Kdy natírat stromy?

Kdy Natirat stromky

Natírání stromů vápenným nátěrem je ideální za takového počasí, kdy příliš nesvítí sluníčko, nemrzne a je sucho, čili neprší a počasí není sychravé. A ideální je prý natírat stromy dvakrát do roka, kdo to však udělá jen jednou, na podzim, také nepochybí.
Archiv

Proč se natírají stromy na bílo

Bílá barva odráží světlo, díky čemuž se kmen nebude na slunci zahřívat tak výrazně. Vápenatý nátěr má ale i další výhody. Likviduje škůdce pod kůrou, ničí i houbové výtrusy. Zničí i mechy a lišejníky.
Archiv

Jak natřít stromy

Tradičně se používá vápenné mléko, tedy roztok hašeného vápna s vodou. Vznikne hustá tekutina, kterou pak stačí štětkou natřít na kmeny a silnější větve stromů, které chceme ochránit. Případně si můžete koupit speciální bílou barvu, kterou pro tento účel vyrábí firma Forestina.
Archiv

Proč Vápnit stromy

Bílení stromů na zimu je nejjednodušší ochrana proti mrazu a slunci. Již více než sto let zahradníci používají jednoduché řešení, kdy nátěrem bílou barvou chrání okrasné a ovocné stromy před poškozením sluncem. To je důležité hlavně v zimě, kdy jsou příliš velké teplotní rozdíly mezi osluněním a mrazem.
Archiv

Jak se zbavit mechu na stromech

Nejúčinnějším a nejjednodušším způsobem, jak se zbavit neestetických lišejníků, je jejich seškrábání. Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem.

Jak odstranit Houbu ze stromů

Jestliže se ve vašem okolí objeví dřevokazné houby, najděte si odborníka a svěřte mu likvidaci. Opatrně odstraní napadená místa, uzavře je do obalu a zničí. Pokud nebude dodržen postup a bezpečnostní opatření, hrozí roznesení hub do okolí. Nikdy nepalte dřevo sami, mohly by se rozšířit spory a napadení by se opakovalo.

Co s kmenem stromů

Kmenem stromu proudí v cévách míza přenášející živiny rozpuštěné ve vodě. Kmen je nejdůležitější část stromů z hlediska využití – např. ve stavebnictví, pro výrobu nábytku, papíru nebo jako palivo. V minulosti se ze silných kmenů vyráběly dlabané čluny – monoxyly.

Čím se natírají stromky proti okusu

Sazenice se natírají speciálními kartáči, širokými plochými štětci nebo gumovou rukavicí. Přípravek se aplikuje ručně nátěrem kmínků a silnějších větévek (u listnáčů), posledního přeslenu s terminálním výhonem (u jehličnanů).

Jak natřít stromy vápnem

Jak postupovat pro nátěru vápnem hašené vápno rozmícháme ve vodě na středně hustý roztok (podobně jako barva) a natíráme od spodní části po první patro větví. Pokud se na kůře stromů vyskytuje lišejník nebo mech použijeme na postřik roztok skalice zelené.

Kde roste mech na stromech

Mnoho lidí vnímá lišejníky jako mech na stromech či rezavou až šedou barvu. Vyskytuje se zejména na větvích třešní, višní, ořešáků, jabloní a švestek obvykle na severní straně stromu.

Kdy použít zelená skalice

Síran železnatý se používá brzy na jaře, ale může být použit i v průběhu vegetačního období od dubna do června.

Jak odstranit lišejník z ovocných stromů

Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem. Při aplikaci vápenného mléka se přidržte poměru 1,5 kg až 2 kg hašeného vápna na 10 l vody (BIO Plantella – nátěr na kmeny stromů).

Co na lišejník na stromech

Jako prevence se osvědčilo bílení kmenů vápenným roztokem. Vápnem se zničí řada škůdců přezimujících v kůře a obzvláště pak v borce starých stromů. Dále se kmínek vápnem desinfikuje, a hlavně se kůra stává zásaditou a nechytají se zde tolik mechy a lišejníky, které milují hlavně kyselé prostředí.

