Kdy přesazovat šeřík?

Kdy se řeže šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Co dělat s Odkvetlým Šeříkem

Odkvetlé části je potřeba z mladých stromků odstranit, a to asi týden po odkvetení. Pokud je uřízneme, zabráníme tvorbě semen, rostlina se tedy nevyčerpá a naopak může vytvořit nové výhonky s květy. Na starších keřích už tyto úpravy dělat nemusíme.

Co vysadit vedle šeříku

Bezinky a dřišťál jsou považovány za vynikající doprovodné rostliny pro šeříky. Dobrým nápadem by bylo také rozhodnutí vysadit kolem šeříků půdopokryvné rostliny (brčál, houževnatost, prvosenka). Phloxy a astry také nebudou zasahovat do vývoje keře a nakonec vytvoří krásnou kompozici.

Jak a kdy množit šeřík

Množení řízkováním provádíme ještě před květem šeříku, tedy na konci března až na počátku května. Pro tvorbu řízků využíváme mladé, polodřevité či dřevité výhony, které nesou 4 až 6 pupenů. Takto získané řízky pak ještě ošetříme stimulátorem růstu. Řízky rychle vzejdou především v teple skleníku či pařeniště.

Co posiluje keř šeříku

Účinky šeříku na zdraví

Šeřík se využíval hojně hlavně v minulosti a to v kosmetice. Nic vám ale nebrání, abyste si ze šeříku udělali čaj nebo sirup. Šeřík ulevuje od bolestí hlavy či migrény, dále ulevuje při žaludeční nevolnosti.

Jak na šeřík aby vydržel ve váze

V případě šeříku vsaďte na aspirin ve vodě. Aspirin prodlužuje životnost květin, takže byste na něj neměli zapomínat. Pokud budete řezané květiny kupovat v květinářství, zajisté dostanete v sáčku speciální směs živin, kterou byste měli přidat do vody ke květinám. Péče o vodu je velmi důležitá u všech řezaných květin.

Co posiluje keř šeříku odstranění květenství po odkvětu

Zejména po odkvětu. Také šeřík z opylených květů nasazuje plůdky, což omezuje tvorbu květenství v příštím roce. Proto včas upravíme malé keře nůžkami ze země, ty vyšší třeba ze stoličky. Vysoké keře střiháme třeba houseňákem – nůžkami na dlouhé násadě.

Co že šeříku

Šeřík se využíval hojně hlavně v minulosti a to v kosmetice. Nic vám ale nebrání, abyste si ze šeříku udělali čaj nebo sirup. Šeřík ulevuje od bolestí hlavy či migrény, dále ulevuje při žaludeční nevolnosti. Pokud máte oteklé zduřelé mandle a bolí vás v krku, i v takové chvíli vám umí pomoci.

Proč mi nekvete šeřík

Jedním z důvodů může být řez provedený nevhodným způsobem a v nevhodnou dobu. Kvetení v dalším roce totiž podpoříme řezem hned po odkvětu květenství, ale řežeme jen odkvétající květenství, nikoli nové výhony. Respektive postupně a nebo naráz odstraňujeme již nevzhledná květenství.

Který šeřík je jedlý

U nás je nejznámější a nejrozšířenější šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho odrůdy, a právě jeho květy jsou pro užití v kuchyni nejvhodnější.

Jak dlouho vydrží šeřík

Laty květů šeříku jsou dlouhé až 20 centimetrů a vydrží krásné až 3 týdny. Pokud toužíte po intenzivní vůni šeříku i na své zahradě, kupte si jeho sazenici.

Jak uchovat vůni šeříku

Nasbírejte šeřík a naplňte jím jakoukoliv uzavíratelnou sklenici. Plnou sklenici zalijte až po okraj olejem neutrální vůně, ideálně za studena lisovaným, například mandlovým olejem. Důležité je, aby květy šeříku nevyčnívaly z lahve, mohlo by dojít k jejich plesnivění.

Kam umístit šeřík

Šeřík můžete nasadit na slunná a polostinná stanoviště. Dobře se mu bude dařit ve vápenaté půdě. Kyselou půdu nemá příliš rád.

Co posiluje květ šeříku

Léčivé účinky šeříku

Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky.

Jak stříhat zakrslý šeřík

Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.

Jak se zbavit šeříku

Pokud nepěstujete na té zahradě zeleninu, nechováte zvířata a nemáte tam studnu, můžete použít dotykový herbicid. Dotykový herbicid je takový, když se jím dotknete třeba jen listu, otrávíte celou rostlinu včetně kořenů.

Jak dlouho kvete šeřík

U šeříku se laty vyvíjejí z horních bočních pupenů na koncích větévek z předešlé sezóny. Květy mohou být různé barvy od bílé až po červenofialovou dle odrůdy. Šeřík obecný rozkvétá od dubna do května. Jako jeden z posledních kvete šeřík amurský.

Jak zničit keře

Ze všeho nejdříve je třeba provést hrubé odstranění dřevin z pozemku. Pokud vaše zahrada není nálety doslova zamořena, můžete si vystačit i s pilou. V opačném případě si ale raději vemte k ruce pořádný křovinořez. Nezapomeňte ale na křovinořez instalovat takový řezací nástroj, který si poradí i se slabými kmínky.

Jak zničit kořeny

Nejrychlejší a nejúčinnější způsob, jak zničit kořeny, je použít chemický herbicid, a to ihned po pokácení stromu.

Jak vyvrátit pařez

Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.

Jak vykopat pařez smrku

Ideální je, když je pařez trochu vyšší. Kolem horní části kmenu obtočte pevné lano nebo řetez a pomocí traktoru pařez vytrhněte. Jestliže nemáte k dispozici traktor, použijte takzvaný hupcuk. Jde o řetězový zvedák s pákou, jehož jeden konec se omotá kolem pahýlu stromu a druhý se připoutá ke kmeni stromu zdravého.

Jak vysekat pařez

Vysekat ho

Pařez uřízněte co nejblíže k úrovni země. Nasaďte si ochranné brýle a zapněte frézu na pařezy. Přejíždějte jí přes pařez. Po nadrcení odstraňte zbytky pařezu a díru zasypte.

Jak vykopat kořeny

Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.

Jak vykopat kořeny keře

Ze všeho nejdříve je třeba provést hrubé odstranění dřevin z pozemku. Pokud vaše zahrada není nálety doslova zamořena, můžete si vystačit i s pilou. V opačném případě si ale raději vemte k ruce pořádný křovinořez. Nezapomeňte ale na křovinořez instalovat takový řezací nástroj, který si poradí i se slabými kmínky.

Jak zabít kořeny

Kučování pařezu

Budete potřebovat rýč, lopatu, sekeru, motyku, menší lopatku, ruční pilku, kolečka na odvezení hlíny a další pár rukou navíc. Dokola pařezu vyryjte jámu s poloměrem asi 50 cm. Poté co narazíte na boční kořeny, kopejte a vyjímejte veškerou hlínu stranou. Bude se vám pak hodit k zasypání díry.