Kdy pridat Matecnik do Oddelku
Pro zjednodušení práce včelaře doporučuji přidávat do oddělků matečníky ve stáří 11 dnů po přelarvení. Pokud včelař nemá zkušenosti s chovem matek, může si u chovatelů matek tzv. “zralé matečníky“ koupit a převést bezpečně i na vzdálenost 150 km.
Kdy dělat Oddělek
Oddělky se tvoří podle síly včelstva. U silných včelstev praktikuji tvorbu oddělků po prvním vytáčení což je za příznivích podmínek během měsíce května spíše v druhé polovině. Pokud není včelstvo dostatečně silé na celý oddělek pak dělám smetence.
Archiv
Jak udělat Oddělek bez matky
Jednodušší způsob tvroby oddělků nabízí nízkonástavkové včelaření: oddělek se vytvoří rovnou z celého nástavku odebraného kmenovému včelstvu (bez matky – zato s přidaným matečníkem). Jde o méně pracnou metodu, která ale více oslabí mateřské včelstvo.
ArchivPodobné
Kdy koupit Oddelek
Oddělky bývají nejčastěji ke koupi během června či začátkem července. Po převozu vyžadují dobré snůškové podmínky (anebo krmení) pro zdárný rozvoj vedoucí k přezimování. Začínající včelař nemívá dostatek plástů – v následujícím roce je zapotřebí věnovat oddělku specifickou péči s ohledem na rojení.
Jak dlouho se líhne včelí matka
Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela
Jak dlouho vydrží včely bez matky
Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.
Kdy rozšířit Oddělek
První rozšíření doporučujeme udělat hned při přeskládání oddělku z transportního plemenáče/krabice. Rozšíření děláme vložením mezistěny do plodového tělesa. Včely takový rámek hned vystavějí a matka zaklade.
Co s rojem bez matky
Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.
Jak dlouho přikrmovat Oddělek
Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.
Jak poznat včelí plod
Prvním příznakem, který by měl u včelaře vzbudit podezření, je mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá.
Kdy zacne klást matka
dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.
Jak poznám že není v úlu matka
Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.
Kdy krmit Oddelky
Oddělky můžete takto „přikrmovat“ třeba až do půlky září. Kmenové včely je vhodné mít nakrmené naopak co nejdříve, např. do konce července nebo i dříve. Pokud oddělek dokáže vystavět více mezistěn, než momentálně potřebujete, jen dobře, ať staví.
Co přenáší včely
Nemoci u včel. Základními chorobami včelstev u nás je varroáza, virové nákazy, mor včelího plodu, nosemóza, houbová onemocnění, zavíječ voskový a tumidóza.
Proč matka neklade
Těch důvodů, proč nemusí klást je možná víc, od špatné kvality matky, po důvody neobvyklejší například je možné, že tvé včely jdou do rojové nálady, plodiště mají zanesené nektarem a matka přirozeně omezuje kladení a dost možná brzy včely matku donutí, aby zakladla misky.
Jak velké Plodiště
Plodištní nástavek by měl mít teoreticky minimálně 9 plástů. Vychází to z úvahy, že max. zjišťované plodové hnízdo má průměr 30 cm. Výjimkou je Dadantův úl, kde tendence včelstva plodovat vzhůru je potlačena dostatečným počtem vysokých plástů v plodišti a polonástavky, na kterých v takovémto případě matka nerada klade.
Kdy otevřít Česno
Česno je vhodné otevřít po nakrmení opět na největší možnou šířku a veškeré uteplení odstranit. Včely uteplujeme až s příchodem prvních mrazíků. V říjnu ošetříme včelstva proti varroáze podle pokynů Státní veterinární správy. Ošetřování včel se musí provádět až v době, kdy ustala jakákoliv snůška.
Kdy a čím léčit včely
říjen — listopad — prosinec. Dlouholetá zkušenost ukazuje, že nejdůležitější období pro tlumení varroázy je v zimě, kdy jsou včelstva bez plodu a roztoči jsou jen na dospělých včelách. Pro likvidaci všech roztočů jsou nezbytná tři ošetření v odstupu minimálně 2 týdnů.
Co je to Nosema
Nosema ceranae je mikrosporidie napadající včelu medonosnou. V Evropě je známá teprve od roku 2005 a ukazuje se, že v některých zemích je významným faktorem vedoucím ke kolapsu včelstev. V České republice je až doposud otázka výskytu a významnosti tohoto parazita prakticky neznámá.
Kdy se Rozklade matka
cca 10 dnů po líhnutí by měla začínat klást, po 17 dnech už by měla být rozkladená.
Jaký úl je nejlepší
Moderní úly. V současné době je prakticky jedinou doporučovanou moderní volbou nástavkový úl. Je to to nejlepší, co jsme pro včely i včelaře vymysleli, a proto se budu věnovat právě jemu. Starší typ rámkového úlu se zadním přístupem je po všech stránkách horší a nemá cenu si ho pořizovat.
Kdy prohodit Nastavky
Jakmile včelstvo zesílí, přidá se další nástavek – nejlépe horní. Po skončení snůšky se ponechají dolní dva nástavky a trubčí rámky se nahradí světle hnědými soušemi a nástavky se prohodí. Je zapotřebí ihned zakrmit.
Kdy je první med
První med bývá zralý většinou kolem poloviny května.
Je to med květový z ovocných stromů a řepky. K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit.
Který roztoč způsobuje onemocnění včel
Varroáza je parazitární onemocnění včel způsobené roztočem Varroa destructor, který parazituje jak na zavíčkovaném plodu, tak na dospělých včelách.
Kdy se Fumiguje
Aplikace fumigací se provádí při venkovních teplotách nad 10°C, aby včelstvo bylo rozvolněné a v době kdy včely nelétají (nejlépe navečer nebo ráno).