Kdy přehazovat Nastavky?

Kdy přehazovat Nástavky

Pokud dáme i mateří mřížku, tak za cca týden překontrolujeme medník, zda tam nejsou vajíčka nebo larvičky. Pokud je matka v medníku, celý horní nástavek dáme na dno a dolní nástavek nahoru. Pokud jsou v medníku matečníky, provede se jejich vylámání.
Archiv

Kdy se dává mědník

Medníky- nástavky přidáváme zpravidla když kvetou jabloně a začíná kvést řepka. Rozhodující je ale také denní teplota, která by se měla pohybovat nad + 15°C .

Kdy včely staví mezistěny

Zvláště brzy na jaře – v březnu je to odborná záležitost. Záleží totiž na počasí, stavu vegetace a na rozvoji včelstev. Každou přidanou mezistěnou v této době se prostor v úle výrazně ochladí.

Jak si pořídit včely

Co dělat, chci začít včelařit Získejte informace – čerpat můžete ze specializované literatury, ze stránek Českého svazu včelařů a v neposlední řadě od místní včelařské organizace – od včelařů ve svém okolí, kteří vám mohou v začátcích pomoci nejen radou. Můžete se také zúčastnit nejrůznějších včelařských kurzů.

Co je to Nástavek

Je to dřevěný rám o vnějších rozměrech nástavku, který vytváří správnou včelí mezeru mezi vrchními a spodními loučkami rámků.

Jak nasadit mědník

Převěsíme půlku plodiště do volného medníku (nahoře) a zbytek úlu 1 doplníme soušemi a mezistěnami. Nezateplujeme. Při běžné snůšce vytvoříme z nástavku 1 medník. Při velké snůšce přidáme ještě jeden nástavek 4 (umístění podle obr.

Kdy začít dělat Oddělky

Oddělky doporučujeme dělat koncem května až začátkem června. Nejpozději však do 20.6. Pro tvorbu použijete úl s jedním nástavkem, u kterého zúžíme česno.

Kdy rozšířit Oddělek

První rozšíření doporučujeme udělat hned při přeskládání oddělku z transportního plemenáče/krabice. Rozšíření děláme vložením mezistěny do plodového tělesa. Včely takový rámek hned vystavějí a matka zaklade.

Kdy otevřít Česno

Česno je vhodné otevřít po nakrmení opět na největší možnou šířku a veškeré uteplení odstranit. Včely uteplujeme až s příchodem prvních mrazíků. V říjnu ošetříme včelstva proti varroáze podle pokynů Státní veterinární správy. Ošetřování včel se musí provádět až v době, kdy ustala jakákoliv snůška.

Jak začít se včelami

Co dělat, chci začít včelařit Získejte informace – čerpat můžete ze specializované literatury, ze stránek Českého svazu včelařů a v neposlední řadě od místní včelařské organizace – od včelařů ve svém okolí, kteří vám mohou v začátcích pomoci nejen radou. Můžete se také zúčastnit nejrůznějších včelařských kurzů.

Jak dlouho se líhne včelí matka

Matka se běžně dožívá 2-3 let. V produkčních včelstvech ji včelař zpravidla po dvou letech vyměňuje. Související stránky: Jak dlouho žije včela

Jak dlouho vydrží včely bez matky

Tak pokud matku zrušil před 5 týdny tak už tam nebudou ani matečníky. A je celkem možné že se mladá matka, teda pokud byla stará zrušena, nevrátila z proletu a teď už je včelstvo osiřelé. Pokud neuvidíš matku ani plod tak tam dej plást s mladými larvami a uvidíš jestli narazí NM.

Co s rojem bez matky

Kontaktovat nejbližšího včelaře v okolí a oznámit mu, že je u Vás včelí roj. Je pravděpodobné, že se bude jednat o jeho roj. Včelař má k dispozici náčiní k bezpečnému odchytu roje. V případě, že ve Vašem okolí žádný včelař není, můžete kontaktovat hasiče, kteří rovněž disponují vybavením k odchytu roje.

