Kdy Přepikýrovat?

Kdy Pikýrovat sazenice

Aby předpěstované rostliny dostatečně zesílily, doporučuje se jejich přepichování, lidově zvané pikýrování. Vhodný čas k tomuto úkonu nastává ve chvíli, kdy vzešlé rostlinky mají plně vyvinuté první, tedy děložní lístky. Nejpozději bychom měli přepichovat po vytvoření prvního pravého lístku.

Co znamená Přepikýrovat

Každý, kdo pěstuje rajčata a papriky ze semínek, se dřív či později dočká okamžiku, kdy je třeba vzešlé sazeničky přepikýrovat. Česky řečeno, přesadit je do nádob, kde budou mít více prostoru a více živin. A kde zesílí natolik, že je po zmrzlých bude možné dát ven.
Archiv

Jak hluboko Přepichovat papriky

5) Když začínají rostlinky tvořit první pravý lístek, můžete pikýrovat. Rostliny potřebují dostatek prostoru, květináče o průměru 6 – 8 cm jsou optimální. Můžete si vypěstovat i tzv. prostokořennou sadbu, když přepikýrujete rostliny do bedniček s vrstvou substrátu 6 – 7 cm.

Jak správně Pikyrovat

Do truhlíku bychom měli pikýrovat vždy sazenice stejného druhu. 2) nejdříve si navrstvíme do truhlíku zeminu. Spodní vrstva je drenážní, hrubší, aby zajišťovala správný odvod vody od kořínků, a ty neuhnívaly. Zcela navrchu nádoby by měl být substrát co nejjemnější a truhlík by měl být zaplněn až po okraj.
Archiv

Co dělat aby se sazenice Nevytahovaly

Co dělat, aby se sazenice nevytahovalyNeuspěchejte výsev. Sazenice potřebují od chvíle, kdy vykouknou nad zem, světlo.Sadbovače dejte na nejsvětlejší místo v bytě Jo, hodně se toho točí kolem světla.Světlo znásobte.Pohrajte si s teplem.Pozor na moc hustý výsev.Nepřehnojte je.

Co udělat aby se Netahly sazenice

Je nezbytně nutné vytáhlé sazenice minimálně týden před výsadbou ven otužovat, tedy je postupně přivykat nelehkým venkovním podmínkám na větru a plném slunci. Začnete zlehka a sazenice první den přeneste z vnitřních podmínek na pár hodin do venkovní chráněné polohy do stínu s lehkým vánkem.

Kdy přesazovat sazenice

Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.

Proč mi nerostou sazenice paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat. V takovém případě vezměte na pomoc kyselinu boritou.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Kdy Presazujeme rajčata

Jakmile spatříme první lístky, můžeme rajčata nejlépe s pikýrovacím nástrojem oddělit a přesadit do jednotlivých květináčů – vždy vybíráme jen ty nejsilnější rostlinky! Po mrazivých mužích v květnu je vhodný čas na přesazení rajčat na konečné místo. Pokud jsme je už v březnu zasadili ven, je to v pořádku.

Proč nerostou sazenice paprik

Zkroucené listy u sazenic paprik

Nejčastěji však kvůli rozdílnému pH či nedostatku bóru. Tento prvek je v podstatě velmi opomíjen, ale pokud chybí u paprik, rostliny se nemusí správně vyvíjet. A co hůře – listy se začnou kroutit, rostlina neroste a později listy začínají odumírat.

Proč se rajčata vytahují

„Vytahané sazenice“ s dlouhým tenkým stonkem jsou obvykle důsledkem nedostatku světla, případně vysoké teploty. Doma za oknem mají sazenice k dispozici světlo z maximálně 50% oblohy. Proto se natahují ke zdroji. Podobně, přehuštěné sazenice se vytahují ke světlu ve vzájemném konkurenčním boji o zdroj energie.

Které rostliny se nesnáší

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kdy začít sázet papriky

Na záhony se sazeničky paprik vysazují až v druhé polovině května, kdy nehrozí přízemní mrazíky. Vyberte jim co nejvýhřevnější polohu chráněnou před větrem, ideálně u jižně orientované zdi. Alespoň 3 týdny před výsadbou je připravený záhon vhodné přikrýt černou mulčovací fólii, která napomůže prohřátí půdy.

Co s přerostlými rajčaty

Přerostlé, příliš vysoké rostliny nejsou žádný problém u rajčat, které můžete při výsadbě položit, protože zakoření i ze stonkových nodů, dále také u košťálovin, jahodníků i bylinek. Nikdy ale nekupujte zeleninu a květiny se skvrnami na listech – může to být sice jen spálenina od sluníčka, ale také hniloba.

Jak urychlit růst rajčat

Máčení a výsev

Máčení klíčení urychlí a usnadní, a pokud místo vody použijeme bylinkový nálev, podpoří i odolnost mladých rostlinek vůči nemocem. Heřmánkový nálev je pomáhá chránit proti houbovým chorobám a potírá bakterie a plísně. Přesličkový nálev bohatý na křemík klíčící rostlinky posiluje.

Kdy začít hnojit papriky

Kdy začít hnojit Jakmile papriky začnou kvést, je vhodné je trochu přihnojit hnojivem určeným přímo pro papriky. Je vhodné se vždy řídit doporučením výrobce hnojiva, který většinou doporučuje jak koncentraci, tak optimální dávkování hnojiva. Rozpustné hnojivo si můžete nachystat – pár kapek vždy do každé zálivky.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co Nesázet spolu

Brambory nesázejte společně s hlíznatými druhy zeleniny, tedy těmi, které rostou pod zemí: bulvový celer, kedlubna, ředkvičky, řepa, tuřín, brambory, křen nebo kořen petržele. Hlávkový salát se nesnese s celerem nebo petrželí. Kukuřici vysaďte co nejdál od celeru nebo reveně.

Kdy začít šít rajčata

Rajčata bychom měli vysít 6-10 týdnů před datem, ve kterém budeme moci sazeničky vysadit ven, případně do skleníku. Doba potřebná pro předpěstování závisí na teplotě, kterou semenáčkům a sazeničkám dopřejeme. Vysokou teplotou při klíčení můžeme start o týden i dva urychlit.

Kdy Pikýrovat rajčata

Doporučujeme do substrátu přimíchat perlit, aby při pikýrování byla půda natolik lehká, aby se kořeny neponičily. Jakmile spatříme první lístky, můžeme rajčata nejlépe s pikýrovacím nástrojem oddělit a přesadit do jednotlivých květináčů – vždy vybíráme jen ty nejsilnější rostlinky!

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Jaké hnojivo použít na papriky

Půda by měla být bohatá na živiny, ale v případě, že tomu tak není, je třeba její živiny doplnit. Můžeme tak učinit kompostem, chlévským hnojem, přírodním hnojivem na papriky či Hnojíkem, který je vhodným organickým hnojivem na papriky.

Proč mi nekvetou papriky

Pokud paprika pěkně kvete, ale přesto nezakládá plody, může za to nedostatečné opylení. Stává se to při vysoké vzdušné vlhkosti nad osmdesát procent, například při pěstování ve sklenících. Pyl se slepí a neuvolňuje se do prostoru. Pak musíte paprikám pomoci umělým ručním opylením štětečkem.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.