnojivo obsažené v použitém substrátu.

Jak dlouho před sklizni Nehnojit

Ukončení Hnojení/promývání

Na konci kvetení zbývá v půdě i listech stále mnoho živin. Abyste předešli ošklivé a chemické chuti, stačí jednoduše nehnojit poslední 1,5 – 2 týdny kvetení. Pokud pěstujete hydroponicky, pak byste měli přestat hnojit posledních pět dnů před sklizní, jelikož pěstujete ve vodě.

Kdy sázet po hnojení

Kdy hnojiva vysadit a proč

Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.