Kdy se chodí do včel

Kdy je ta nejvhodnější doba pro začátek včelaření Včelstva si pořiďte nejlépe na jaře nebo v létě. Nejvhodnější dobou pro začátek včelaření je jaro. Budete mít radost, až uvidíte, jak se samotné plásty mění a jaký čilý letový provoz je kolem česna v létě.

Co všechno potřebuje včelař

Základní včelařské potřeby pro práci se včelami jsou: včelařský dýmák, kleště na vyjmutí rámků, smetáček a rozpěrák. Na vytáčení medu a medobraní potřebujete odvíčkovací vidličku, cedník na med (dvojitý) a medomet. Medomet není na začátek hned potřeba nový. Můžete si koupit bazarový či si ho jen zapůjčit.

Co obnáší včelaření

Včelaření je chov včely medonosné za účelem získávání včelích produktů. Jedná se o produkty jako je včelí med, propolis, mateří kašička, pyl a včelí jed. Díky svým léčivým účinkům se včelí produkty používají především v lékařství, ale také v potravinářství a jako přísada do mnoho kosmetických a zkrášlujících přípravků.

Jak daleko letí včela za potravou

Roční spotřeba včelstva je téměř 100 kg medných zásob, cca 40 kg pylu a 150 litrů vody. Vzdálenost větší jak 5 km jsou včely schopné překonat za zdrojem snůšky, pokud nemají možnost jiného zdroje v dosahu. Na 1 km letu včela spotřebuje zhruba 1 mg sladiny, kterou nese.

Proč včely sbírají pyl

Včely sosákem nasají nektar, základ medu, a uloží jej ve svém medovém váčku. Pyl, který obsahuje velké množství bílkovin a používá se ke krmení plodu, sbírají včely skoro jakoby jen tak mimochodem. Přichytí se k chloupkům na těle včel a při návštěvě další květiny se v odpovídajícím množství přenese na bliznu.

Jak poznám že není v úlu matka

Je ve včelstvu vůbec matka To se snadno zjistí podle přítomnosti nezavíčkovaného plodu v úlu. Pokud nezavíčkovaný plod v úlu není, tak to znamená že matka delší dobu neklade a to je hodně podezřelé. Pokud to najdeme v oddělku, možná to kontrolujeme moc brzo a matka se ještě nestihla spářit.

Kdy začne klást matka

dni po vylíhnutí se matka spáří s 6-10 trubci, do úlu se vrací se snubním znaménkem. To jí včely odstraní. Po dalších 5-17 dnech matka začne klást vajíčka. Se spermiemi, uloženými v semenném váčku, vystačí klást oplozená vajíčka několik let.

Jak na odpudit včely

Kromě hřebíčku se prý dají použít i jiné éterické oleje – Tea Tree, Eukalyptus citriodora, Citronela nebo Pačuli. Kromě včel odpuzuje extrakt i další hmyz, třeba klíšťata.

Co delat kdyz prileti roj

Obecně odborníci radí, že to nejlepší, co můžete s rojem udělat, je nahlásit jeho polohu nejbližšímu včelaři. Znáte-li nějakého ve vašem okolí, poproste ho o pomoc a odchycení. Informace o včelařích můžete také získat na obecním úřadě.

Kdy Podněcovat včely

VELMI TOHOTO ZPŮSOBU VYUŽÍVÁM PŘI METODICE OPTIMALIZOVANÉHO PLODIŠTĚ. Právě do podmetu "uklízím" nedobrané starší plásty v období března do půle dubna a v srpnu a září či v mezisnůškových pauzách. Zásobní rámek je dobré podložit, aŤ na něj včely mohou z obou stran a lépe i odvíčkovat.

Co obnáší chov včel

Pro chov včel je stěžejní výběr vhodného stanoviště, kam jejich obydlí umístíte. V okolí by mělo být co největší množství rostlin, které budou moc včely opylovat, a to asi do vzdálenosti 5 kilometrů, zároveň by zde mělo být co nejvíce různých druhů rostlin – květin, keřů i stromů.

Co nám dávají včely

Včela nám „dává“ med, pyl, vosk, mateří kaši, propolis …