Kdy ostříhat převislou vrbu?

Jak se stříhá vrba

V intervalu 1-2 let zastřihujeme převisající větve, ale vždy až po odkvětu. Jinak bychom se připravili o největší chloubu tohoto stromku – samičí jehnědy až 5 cm dlouhé, známé jako "kočičky". Řez provádíme tak, aby z každé větve zůstalo vždy nejméně 3-5 oček.
Archiv

Kdy stříhat Salix

Tvar korunky pak udržujeme pravidelným řezem v předjaří. Pravidelný hluboký jarní řez pomůže i dokonalejšímu vybarvení rostliny, jelikož výrazněji vybarvené jsou mladé výhony. Na jaře po odkvětu /v době než začne rostlina rašit / všechny výhony hluboce zkrátíme. Řez se provádí asi na 4 až 5 spodních oček.

Jak stříhat okrasnou vrbu

První řez, ten nejradikálnější, se provádí, ještě než začne vrba rašit, tedy v únoru až březnu. Nebojte se při něm vrbu ostříhat opravdu hodně, aby se koruna hezky zahustila a získala požadovaný tvar. Během léta, přibližně v červenci až v srpnu, pak vrbu znovu zastřihněte do požadovaného tvaru.
Archiv

Jak tvarovat vrbu

Řez provádíme vždy těsně nad dvojicí vrbových listů, jinak nám budou z koruny trčet nevzhledné drobné větvičky. Ostré nůžky by měly být samozřejmostí. A nezapomeňte, že seříznuté větvičky ochotně zakoření v obyčejné sklenici s vodou. Japonské vrby si tak díky tomu můžete navíc i snadno rozmnožit.

Kdy stříhat Vrbický

V předjarním období, nejlépe koncem února až začátkem března, pravidelně provádíme udržovací řez vrby.

Kdy se řeže vrbové proutí

Nejvhodnější doba k řezání je od konce listopadu do konce února. Když budeme sbírat proutí později, musíme jej očistit od výhonků a lístků až do hladka. Kvalitu proutí si ověříme tak, že přehneme proutek přes ukazovák, ohneme jej do pravého úhlu.

Kdy stříhat čínskou vrbu

Provádí se dříve, než začne vrba rašit, v únoru až březnu. Znovu do požadovaného tvaru vrbu zastřihněte v létě, nejlépe v červenci nebo srpnu. A znovu ji upravte mezi říjnem a listopadem. První řez bývá důsledný.

Jak stříhat Salix

Pro střih starších vrb je vhodné předjaří. Než začnou rašit pupeny, zakraťte větve na spodních 4-5 oček. Při stříhání používejte ostré a čisté zahradnické nůžky. Zastřižené větvičky si můžete nechat a pomocí nich vrbu namnožit řízkováním.

Jak a kdy stříhat okrasnou vrbu

Vrbu je vhodné stříhat v období vegetačního klidu, tedy od pozdního podzimu do časného jara. Při řezu odstraňujeme zejména suché, poškozené a překrývající se větve. U všech pěstovaných druhů dbáme také na estetiku, korunu tedy udržujeme v pravidelném tvaru.

Kdy Řízkovat vrby

Velkou předností vrb je jejich velice snadné množení řízkováním v lednu až březnu. Můžete si sami nařezat asi 20-30 cm řízky z jednoletých prýtů nebo si je koupit od specializovaných firem.

Jak dlouho vydrží vrbové proutí

Proutěné ploty mají životnost 8 až 10 let. Proutěné ploty jsou ideální oporou pro mnohé z pnoucích dřevin. Pokud zároveň využijete kostru proutěného plotu jako oporu pro pnoucí zeleň dočkáte se pravděpodobně mnohem vyšší životnosti.

Jak zakořenit vrbu

Při řízkování je nepoškoďte, jinak zaschnou a nevyraší. Řízky ze tří čtvrtin ponořte do kbelíku s vodou, tu podle potřeby doplňujte, a kbelík postavte do stínu. Za pár týdnů se na řízcích objeví čistě bílé kořínky. Dopřejte jim dalších pár týdnů, aby se kořenová soustava zahustila a dorostla nejméně na délku 5 cm.

Jak pěstovat vrbu v květináči

V KVĚTINÁČÍCH

Miniaturní vrby prosperují i v omezeném prostoru. Dobře snášejí tvarování, potřebují stálý dostatek vody, světlo a v zimě ochranu proti mrazu. Z trpasličích vrb na různě vysokém kmínku si můžete vytvořit pěknou sbírku a doplnit ji kameny nebo vodním prvkem.

