Kdy přesadit buk?

Kdy přesazovat buk

Ideální jsou taková období, kdy stromy přirozeně nemají listy – tedy na jaře před rašením a na podzim po jejich opadu. V zimě nepřesazujeme, rostliny mají období vegetačního klidu, půda navíc bývá z části nebo zcela zmrzlá a ani technicky není přesazení možné provést.
Archiv

Kdy přesazovat ovocné stromy

Přesázejte podle stáří stromku

Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře. Třešně, višně a slivoně pak do stáří deseti let, meruňky do sedmi let, broskvoně do čtyř let nejlépe na počátku rašení a ořešáky pak do stáří deseti až patnácti let.

Jak velký strom lze přesadit

Přesazováním vzrostlých stromů se zabývají specializované firmy a dostupných strojů je ve střední Evropě jen pár. Bezpečně lze přitom přesadit dřeviny do obvodu 97 cm u kořenů, takové, které stojí na přístupném místě, samostatně, aby se při jeho vyjímání nepoškodily okolní stromy, a v měkkém terénu (možná je např.

Kdy přesazovat listnaté stromy

Listnaté (opadavé) přesazujeme od půlky října až do nového rašení, choulostivé druhy pouze na jaře. Jehličnaté přesazujeme od půlky srpna do konce listopadu a na jaře od půlky března do půlky května.

Jak správně přesadit strom

Nejprve odkopeme zem na jedné straně a vykopanou mezeru vyplníme kvalitním substrátem. O rok později obryjeme zbytek balu a opět dosypeme substrát. Nezapomínáme určitě na zálivku a na oporu, kterou strom s porušenou stabilitou ocení při větrném počasí. Po celém obvodu odkopaný strom můžeme, nejlépe na podzim, přesadit.

Kdy přesazovat venkovní rostliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu.

Jak sázet ovocné keře

Do jámy zatlučeme opěrnou tyč (pokud se jedná o větší strom a přivážeme s ohledem na ochranu kmene proti oděru). Stromek či keř vložíme do jámy a postupně přisypáváme substrát a jemně třeseme s dřevinou, aby nevznikaly žádné vzduchové bubliny okolo kořenů. Jakmile je dřevina zasypaná, zašlapeme a důkladně zalejeme.

Kdy přesazovat jedli

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Jak přesadit starý strom

Nejprve odkopeme zem na jedné straně a vykopanou mezeru vyplníme kvalitním substrátem. O rok později obryjeme zbytek balu a opět dosypeme substrát. Nezapomínáme určitě na zálivku a na oporu, kterou strom s porušenou stabilitou ocení při větrném počasí. Po celém obvodu odkopaný strom můžeme, nejlépe na podzim, přesadit.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Jak vykopat keře

Kolem stromku nebo keře vykopeme svislou rýhu vzdálenou asi 40 cm od hlavního kmene nebo spodních větví. V této vzdálenosti překopneme, přesekneme nebo odřízneme všechny kořeny, na které zde narazíme. Z takto vyhloubené rýhy kolem dokola podkopeme kořeny i pod zbylým kořenovým balem.

Co dát pod ovocné stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Jak často zalévat ovocné stromy

Zalévejte stromy nejvíce jednou týdně v závislosti na počasí. Nechte půdu částečně vyschnout, než aplikujete další dávku vody. Tímto jsou kořeny nuceny hledat vodu a jsou stimulovány k růstu mimo zemní bal. Nicméně, nikdy nenechávejte půdu zcela vyschnout.

Jak přesadit vzrostlý smrk

Na novém stanovišti předem vykopeme dostatečně velkou jámu, jejíž dno zryjeme. Před sázením zaplavíme jámu asi do poloviny vodou a po vsáknutí vysazujeme tak hluboko, jako dosud dřevina rostla. U starších je důležité dodržet při sázení i stejný směr ke světovým stranám. Po správném usazení obsypeme bal humózní zeminou.

Jak udělat Drenaz do květináče

Jak drenáž vytvořit

Nejprve si nachystáme vše potřebné – nový květináč, substrát a drenážní materiál. Ten navrstvíme na dno nového květináče zhruba do 1/4 až 1/3 výšky ode dna, na něj položíme vrstvu zeminy a zasadíme rostlinu. Poté květináč prolejeme vodou, která má protéct odtokovými otvory. A je hotovo.

Jak udělat drenáž na zahradě

Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem

Trubky se ukládají do země, a to do hloubky alespoň 70 cm. Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.

Jak rychle odstranit pařez

Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.

Jak zničit kořeny

Nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak zničit kořeny, je použít chemický herbicid, a to ihned po pokácení stromu.

Co vysadit pod ovocne keře

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský.

Jak Mulcovat ovocne stromy

Drobné ovoce mulčujeme především v období do sklizně drcenou kůrou, slamou, ale nejlépe kompostem, který dřeviny ještě přihnojí. Ovocné stromy mulčujeme v období do sklizně především proti nadměrné ztrátě vody během letních přísušků. Také zde musí být mulčovací vrstva bránící i růstu plevelů silnější, asi 15 – 20 cm.

Jak Zalevat v zime

Obecně platí, že zalévat v zimě byste měli spíše v odpoledních hodinách, raději za slunečného dne. Dopřejete tím čas rostlinám vodu vstřebat před chladnější nocí. Což nás vrací zpět k zahradní konvičce. Netřeba vodu rozprašovat, ale dobře mířit.

Jak zacelit strom

Mechanicky poškozený kmen

Nanejvýš lze odstranit nožem a nebo škrabkou zbytky poškozené kůry, která brání zarůstání místa poškození kalusem (hojivým pletivem, pomocí kterého strom sám regeneruje). Je též vhodné přihnojení, kterým hojení poškozených míst stromu kalusem urychlíme.

Kdy je vhodné přesadit smrk

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Co dát pod Hlinu

Nejvhodnějším je tedy opět keramzit nebo drcená láva. Tyto materiály umožňují pomalé prosakování vody do substrátu, při přelití jimi ale voda volně proteče a nezůstává u kořenů.

Co vysadit do Podmacene půdy

Rostliny, které si poradí

borovice kleč nebo tisovec dvouřadý, z listnatých hlavně vrby. Do vlhkých půd se hodí jedle nebo tis červený či magnólie. Z trvalek v podmáčených půdách prospívá blatouch a pomněnka bahenní, vrbice kyprej nebo kosatec žlutý, ve vlhkých vrbina tečkovaná, jarmanka větší nebo různé druhy čechrav.