Kdy ostříhat chryzantémy?

Jak stříhat chryzantémy

Tak jak odkvétají, je potřeba ostrými nůžkami suché květy stříhat. Pokud to budeme dělat pravidelně, rostliny pokvetou bohatě. Aby ale neměly kvítky malé, je potřeba zároveň s řezem částečně vyštipovat násadu poupat. Kde, to poznáme velice snadno, protože shluky poupátek se přehlédnout nedají!
ArchivPodobné

Kdy Zaštipovat chryzantémy

Zaštipování pro košatý růst

Větší a pozdně kvetoucí odrůdy můžete v průběhu června, nejdéle do poloviny července, zaštípnout ještě jednou. Chryzantémy potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku a neustálé přihnojování: na jaře a v létě hnojivem s dostatkem dusíku.

Jak se starat o chryzantémy

Pro chryzantémy vybíráme vždy jen slunné, teplejší a chráněné místo, nutná je výživná a propustná půda. Dařit se jim nebude v půdě štěrkovité ani zmáčené. Pozor i na místa, kde se v zimě může hromadit voda, to je pro ně zcela nevhodné. Rostliny jsou náročné na dostatek vláhy hlavně během léta.

Jak hnojit chryzantémy

Péče o chryzantémy

Vyžadují dostatek slunce a půdu s přídavkem jílu. Vykvetou ale v podstatě kdekoliv. Na jaře doporučujeme přihnojování dusíkatými hnojivy, při začátku kvetení přejdeme na fosforečná. Odborníci doporučují poslední hnojení v září, a to podzimním hnojivem s větším množstvím draslíku.
Archiv

Jak dlouho vydrží chryzantémy

Na podzim sice u většiny druhů rostlin s hnojením zahradníci končí, ale chryzantéma tvoří výjimku. Kvetoucí chryzantémy je naopak třeba pravidelně hnojit. Díky této výživě vám bude květina dělat radost klidně i dva měsíce. K základnímu hnojení ještě přidejte vícesložková hnojiva.

Kdy se můžou přesazovat chryzantémy

Předjaří je tedy ideální čas pro jejich rozdělení a přesazení. Dělení trsů u těchto rostlin je vhodné provádět vždy po několika letech, obvykle po třech až pěti.

Jak Rozmnozit chryzantémy

Vysazování a množení chryzantém

Na zimu chryzantémy v místech s většími holomrazy chráníme před vymrznutím přikrývkou z chvojí. Chryzantémy se množí na jaře dělením trsů nebo bylinnými řízky. Nízké drobnokvěté chryzantémy do květináčů na hroby pěstujeme každoročně z řízků. Zakořeněné sazenice zaštípneme, aby zkošatěly.

Kdy množit chryzantémy

Množení chryzantém

Některé listopadky se dají poměrně snadno vysévat nebo můžete dělit jejich trsy. Mnohem běžnější a také účinnější metodou je množení řízkováním. V průběhu dubna se odebírají koncové nedřevnaté řízky, které se po zakořenění – zpravidla v průběhu května – vysazují do pěstebních nádob.

Jak přesadit chryzantémy

„Aby vám květiny co nejdéle vydržely, doporučuji je přesadit do hutnějšího zahradnického substrátu. Často se stává, že v lehkém rašelinném substrátu v malém květináči snadno přeschnou, což jim nedělá dobře. Chryzantémy potřebují být stále ve vlhku, ale nesmí dlouho stát ve vodě.

Kam vysadit chryzantémy

Chryzantéma, aby pěkně kvetla a prospívala, potřebuje stanoviště na slunečné straně, a to i když je podzim a slunce máme málo. Před příchodem mrazů je třeba rostliny i s nádobou schovat a nechat přezimovat na světlém, ale bezmrazém místě. Teplota by se měla ideálně pohybovat mezi 5–8 °C.

Jak se rozmnožují chryzantémy

Drobnokvěté, ale i velkokvěté chryzantémy můžeme úspěšně pěstovat. Mají však odlišné podmínky pěstování. Velkokvěté chryzantémy rozmnožujeme na jaře zakořeňováním odřezků dlouhých 8-10 centimetrů. Odlamujeme je z mateřské rostliny a zapichujeme do substrátu (agroperlit a písek smíchaný s rašelinou).