Kdy Strihat cinskou vrbu

Řez byste měli provádět dvakrát až třikrát ročně. První se dělá ještě předtím, než vyraší první listy. Japonskou vrbu ostříhejte poprvé v únoru. Druhý řez můžete provést v létě.

Jak se starat o okrasnou vrbu

Vrba celolistá nemá nijak přehnané nároky na stanoviště, vyžaduje ale dostatek světla a vody. Aby opravdu prospívala a nehrozilo, že listy ztratí na barvě a rostlina celkově na kondici, musíme jí vybrat stanoviště, kde nebude trvale ve stínu. Nejlépe se jí daří na slunci nebo polostínu.

Jak se sazi vrba

Je stejně dobře tvarovatelný jako jakýkoli jiný živý plot. Jednoleté a dvouleté větvičky napíchejte po ostříhání ze stromu přímo do země, nejlépe po vydatném dešti. Tam, kde to nepůjde tak jednoduše, bude potřeba zem trochu zrýt – vyrýt rýhu a případně půdu ještě vylepšit trochou zahradnické zeminy a prolít vodou.

Kdy se sklízí vrbové proutí

Sklizeň a skladování

Pokud vrby přímo pěstujeme, musíme je každoročně ořezat. Pruty by měly být dlouhé 1,5 až 4 metry, nejlépe jednoleté, nerozvětvené a pružné. Doba vhodná ke sklizni proutí je v době vegetačního klidu, a to od prvního mrazu do jara.

Kdy ořezat vrbu

Stříhání vrby

Vrbu je vhodné stříhat v období vegetačního klidu, tedy od pozdního podzimu do časného jara. Při řezu odstraňujeme zejména suché, poškozené a překrývající se větve. U všech pěstovaných druhů dbáme také na estetiku, korunu tedy udržujeme v pravidelném tvaru.

Co zasadit kolem vrby

Pod vrbu můžete vysadit krokusy, narcisy, talovíny a další cibuloviny, a živé jarní aranžmá bude neodolatelné. Až odkvetou a zatáhnou listy, mohou je nahradit trvalky.

Jak rozmnožit kroucenou vrbu

Vrba kroucená je náročnější na dostatek vláhy, proto ji poloha u jezírka bude náramně vyhovovat. Namnožit si vrbu kroucenou je více než jednoduché – stačí ustřihnout větvičku a dát ji do vody. Kořeny vyraší velmi rychle. Dokonce můžete vrbový proutek zapíchnout přímo do země – vrba zakoření a vyraší.

Jak udělat plot z vrby

Jednoleté a dvouleté větvičky napíchejte po ostříhání ze stromu přímo do země, nejlépe po vydatném dešti. Tam, kde to nepůjde tak jednoduše, bude potřeba zem trochu zrýt – vyrýt rýhu a případně půdu ještě vylepšit trochou zahradnické zeminy a prolít vodou.

Jak uchovat vrbové proutí

Vrbové proutí se dá kolem potoků sklízet celou zimu – jen je musíte uchovávat ve vlhku a chladu, aby nepřeschlo – a můžete se pustit do pletení. V košíku totiž přenesete takřka cokoliv, kromě tekutých a sypkých věcí.

Jak rychle roste vrba

Hlavní výhoda živého plotu z vrb je, že vyroste až 2 metry za rok a pokud pruty zasadíte 30-40 cm od sebe, pak Vám plot ze zahrádky udělá opravdu intimní místo odpočinku. Lze je seřezávat do požadovaného tvaru a navíc jde opravdu o nezničitelný strom. Krom zálivky je vrba naprosto nenáročná.

Co potrebuje vrba

Vrbě svědčí slunce a kyprá, výživná půda. Měla by být vlhká, dostatek jarní vláhy vrby potřebují, ale neznamená to, že by snesly kořeny trvale v mokru. Ideální je půda vlhká i propustná zároveň, a také neutrální nebo mírně kyselá – vápník jíva ráda nemá.

Jak stříhat kroucenou vrbu

Řezat můžeme vrby buď na hlavu – odřežeme všechny větve –, nebo strom tvarujeme jako zajímavou bizarní plastiku. Pokud si vytvoříme v prvních letech po výsadbě krásně vytvarovanou kostru, budou nám v dalších letech stačit na ořez jen ostré nůžky a malá pilka. Nebudeme pracně řezat silné větve.