Kdy očkovat proti břišnímu tyfu?

Jak dlouho před cestou očkovat břišní tyfus

Detail očkování

Doporučená doba aplikace je minimálně 2 týdny před vycestováním. Informace k očkování: Výskyt břišního tyfu je hlášen v určitých oblastech nebo za určitých okolností.
Archiv

Kdy ockovat proti brisnimu tyfu

Vakcína proti břišnímu tyfu je určena pro děti starší 2 let, dospívající a dospělé. Očkování se doporučuje všem cestovatelům putujícím do rizikových oblastí. Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den, přeočkování se provádí každé 3 roky.
Archiv

Jak dlouho vydrží očkování na břišní tyfus

Očkování proti břišnímu tyfu je účinné pouze proti břišnímu tyfu, nikoli proti paratyfům. V ČR jsou dostupné vakcíny polysacharidové (obsahují polysacharid z pouzdra bakerie, ne celé buňky) Očkuje se 1 dávkou, ochrana trvá 3 roky.
Archiv

Jak se přenáší břišní tyfus

Břišní tyfus neboli typhus abdominalis je závažné horečnaté střevní onemocnění způsobené bakterií Salmonella typhi. Přenáší se kontaminovanou vodou, mlékem nebo potravinami (v ČR jsou zdrojem většinou bacilonosiči). Inkubační doba je obvykle 7–14 dní (event. 3–60 dní).

Jak dlouho před cestou se očkovat

Obvykle se doporučuje očkovat minimálně 10-14 dní před vstupem do endemické oblasti, tj. před očekávatelným rizikem expozice. Posilující (booster) očkování se provádí rovněž jednou dávkou každé tři roky, vyžadují-li si to okolnosti. V některých zemích je registrovaná jen její dvouletá platnost postvakcinační ochrany.

Jak se projevuje břišní tyfus

Odhaduje se, že na tyfus onemocní 11–20 milionů lidí a každoročně na něj zemře 128 000 až 161 000 lidí. Mezi příznaky patří prodloužená horečka, únava, bolest hlavy, nevolnost, bolest břicha a zácpa nebo průjem. Někteří pacienti mohou mít vyrážku. Závažné případy mohou vést k vážným komplikacím nebo dokonce smrti.

Jak se očkuje proti tetanu

K očkování se používá monovakcína s obsahem 40 IU/ml tetanického anatoxinu. Je-li potřeba provést základní očkování u osob nad 15 let, podávají se tři dávky, interval mezi první a druhou je 6 týdnů, mezi druhou a třetí dávkou 6 měsíců.

Kam se očkuje břišní tyfus

Typhim vi. Vakcína proti břišnímu tyfu, určena pro dospělé a děti od 2 let věku. Očkuje se do horní části paže.

Jak poznam tyfus

Samotné onemocnění se projevuje vysokou horečkou (39–40 °C), bolestmi hlavy, nechutenstvím, malátností, vyrážkou, bolestmi břicha. Tyto příznaky jsou dále spojeny s ospalostí, vyčerpaností, zřetelně zastřeným vědomím během dne a s noční nespavostí. K průjmu dochází jen ve dvou třetinách případů.

Jak dlouho platí třetí dávka očkování

ledna budou očkovací certifikáty platit jen 9 měsíců, posilovací dávka prodlouží jejich platnost na neomezenou dobu. Od 1. ledna 2022 dojde ke zkrácení platnosti očkovacích certifikátů na devět měsíců. Po očkování posilovací dávkou není platnost certifikátu v tuto chvíli omezena.

Kde se vyskytuje brisni tyfus

Břišní tyfus je onemocnění, které nadále zůstává problémem zejména Mexika a rozvojových zemí východní a jižní Asie (včetně Pákistánu a Indie), Jižní Ameriky a Afriky. Odhaduje se, že 36-1 400 cestovatelů se nakazí břišním tyfem během sedmidenního pobytu v endemických oblastech.

Kam se Ockuje tyfus

Vakcína proti břišnímu tyfu, určena pro dospělé a děti od 2 let věku. Očkuje se do horní části paže.

