Kdy opakovat fumigací?

Kdy se provádí fumigace

Fumigace se provádí při venkovní teplotě nad + 10 ºC vždy v době, kdy včely nelétají, v období od 1. října do 15. dubna. Před aplikací přípravku se plásty v úlu upraví tak, aby mezi krycím plástem a stěnou úlu vznikla asi 4 cm mezera.
Archiv

Kdy a čím léčit včely

Léčení se provádí od 15.10. 3x s odstupem cca 10-14 dní dle počasí. Teplota by neměla klesnout pod 10 °C a v úlech by nemělo být mnoho zavíčkovaného plodu. Včely by neměly létat venku.

Jak Fumigovat

Jak fumigovat: Fumigační pásek propíchneme na jednom konci hřebíkem 80 – 100 mm dlouhým. Pod hřebík kápneme 2 kapky na jeden vysoký nástavek. Pro včelaře, kteří zimují pouze v plodišti , to znamená pouze 2 kapky, pro ty, kteří zimují ve dvou vysokých, nebo třech nízkých nástavcích, to jsou 4 kapky.
Archiv

Kdy se léčí Gabonem

Proužky Gabon se aplikují po posledním vytáčení medu při vyšším napadení roztoči Varroa. Ke zjištění intenzity napadení je vhodný test oklepem včel pomocí moučkového cukru. Nejpozději začátkem srpna vložte proužky do úlu, pozdě vložené proužky včelám dlouhověkost nevrátí.

Jak dlouho nechat Formidol v úlu

Při vkládání desky se nesmi regulační obal porušit nebo shrnout, musí přiléhat těsně na desku. Po uplynutí obvykle 48 hodin desku vyjmeme, odstraníme regulační obal a obnaženou desku vrátíme do úlu na stejné místo. Za další dva dny desku z úlu odstraníme, jinak ji včely -již suchou- začnou rozkousávat a vynášet z úlu.

Jak se zbavit varroázy

Léčení

Lze kombinovat ošetření fumigací a ošetření aerosolem přípravkem Varidol 125. Maximálně jedno ošetření je možné nahradit přípravkem VarroMed.

Čím se léčí včely

Léčení

Lze kombinovat ošetření fumigací a ošetření aerosolem přípravkem Varidol 125. Maximálně jedno ošetření je možné nahradit přípravkem VarroMed. Zimní ošetření raději neprovádějte přípravky MP 10 FUM a M-1 AER, vzhledem k nebezpečí rezistence parazitů vůči pyrethroidům.

Kdy odstranit Trubčinu

Odstraňování trubčiny není mezi českými včelaři příliš populární protivarroózní opatření, přitom je to škoda, protože může významně snížit napadení včelstev, když se provede ve správnou dobu a dostatečně důsledně. Kdy a jak trubčinu odstranit Konec června je vhodná doba pro odstranění trubčího plodu.

Kdy použít Formidol

Formidol je preventivní léčivo, jenž lze použít i bez veterinárního předpisu. Formidol přináší biologicky neškodné léčivo k boji proti Varroáze a Nosematóze. Formidol lze použít od jara do podzimu 3 x až 4 x ročně. Kyselina mravenčí je známý zabiják roztočů.

Kdy dávat Formidol

Formidol je preventivní léčivo, jenž lze použít i bez veterinárního předpisu. Formidol přináší biologicky neškodné léčivo k boji proti Varroáze a Nosematóze. Formidol lze použít od jara do podzimu 3 x až 4 x ročně. Kyselina mravenčí je známý zabiják roztočů.

Kdy vyndat Formidol

nejdřív 48 hodin s pěti dírami a pak na 48 hodin celý vybalený.

Jak poznat Varroázu

Projevy varroázy

Jedinci, kteří se vylíhli z kleštíkem napadených vajíček, jsou většinou velmi špatně vyvinutí. Mají zakrslá nebo žádná křidélka, nedovyvinuté nebo chybějící nožičky a kratší zadečky. Tito nakažení a nevyvinutí jedinci nemohou správně pracovat a snižují včelařovi výnosy.

Kdy se dává kyselina mravenčí

Hlavní výhodou kyseliny mravenčí pro české včelaře je, že její použití není vázáno na veterinární předpis. Mohou ji tedy aplikovat kdykoli uznají za vhodné či nutné – od předjaří do podzimu. Další nespornou výhodou kyseliny je její cena, lze jí koupit poměrně levně v dostatečné kvalitě.

