Kdy přesadit moruše?

Jak přesadit moruší

Jáma pro vysazení by měla být asi dvakrát větší, než je kořenový bal. Dno jámy pokryjte kompostem, pak zasaďte strom. Můžete mu pomoci i opěrným kůlem a nezapomeňte zalít. Zavlažovat byste mladé stromy měli i při vysokých teplotách.
Archiv

Kdy přesazovat třešeň

Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře. Třešně, višně a slivoně pak do stáří deseti let, meruňky do sedmi let, broskvoně do čtyř let nejlépe na počátku rašení a ořešáky pak do stáří deseti až patnácti let.

Jakou půdu potřebuje moruše

jedná se o teplomilnou avšak mrazuvzdornou dřevinu vhodnou do nižších poloh zejména do vinařských oblastí. Moruše velmi dobře snášejí půdy písčité, vápenité, zároveň však bohaté na živiny. Moruše jsou vhodné jak pro přímý konzum, tak pro další zpracování.

Kdy se přesazuje smrk

Podzim je nejvhodnější doba na vysazování a přesazování jehličnanů. Přesazujeme zejména pokud nám začnou žloutnout jehličky. Jako vždy je nejdůležitější výběr správných druhů vzhledem k podmínkám a stanovištím.

Jak se starat o moruše

Potřebují slunné stanoviště s výhřevnou a dostatečně propustnou půdou. Naopak nesnášejí stanoviště, která jsou zamokřená a chladná. Vzhledem k tomu, že morušovník má bohatý kořenový systém zasahující hodně do hloubky, dokáže si v hlubší půdě zabezpečit živiny, a proto není tolik náročný na výživu dodávanou zvenku.

Kdy a jak stříhat Moruši

Řez morušovníku provádějte v době vegetačního klidu, ideálně v předjaří. Neřežte v době mrazů, vyčkejte, až budou teploty nad nulou. Řez je ideální provádět dokud jsou pupeny hnědé. Jakmile začnou zelenat, je na řez už pozdě.

Jak přesadit vzrostlý smrk

Na novém stanovišti předem vykopeme dostatečně velkou jámu, jejíž dno zryjeme. Před sázením zaplavíme jámu asi do poloviny vodou a po vsáknutí vysazujeme tak hluboko, jako dosud dřevina rostla. U starších je důležité dodržet při sázení i stejný směr ke světovým stranám. Po správném usazení obsypeme bal humózní zeminou.

Jak přesadit starší strom

Přesazovat starší stromy nemůžeme provést bez přípravy. Ta trvá jeden až dva roky a spočívá v přemodelování kořenového systému dřeviny tak, aby vznikl kompaktní kořenový bal co nejblíže středu rostliny. Postup spočívá v tom, že strom začneme rýčem obrývat a přerušovat mu jeho kořeny.

Jak stříhat moruše

Řez převiské moruše

Sazenici zkrátíme na cca 5cm výhonky, přibližně za 4 pupenem. Pokud sazenice i po provedení předchozího základního řezu stále neraší (do konce května) je nutné ji opět zakrátit ještě o 1/2 ponechané délky výhonů tedy za 2/3 očkem.

Kdy přesazovat venkovní rostliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu.

Kdy se Olistí moruše

Někdy jsou na stromku ještě v květnu jen pupeny a olistí se až koncem května. Stromky plodí až 4 roky po vysazení a v plné plodnosti je strom 10 let po vysazení. Pokud budeme moruše pěstovat v dobrých podmínkách, nezaskočí nás ani žádné choroby nebo škůdci.

Čím hnojit moruše

Morušovník není náročný, až po nějakém čase po vysazení mu dopřejeme třeba granulovaný hnůj rozpuštěný v zálivce nebo kolem kmínku dáme proleželý hnůj. Na zálivku také není náročný, ale uvítá ji třeba v době květu nebo v době sucha.

Jak velký strom lze přesadit

Přesazováním vzrostlých stromů se zabývají specializované firmy a dostupných strojů je ve střední Evropě jen pár. Bezpečně lze přitom přesadit dřeviny do obvodu 97 cm u kořenů, takové, které stojí na přístupném místě, samostatně, aby se při jeho vyjímání nepoškodily okolní stromy, a v měkkém terénu (možná je např.