Jak zachránit Okousány strom

Okousaná místa stromků natřeme fermežovou, neředěnou latexovou nebo vodou ředitelnou akrylátovou barvou. Dobře se hodí stromový balzám. Ošetření ran štěpařským voskem by bylo nejlepší, ale v tomto období se vosk velice špatně roztírá a na chladný povrch dřeva spolehlivě nepřilne.

Co s Uschlym stromem

Existuje spousta druhů hmyzu a dalších bezobratlých, pro které je základní podmínkou života přítomnost mrtvého dřeva. Proto dožívající strom, který musí uvolnit místo nové výsadbě, nechte na zahradě třeba i v podobě bezpečného torza. A jestli vám nepřekážejí, můžete zde nechat i pařezy.

Jak oplotit stromek

Oplocení každého stromku zvlášť

Nejčastěji se používá celoplastové pletivo Polynet, které je levné, odolné a pevné. Navíc se dá srolovat a v případě potřeby zase použít jinde. Pro oplocení malých stromků lze využít rovněž šestihranné králičí pletivo, případně i pletivo na voliéry.

Co proti okusu

Problém ochrany stromů proti okusu můžete vyřešit pomocí několika možností. Nabízíme dvě varianty ochrany stromků před zvěří: HAGOPUR Certosan a Plastové chráničky 60 nebo 80 cm. Odpuzovače myšíOdpuzovače, pasti, jedy.

Jak poznat sever Podle stromů

Podle stromů

Podle lišejníků na osaměle stojích stromech se orientujeme tak, že tyto lišejníky rostou na severozápadě. Osaměle stojící stromy mají na severozápadě i hrubší kůru a jejich koruny jsou nakloněny na jihovýchod. To vše je dáno tím, že u nás převažují severozápadní větry.

Kde vzít mech

Často ho najdeme na trouchnivějícím dřevě, na kamenech, skalách, kmenech stromů, nebo v lesích, kde tvoří souvislé koberce.

Jak se zbavit lišejníků na ovocných stromech

Obvykle se doporučuje jemně odstranit lišejníky kartáčem ještě koncem listopadu a následně postříkat kmeny a silné větve vápenným mlékem. Při aplikaci vápenného mléka se přidržte poměru 1,5 kg až 2 kg hašeného vápna na 10 l vody (BIO Plantella – nátěr na kmeny stromů).

Jak se zbavit lišejníků na stromech

Vyplatí se nejprve odumřelou borku mechanicky očistit. K tomu se velice dobře hodí nabroušená ruční motyčka nebo drátěný kartáč. K postřiku lze poté použít měďnaté přípravky Kuprikol nebo Champion nebo zelenou skalici. U všeho volte koncentraci alespoň 5 %.

Proč je mech na stromech

Vlhké prostředí a přehuštěné koruny. Příliš lišejníků na ovocných stromech vypovídá i o nevhodné lokalitě k jejich pěstování. Daří se jim ve vlhkém prostředí, v blízkosti vodních ploch, lesů či hustých výsadeb stromů. Přehuštěné koruny zamezují provětrávání a provzdušňování stromů.

Proč praská kůra na stromech

Během zimy se často objevují na kůře mnoha stromů praskliny, často velmi hluboké otevřené rány. Děje se tak vlivem velkého teplotního rozdílu mezi dnem a nocí. Kůra popraská a vznikají tak otevřené rány. Na praskání borky trpí méně odolné ovocné stromy, jako meruňky, višně, třešně, broskvoně, mandloně a jiné.

Jak ošetřit řez stromů

Rány po řezu doporučujeme zamazat:bílou latexovou barvou + fungicid + růstový stimulátor.stromovým balzámem.štěpařským voskem.

Proč rezaví smrk

„S velkou pravděpodobností je původcem hmyzí škůdce mšice smrková. Nejčastěji napadené jsou smrky pichlavé, jinak též nazývané stříbrné, výskyt se ale objevil už i na dalších jehličnanech,“ informovaly na webových stránkách města Lucie Kovaříková z odboru životního prostředí a Gabriela Poulová z odboru majetku.