Kdy přesadit jahody v truhlíku?

Jak daleko od sebe sázet jahody v truhlíku

Hluboko sázené rostliny špatně rostou, mělké výsadby s obnaženými kořeny trpí naopak suchem. Jamku pro výsadbu vyhloubíme dostatečně velkou, aby v ní kořeny sazenic byly volně rozprostřeny. Sázíme v řádcích 10 – 15 cm od sebe.

Kdy vysadit jahody do truhlíku

Jakmile se v květnu oteplí a nehrozí už ranní mrazíky, je ideální čas pro výsadbu sazenic jahodníku! A pokud nemáte zahradu, neznamená to, že si musíte úrodu vlastních čerstvých slaďoučkých jahod odepřít. Dají se totiž vypěstovat i v domácích podmínkách na balkoně či terase.
Archiv

Jak pěstovat převislé jahody v truhlíku

Jahody pěstujte v co největších nádobách. Naprostým minimem jsou květináče o průměru 20 cm. Pamatujte, čím větší nádoba, tím déle vydrží půda vlhká, a navíc dáte rostlině dostatek prostoru pro kořeny. Dbejte na pravidelnou a vydatnou zálivku, a to hlavně v období mezi květem a dozrávání plodů.
Archiv

Co do truhliku s jahodami

SUBSTRÁT Nádoby naplňte substrátem pro jahody, případně kvalitním zahradnickým substrátem nebo univerzálním eko substrátem. Při přípravě zapracujte organominerální hnojivo pro jahody, granulované nebo tabletové vícesložkové hnojivo či eko hnojivo pro jahody.
Archiv

Kdy dát sazenice jahod ven

Kdy vysazujeme

Nejvhodnější je ale období od začátku srpna do konce září. Rostliny mají možnost důkladně zakořenit, ranní rosy a nižší noční teploty působí příznivě na jejich vývoj. Pokud sázíme na jaře (nestihli jsme upravit na podzim záhon), vhodná doba je druhá polovina dubna, asi 2 – 3 týdny po založení záhonu.

Kdy hnojit jahody v truhlíku

Kapalné hnojivo na jahody sice rostlinám pomůže ihned, ale příliš dlouho v půdě nevydrží. Obvykle je nutné hnojit pravidelně každý týden od března až do října, aby mělo hnojení jahod potřebný efekt.

Jak se přesazují jahody

Přesazování jahod nechte optimálně na září, kdy probíhá i výsadba. Vzhledem k málo objemnému kořenovému systému, který není ani moc hluboký, stačí vzít dostatečně dlouhou a ostrou lopatku a roslinu jednoduše vydloubnout i s půdou. Nikdy nezkoušejte přesazení jahod bez zachování drnu.

Jak pěstovat jahody v trubce

Rozhodněte se, jakou délku trubky budete potřebovat (využívat) a podle toho zvolte i vnitřní zalévací trubku, která by měla být o 10 cm delší. Navrtejte do ní otvory ale jen do 2/3, ne po celé délce. Voda by zbytečně protékala až dospodu. Uzavřete ji ve spodní části a můžete tam udělat ještě jeden otvor.

Co sázet vedle jahod

Cibule, česnek, šťovík, špenát, brutnák jsou také výbornými sousedy pro jahody. Vůně koření odpuzuje škůdce, na které je kultura náchylná. Z okopanin je dobrým sousedem pro jahody kořenová petržel, která odpuzuje slimáky a slimáky z bobule. K jahodám můžete zasadit květiny, ale nejen pro krásu.

Čím nejlépe hnojit jahody

Pokud víme již na podzim, že nás čeká jarní výsadba, můžeme místo připravit tím, že zapravíme dobře odleželý hnůj, či kompost. Pakliže jsme toto nestihli, lze zapracovat kompost (hnůj ne) ještě dva až tři týdny před samotnou jarní výsadbou. Důležité je přidat i základní hnojiva, typu Cererit a NPK.