Kdy se přesazují ovocné stromy

Důležitá je doba přesazování:

Listnaté (opadavé) přesazujeme od půlky října až do nového rašení, choulostivé druhy pouze na jaře. Jehličnaté přesazujeme od půlky srpna do konce listopadu a na jaře od půlky března do půlky května.

Jak se starat o Moruši

Potřebují slunné stanoviště s výhřevnou a dostatečně propustnou půdou. Naopak nesnášejí stanoviště, která jsou zamokřená a chladná. Vzhledem k tomu, že morušovník má bohatý kořenový systém zasahující hodně do hloubky, dokáže si v hlubší půdě zabezpečit živiny, a proto není tolik náročný na výživu dodávanou zvenku.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Jak přesadit staré růže

Do hloubky i do šířky důkladně vybereme starou zem a nahradíme ji čerstvou ornicí, bohatou humusem. K přesazování volíme obvykle podzim od konce října. Růže pečlivě vyjmeme z půdy, a co nejdříve je opět zasadíme. Zraněné kořeny hladce odřízneme, ostatní částečně zkrátíme.

Jak přesadit vzrostlý strom

Kopání nové jámy

Odhadneme podle koruny stromu, že kořenový bal bude mít okolo 60 centimetrů. Na novém stanovišti tedy vyhloubíme jámu o průměru 70 až 80 cm a hloubce rovněž asi 70 cm. Na dno jámy nasypeme výživný substrát nebo kompost. Bude-li stromek třeba vyvázat ke kůlu, zatlučeme ho na okraj dna vykopané jámy.

Jak správně přesadit strom

Nejprve odkopeme zem na jedné straně a vykopanou mezeru vyplníme kvalitním substrátem. O rok později obryjeme zbytek balu a opět dosypeme substrát. Nezapomínáme určitě na zálivku a na oporu, kterou strom s porušenou stabilitou ocení při větrném počasí. Po celém obvodu odkopaný strom můžeme, nejlépe na podzim, přesadit.

Kde zasadit Moruši

Morušovníky potřebují k dobrému vývoji teplé oblasti, nejlépe se jim daří tam, kde se pěstuje i vinná réva, tedy regiony s průměrnou roční teplotou nad 8 ºC. Potřebují slunné stanoviště s výhřevnou a dostatečně propustnou půdou. Naopak nesnášejí stanoviště, která jsou zamokřená a chladná.

Jak udělat Drenaz do květináče

Jak drenáž vytvořit

Nejprve si nachystáme vše potřebné – nový květináč, substrát a drenážní materiál. Ten navrstvíme na dno nového květináče zhruba do 1/4 až 1/3 výšky ode dna, na něj položíme vrstvu zeminy a zasadíme rostlinu. Poté květináč prolejeme vodou, která má protéct odtokovými otvory. A je hotovo.

Co použít jako drenáž

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Kdy přesadit pnoucí růže

Nejlepší období je od počátku října do konce listopadu. Jarní výsadbu provádíme do doby, než růže začnou rašit. Růže v kontejnerech se sice dají vysazovat po celé vegetační období, ale ujímání je pak náročnější.

Jak se množí růže

Stačí v předjaří ohnout vytipované, silné výhony a zasadit je do země, ale tak, aby vrchol směřoval vzhůru. Tu část výhonu, od které chceme, aby v zemi zakořenila, zajistíme (zafixujeme) například kolíky. Pokud se nám vše podaří, můžeme nově vzniklé, kořenící rostliny, přesadit již následující jaro.

Kdy přesazovat Vzrostle keře

Přesazování je nejlepší na podzim, kdy listí seschne, zmrzne, nebo je opadané. Úspěch spočívá, čím více kořenového systému vykopete, rostlina se lépe ujme. Je dobré zachránit jemné kořínky, ty přenášejí vláhu ze země do rostliny a tak rostlina odolá letním vedrům.