Kdy očkovat proti tetanu

K očkování se používá monovakcína s obsahem 40 IU/ml tetanického anatoxinu. Je-li potřeba provést základní očkování u osob nad 15 let, podávají se tři dávky, interval mezi první a druhou je 6 týdnů, mezi druhou a třetí dávkou 6 měsíců.

Kdy jít na přeočkování proti tetanu

V minulosti dlouho platil interval 10 let. Pro dostatek protilátek v populaci se interval dále prodloužil. Přeočkování proti tetanu se nyní doporučuje provádět u dospělých osob do 60 let věku po 15-20 letech, u osob starších 60 let po 10-15 letech od poslední dávky vakcíny.

Kdy je platný očkovací certifikát

Za platný (při kontrole přes QR kód bude svítit zeleně) je certifikát považovaný 14 dnů po dávce Janssenu, nebo po druhé dávce u dvoudávkových vakcín. Certifikát k posilovací (třetí) dávce je platný (zelený) ihned.

Kdy vyprší platnost očkování

ledna 2022 dojde ke zkrácení platnosti očkovacích certifikátů na devět měsíců. Po očkování posilovací dávkou není platnost certifikátu v tuto chvíli omezena. Ke zkrácení platnosti očkovacích certifikátů dochází na základě doporučení Evropské komise.

Jak často očkovat proti tetanu

Další přeočkování proti samotnému tetanu má následovat u osob, které byly takto očkovány, vždy po každých 10 až 15 letech.

Jak dlouho působí očkování proti tetanu

Dále se proti tetanu přeočkovává v 5 a v 10 letech. Přeočkování v dospělosti se provádí po 15 letech. U starších 60 let a u osob se sníženou imunitou po 10 letech. Při úrazu se pak má proti tetanu přeočkovat, pokud od posledního očkování uplynulo více než 5 let.

Kam se píchá injekce proti tetanu

Vakcína proti tetanu se podává injekční jehlou do hýžďového svalu (u malých dětí do svalu stehenního) nebo do ramene.

Kdy se aktualizuje tečka

Aplikace aktualizuje svoje parametry – validační pravidla a podpisové certifikáty států EU cca. každých 24 hod. Do Tečky lze nahrát více certifikátů (např. členů rodiny), a to tím, že daný certifikát stáhnete na ocko.uzis.cz, nebo můžete naskenovat QR kód z certifikátu, který už máte stažený.

Po jaké době se očkuje tetanus

rokem. Další přeočkování proti samotnému tetanu má následovat u osob, které byly takto očkovány, vždy po každých 10 až 15 letech.

Jak často se očkovat proti tetanu

Pátá dávka je podána mezi pátým a šestým rokem života, šestá mezi desátým a jedenáctým rokem, následuje přeočkování mezi dvacátým pátým a dvacátým šestým rokem života. Poté se očkuje pravidelně s odstupem deseti až patnácti let. U jedinců nad šedesát let a u osob s oslabenou imunitou se přeočkovává po deseti letech.

Jak dostat do tečky třetí dávku

Do Tečky lze nahrát více certifikátů (např. členů rodiny), a to tím, že daný certifikát stáhnete na ocko.uzis.cz, nebo můžete naskenovat QR kód z certifikátu, který už máte stažený. Platnost certifikátu staženého ve Tečce půjde ověřit i bez přístupu k internetu.

Jak zjistit platnost očkování

Platnost certifikátů si ověřte v jednotlivých zahraničních státech na stránkách MZV, ne všechny státy se řídí tímto dokumentem. Certifikáty očkování (první i druhá dávka) jsou obvykle vystaveny do několika minut po provedení očkování, resp. po provedení záznamu o očkování do Očkovacího portálu na očkovacím místě.

Jak dlouho trvá reakce na Tetanovku

Lehké lokální reakce vznikají krátce po očkování, obvykle během 12 až 48 hodin. Patří k nim mírná bolest, otok, zarudnutí nebo zatvrdlina v místě vpichu a funkční omezení svalu, výjimečně může být přítomno zduření mízních uzlin. Tyto příznaky obvykle vymizí během 1–2 dnů.