Kdy nechat surfinie venku?

Kdy Zaštipovat surfinie

Zaštipování surfinie se provádí u mladých a zatím malých rostlinek a podporuje jejich následný růst a košatění. Později, až se rostlinka rozroste, není třeba již zaštipovat. Stačí jen čas od času na pár výhoncích, ale není to naprostou nutností, a proto to přes léto můžete úplně vypustit z hlavy.

Kdy dát na okno surfinie

Ven je umisťujte, až nebudou hrozit přízemní mrazíky, ideálně tedy až ve druhé polovině května. Rostlinám vyhovují teploty okolo 21 °C – 24 °C. I když jsou surfinie odolnější než klasické petúnie, mělo by stanoviště být chráněné před silným větrem.
Archiv

Kdy vyndat ven petúnie

Ven můžeme petúnie umístit až v polovině května, kdy už nehrozí mrazíky.

Kdy schovat petúnie

Petúnie milují slunce. Dopřejte jim je, zastínění rostlinám nesvědčí – vytahují se a slabě kvetou. Do kontejnerů, truhlíků nebo větších nádob vysazujte petúnie až v polovině května, kdy pomine nebezpečí posledních jarních mrazíků.

Jak zachranit surfinie

Pokud se jeví rostlina zvadle, ale přitom je její substrát vlhký, jedná se s největší pravděpodobností o přelití. V takovém případě rostlinu ještě zachráníte, ale musíte ji okamžitě přesadit do nového substrátu. Nezapomínejte, že několik dní není vhodné surfinii zalévat. Jakmile bude půda proschlá, mírně ji zalijte.

Jak Zaštipovat květy

První zaštipování se doporučuje provádět v druhém týdnu vegetativní fáze, druhé těsně před přepnutím na květ či po něm. Zaštipovat rostliny můžete do nekonečna. Mezi jednotlivými zásahy ale nechte rostlinu chvíli odpočinout. Po prvním zaštípnutí počkejte, až nové výhonky udělají alespoň 2 patra.

Jaký je rozdíl mezi surfinií a petúnií

Surfinie jsou vyšlechtěné převislé petúnie, jejichž bohatě se větvící výhony jsou obaleny květy. Na rozdíl od ostatních skupin Petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u samočisticích druhů nemusíme vyštípávat odkvetlé květy. Surfinie totiž nevytvářejí semeníky.

Jaký je rozdíl mezi petúnií a surfinie

Surfinie jsou vyšlechtěné převislé petúnie, jejichž bohatě se větvící výhony jsou obaleny květy. Na rozdíl od ostatních skupin Petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u samočisticích druhů nemusíme vyštípávat odkvetlé květy. Surfinie totiž nevytvářejí semeníky.

Jak často zalévat petúnie

Jak často zalévat petúnie Zalévejte s rozvahou, aby krčky nebyly napadeny padáním klíčních rostlin. V případě nutnosti použijte postřik Polyversum. Na slunečných místech je nejlepší zalévat každé dva dny.

Proč vadnou surfinie

Že jsou surfinie přelité, poznáte podle toho, že rostlina vadne, ačkoliv je substrát vlhký. V takovém případě je potřeba surfinii hned přesadit do nového substrátu a několik dní ji nechat bez zálivky. Pokud ji přesadíte zavčasu, s největší pravděpodobností se za pár dní zotaví.

Kdy Zaštipovat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.

Jak se starat o surfinie

Surfinie je dobré čas od času i hnojit

I květy mohou být při nedostatku živin povadlé. Během vegetačního období lze surfinie hnojit speciálnímu hnojivy, které obsahují hlavně prvky fosforu a draslíku. Hnojivo byste měli dávkovat dle doporučení výrobce. Dusíkatá hnojiva jsou na surfinie zcela nevhodná.

Jak často zalévat surfinie

Zálivka a jak na ni

Surfinie potřebují hodně vody, protože velmi rychle rostou. Zemina v truhlících se nesmí nechat nikdy vyschnout. V horkém počasí je třeba rostliny zalévat leckdy dvakrát denně. Ideální pro jejich pěstování jsou proto samozavlažovací květináče, které vám odpustí občasné zapomenutí.

Jak zachránit surfinie

Petúnie, surfínie, které nemají samočistící schopnost (zbavit se tvořících se semeníků), semena tvoří a to je příčinou zastavení růstu a kvetení. Rostlina vše investuje do tvorby semen. Když včas ještě zelené semeníčky odstříháme nebo odštípneme, rostlina bude s chutí kvést dál.

Kdy dát tyčky k rajčatům

V tvrdších površích by to mohl být problém, nicméně půda pro pěstování rajčat by měla být dostatečně nakypřená. Zapíchnout tyč je optimální v době, kdy rajčata vysazujte na záhon.

Jak vysoko nechat růst rajčata

Maximální výška tyčkových rostlin by měla být asi 150 cm – pak hlavní výhon zaštípněte; rostlina se tak nebude vysilovat a všechnu svoji sílu dá do plodů (ne do stonku a listů). U keříčkových rajčat tvarujte rostlinu tak, aby bylo uvnitř keříčku dostatek světla.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.

Co dělat když černají rajčata

Jestliže zrovna řešíte tento problém, je stále naděje na záchranu úrody. Stačí jen začít aplikovat KRISTALON Zdravé rajče a paprika s aktivním vápníkem a ten v týdenním intervalu používat alespoň po dobu 1 měsíce. I včasná prevence odvrátí ztrátu úrody a dovede pěstitele ke zdravým a šťavnatým rajčatům.

Jak dodat rajčatům dusík

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK).

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Co s přerostlými rajčaty

Přerostlé, příliš vysoké rostliny nejsou žádný problém u rajčat, které můžete při výsadbě položit, protože zakoření i ze stonkových nodů, dále také u košťálovin, jahodníků i bylinek. Nikdy ale nekupujte zeleninu a květiny se skvrnami na listech – může to být sice jen spálenina od sluníčka, ale také hniloba.

Jak velký květináč na rajčata

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Co nemaji radí rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Kdy ukončit růst rajčat

Ideální doba na zaštipování zálistků je v momentě, kdy jsou zhruba 5 až 10 centimetrů dlouhé (maximálně však 15 centimetrů). Pozdější vylamování bočních výhonů značně zpomaluje růst toho hlavního a rostlinu celkově vysiluje.