Kdy se můžou stěhovat včely

Přesun včelstev

Stěhování může proběhnout po ukončení letu včel, kdy uzavřeme a pevně svážeme úl, ve kterém ale také zajistíme větrání, a tento úl (nejlépe v noci) odvezeme na nové stanoviště.

Kdy vložit stavební rámky

Stavební rámky vkládáme vždy včas, abychom plně podchytili stavební pud včel. Menší počet stavebních rámků můžeme vkládat současně s mezistěnami. Při nasazování medníků – nástavku – vkládáme podle typu úlů stavební rámky i do nich a jejich počet závisí na síle včelstev.

Jak léčit kyselinou šťavelovou

Indikace (Oxuvar – kyselina šťavelová)

Kyselina ťavelová se do včelstev aplikuje dvěma možnými způsoby: sublimační metodou. pokapem v cukerném roztoku (Aplikace po kapkách musí být provedena v bezplodém včelstvu na podzim / v zimě, jednorázově a při venkovních teplotách mezi 5 °C a -15°C.)

Co je Formidol

Formidol 41g je odparná deska z krátkovláknité celulózy obsahuje 40 ml kyseliny mravenčí v koncentraci 85 %. Je určena k letnímu léčení včelstev proti varroáze včel; současně omezuje zvápenatění plodu a nosematózu. Odparná deska se vkládá do podmetu, na strůpek nebo mezi nástavky.

Jak se zbavit Zvápenatění včelího plodu

Zvápenatění včelího plodu

Léčení je možné provádět například kyselinou mravenčí nebo Formidolovými destičkami. Nicméně kyselina mravenčí zvápenatění včelího plodu spíše jen potlačuje, ale nevyléčí. Ideálním řešením je pak výměna včelí matky, díky které se zvýší čistící pud včel, které pak nákazu zcela odstraní.

Co dělá včelař

Včelařství je jeden z nejstarších oborů lidské činnosti. Předmětem je chov včely medonosné. Výstupními produkty jsou med, vosk, propolis, pyl, mateří kašička a včelí jed. Významným výstupem včelařské činnosti je též opylení rostlin.

Kdy dát Formidol

Formidol je preventivní léčivo, jenž lze použít i bez veterinárního předpisu. Formidol přináší biologicky neškodné léčivo k boji proti Varroáze a Nosematóze. Formidol lze použít od jara do podzimu 3 x až 4 x ročně. Kyselina mravenčí je známý zabiják roztočů.

Jak léčit včely kyselinou mravenci

Léčení kyselinou mravenčí

Vkládám do podmetu misku 10 x 10 cm s 65% KM (okolo 0,5 dl), kterou přikryji molitanem pro odpařování, který je tak vysoký, jak miska viz. foto. Dále na rámky pokládám stropní odpařovač, další KM 0,5 dl náplň a přikryji folií. Víme že vývojové stádium brouka Vorroa d.

Jak daleko včely od domu

Ve městech a obcích by včelaři neměli mít mnoho včelstev, aby nedocházelo k obtěžování sousedů včelami. Včelstvo by mělo být umístěno od obydlí minimálně ve vzdálenosti 10 metrů, s otvory umístěnými směrem od obydlí, aby vyletovaly na pozemek, kde jsou umístěny, tedy ne směrem k obydlí.

Kdy začít se včelami

Kdy je ta nejvhodnější doba pro začátek včelaření Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě.

Kdy přidat mezistěny

Pokud se rozhodneme pro přidání mezistěny, přidáváme ji zásadně za plodové hnízdo. Až je mezistěna vystavěná, přesuneme ji dopředu, před plodové hnízdo a dozadu za plod přidáme další mezistěnu. Podle situace (počasí, vegetace, rozvoj) – můžeme případně přidat i druhou mezistěnu před plodové hnízdo .

Jak poznat Trubčinu

Trubčinu tvoří buňky, které jsou širší než dělničí. Zavíčkovaný trubčí plod se dobře pozná i podle víček, které jsou zřetelně vypuklé, narozdíl od dělničího plodu. Trubčí buňky mají v průměru 6.91 mm.