Kdy se přesazují jahody

Přesazování jahod nechte optimálně na září, kdy probíhá i výsadba. Vzhledem k málo objemnému kořenovému systému, který není ani moc hluboký, stačí vzít dostatečně dlouhou a ostrou lopatku a roslinu jednoduše vydloubnout i s půdou. Nikdy nezkoušejte přesazení jahod bez zachování drnu.

Co dát po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Jak si udělat pyramidu na jahody

Nejjednodušší je použít ke stavbě jahodové pyramidy duté zahradní tvarovky, které jednoduše vyskládáme vedle sebe a na sebe, načež vyplníme dutiny zeminou a na jaře vysadíme sazenice jahod.

Jak se pěstují jahody

Ideálním stanovištěm pro pěstování jahodníku je slunná část pozemku. Záhon by neměl být vystaven průvanu a zemina by rozhodně neměla být podmáčená. V polostínu jahodník bude taktéž plodin, ale počítejte s menší úrodou. Půdu je třeba zpracovat přibližně dva až tři týdny před výsadbou a perfektně ji odplevelit.

Co dát na záhon po jahodách

Co zasadit po jahodách. Jakmile jsou záhony vyčištěny a připraveny, můžete bezpečně zasadit luštěniny, které vás nejen potěší plodností, ale také zlepší stav půdy, nasytí ji dusíkem a uvolní ji. Bez obav můžete také sít cibuli, zelí a zelí. Mrkev se bude na místě také cítit dobře.

Co dát pod jahody

Slámou (popřípadě jiným materiálem) jahodníky podkládáme v období květu. Tím zabráníme tomu, aby se vyvíjející plody dostaly do styku s půdou. Nejvhodnější pro mulčování jahod je sláma rozřezaná na kusy o délce 8-10 cm. Po sklizni slámu co nejdříve z jahodiště odstraníme, aby mohly dobře zakořenit odnože.

Čím hnojit jahody aby kvetly

Hnojíme na jaře před květem, lze využít běžně dostupná hnojiva určená přímo na jahody, nebo i granulovaný kravský hnůj.

Po jaké plodině sázet jahody

Mezi jahody vysaďte česnek

Chceme malý řádek mrkve, petržele, lilkovitých rostlin, hrášku a podobně. Nebojte se skloubit některé plodiny. Velmi dobře spolu sousedí jahody a česnek (na obrázku). Tato smíšená kultura dobře odolává slimákům a prostor mezi jahodníky nezarůstá plevelem.

Jak střídat plodiny na zahradě

Jednoduchá pravidla střídání

Každý rok obměňujte plodiny na záhonech podle následujících principů: plodovou zeleninu (sklízíme její plody nad zemí) střídejte s takovou, která má plody pod zemí (kořenovou) úzkolistou zeleninu (především všechny cibuloviny) střídejte se zeleninou se širokými listy.

Kdy se prodávají sazenice jahod

Přelom srpna a září je čas, kdy se objevují nabídky nových sazenic jahodníků.

Co se dává pod jahody

Mulčování prospívá rostlinám, šetří vodu i práci. O jahodách to platí dvojnásob. Místo neustálého okopávání, které jim příliš neprospívá, je lepší půdu pod jahodníky pokrýt.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Co dát pod jahody aby Nehnily

Rozestup mezi jahodníky by měl být minimálně 40 centimetrů, ideálně ale 60 cm. A stačí je sázet mělce. Kvůli drobným kořenům jim stačí jen 15 cm. Aby jahody nehnily, je dobré je sázet do mulčovací fólie, která udrží potřebnou vlhkost, ale zároveň odizoluje dozrávající plody od hlíny.

Jak pečovat o stále plodící jahody

Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Co pěstovat po sklizni cibule

Na záhonech, ze kterých jsou cibule odstraněny, můžete zasadit ředkvičky a také kopr. Dá se vysadit i na česnekové záhony. Po cibuli a česneku navíc můžete vysadit různé zelené hnojení, například hořčici.