Kdy přesazovat petúnie?

Jak přesadit petúnie

V dubnu se rostliny přesazují do květináčů o průměru 7–8 cm. Ve druhé polovině května se začínají ukazovat květy a v této době se mohou vysazovat ven. Do truhlíku o délce 1m vysazujeme 8–10 rostlin, na záhon pak do sponu 30 × 30 cm. Rostliny vyžadují pravidelnou zálivku a přihnojování plným hnojivem.
Archiv

Jak často zalévat petúnie

Jak často zalévat petúnie Zalévejte s rozvahou, aby krčky nebyly napadeny padáním klíčních rostlin. V případě nutnosti použijte postřik Polyversum. Na slunečných místech je nejlepší zalévat každé dva dny.

Kdy se sejí petúnie

Osivo petúnií vyséváme od poloviny února do konce března. Můžeme ho nakoupit jako naturální osivo, tedy neupravená, pouze vyčištěná semena. Petúnie má drobná semena, jeden gram obsahuje kolem 10 tisíc semen. Takovéto osivo vyséváme na urovnaný povrch substrátu a pouze ho lehce přitiskneme, například dnem sklenice.
Archiv

Jak přezimují petúnie

Surfinie i petunie se v našich podmínkách pěstují jako letničky – přezimování jsou schopné, ale je to dost náročné, proto je jednodušší ke konci léta posbírat semínka a rostlin se zbavit. Pokud se chceme pokusit o zazimování, sestříháme je na polovinu a umístíme na světlé a chladné místo s minimální zálivkou.

Jak se mnozi petúnie

Jsou dva způsoby, jak množit petúnie: řízkováním nebo ze semen. V nové rostlině jste dostali přesně stejnou kombinaci barev jako u předchozí generace, proto první způsob donedávna převažoval. Jenže se přenášejí i nemoci, které zasáhly mateční rostliny, tedy houbové a virové choroby.

Jak zachránit petúnie

Dá se to srovnat třeba vysrážením vápenatých solí ze zálivkové vody troškou kyseliny šťavelové. Nebo jejím použitím na vysrážení vápníku v substrátu. Lžička na 10 litrů by mohla pomoct. Nebo zkuste výluh z hrabanky, z čisté kyselé rašeliny.

Jaký je rozdíl mezi petúnií a surfinie

Surfinie jsou vyšlechtěné převislé petúnie, jejichž bohatě se větvící výhony jsou obaleny květy. Na rozdíl od ostatních skupin Petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u samočisticích druhů nemusíme vyštípávat odkvetlé květy. Surfinie totiž nevytvářejí semeníky.

Co s Odkvetlymi Petuniemi

V oblibě jsou samočisticí druhy, které kvetou bohatě po celou sezónu. Po odkvětu je totiž nutné rostlině odkvetlé hnědé části i se stopkou vyštipovat, jinak začne tvořit semena a kvetení se oslabí. Drobné květy druhu millionbells, které jsou příbuzné vyštipovat není třeba.

Jak dlouho vydrzi petúnie

Ozdobte ho záplavou barevných květů petúnií, které vydrží kvést od počátku léta až do podzimu. Když si petúnie vypěstujete ze semínek, dost na tom ušetříte, a navíc budete moci vybírat z většího množství kultivarů. Abyste si vypěstovali vlastní sazeničky ze semen, musíte začít už v únoru.

Jak casto hnojit petúnie

Ani s hnojením to u surfinií nebudete mít tak jednoduché, ideální četnost hnojení je 1krát za týden hnojivem na balkonové rostliny. Rostliny potřebují dostatek živin. Hnojivo nejlépe přimíchejte do substrátu ve formě gramulí a po té přihnojujte rozpustným hnojivem.

Jak zastřihávat petúnie

Květy petúnií není potřeba nijak zvlášť stříhat, většinou samy opadají. Pokud však výhony rostlin přesáhnou délku 60 cm, zkraťte je, protože tak se rostlina může dále rozvětvovat a ještě bohatěji kvete. Převislé petúnie pěstujte v závěsných květináčích.

Proč nekvetou surfinie

V příliš vlhkém prostředí rostliny přestávají růst, trpí chorobami, nekvetou a uhnívají. Důležité je proto nechat pěstební substrát vždy mírně vyschnout a teprve pak zalívat. Nikdy ho však nenechte vyschnout úplně. Za chladných a vlhkých dní zálivku omezte.

Jaký je rozdíl mezi surfinií a petúnií

Surfinie jsou vyšlechtěné převislé petúnie, jejichž bohatě se větvící výhony jsou obaleny květy. Na rozdíl od ostatních skupin Petúnií vyžadují mírně kyselou zeminu a u samočisticích druhů nemusíme vyštípávat odkvetlé květy. Surfinie totiž nevytvářejí semeníky.

Jak Vystipovat petúnie

Venkovní rostlina

Po odkvětu je totiž nutné rostlině odkvetlé hnědé části i se stopkou vyštipovat, jinak začne tvořit semena a kvetení se oslabí. Drobné květy druhu millionbells, které jsou příbuzné vyštipovat není třeba. Jde o tzv. samočisticí rostliny.

Kdy Zaštipovat surfinie

Zaštipování surfinie se provádí u mladých a zatím malých rostlinek a podporuje jejich následný růst a košatění. Později, až se rostlinka rozroste, není třeba již zaštipovat. Stačí jen čas od času na pár výhoncích, ale není to naprostou nutností, a proto to přes léto můžete úplně vypustit z hlavy.