Kdy přesazovat venkovní rostliny?

Kdy vysazovat rostliny ven

Ideální termín na přesazení ven se liší podle toho, co pěstujeme, a venkovních teplot konkrétního roku. Například koncem března lze při příznivém počasí začít s výsadbou okrasných trvalek kvetoucích v létě. V průběhu dubna můžeme ideálně sázet různé bylinky, většinu druhů zeleniny, brambor, salátu, brokolice apod.
Archiv

Kdy přesazovat ovocné keře

Přesázejte podle stáří stromku

Především je nutné znát stáří stromku. Jádroviny lze přesazovat do stáří deseti let, nejlépe na podzim, výjímečně brzy zjara, aby se do počátku vegetace dobře usadily. Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře.

Kdy zalít kytky po přesazení

Po důkladném zalití hned po přesazení není vhodné rostlinu dva týdny zalévat vůbec, aby se kořeny pro vláhu natáhly do prostoru květináče.

Jak přesadit vzrostlé keře

Přesazování keře nebo malého stromku

Nejlépe se pracuje vidlemi, které vsuneme pod bal a zatlačíme vzhůru. Není-li stromek nebo keř příliš těžký, můžeme ho vyzvednout rovnou z vykopané díry. Přesuneme ho na kolečku, nebo v případě kratší vzdálenosti ho umístíme na jutový pytel nebo fólii a přetáhneme na nové místo.
Archiv

Co sázet v březnu ven

V druhé půlce března se můžeme už odvážně pustit do výsevů na venkovní záhony, samozřejmě pokud nám počasí přeje. Vyséváme mrkev, ředkvičky, petržel, špenát, hrášek, raný salát, kopr, kedluben, cibuli sazečku a česnek. Tipy na pěstování křupavé jarní zeleniny najdete tady.

Kdy začít s prací na zahradě

Březen a duben jsou měsíci, kdy by se měla probouzet nejen příroda, ale už i samotní zahradníci. Zimu nechte za zády a pusťte se do jarního zahradničení. Právě teď je ideální období pro přesazování, množení rostlin, nový výsev, ale třeba i pro první práce ve sklenících.

Jak přesadit vzrostlý smrk

Na novém stanovišti předem vykopeme dostatečně velkou jámu, jejíž dno zryjeme. Před sázením zaplavíme jámu asi do poloviny vodou a po vsáknutí vysazujeme tak hluboko, jako dosud dřevina rostla. U starších je důležité dodržet při sázení i stejný směr ke světovým stranám. Po správném usazení obsypeme bal humózní zeminou.

Jak přesadit starší strom

Přesazovat starší stromy nemůžeme provést bez přípravy. Ta trvá jeden až dva roky a spočívá v přemodelování kořenového systému dřeviny tak, aby vznikl kompaktní kořenový bal co nejblíže středu rostliny. Postup spočívá v tom, že strom začneme rýčem obrývat a přerušovat mu jeho kořeny.

Co dát na dno květináče

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.

Jak správně přesadit kytky

Na dno květináče dejte drenáž, na ni vsypte vrstvu substrátu a na tu postavte kořenový bal přesazované rostliny. Pak postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou přimáčkněte palci. Povrch pak dosypávejte a opatrně přimáčkněte tak, aby rostlina byla usazená stejně hluboko v zemi jako před přesazováním.

Kdy se přesazují keře

Přesazování je nejlepší na podzim, kdy listí seschne, zmrzne, nebo je opadané. Úspěch spočívá, čím více kořenového systému vykopete, rostlina se lépe ujme. Je dobré zachránit jemné kořínky, ty přenášejí vláhu ze země do rostliny a tak rostlina odolá letním vedrům.

Kdy se přesazuje ořech

Ořešák je dobré přesadit na podzim. U 2 letého stromku budou už delší kořeny.

Co udělat v březnu na zahradě

Co dělat na zahradě v březnuOdstraňte zimní ochranu rostlin.Zryjte záhony.Vytrhejte plevel, dokud je mladý a nerozmnožený.Mírně půdu přihnojte, ideálně organickým hnojivem nebo mrvou, abyste jí po zimě dodali potřebné živiny.Zkontrolujte kamenné zídky a chodníčky, zda neutrpěly mrazem a nepotřebují údržbu.

Co dělat v únoru na zahradě

V únoru lze začít se sklízením ozimové cibule, špenátu či růžičkové kapusty. V teplejších oblastech už můžete začít vysévat cibuli, mrkev, ředkvičky a špenát. Ovšem nezapomeňte je přikrýt netkanou textilií, aby vám je mráz nezničil. Některé druhy zeleniny a bylinek už začněte připravovat na ranou výsadbu.

Kdy se má rýt zahrada

Vhodná doba k rytí

Jestliže se nám půda lepí na boty, když po ní chodíme, je příliš vlhká, než aby se s ní pracovalo. Ale neměli bychom rýt ani v létě, kdy je půda nejsušší. Ideální doba na rytí jílovité a hlinité půdy je podzim, zimní mrazy pomohou narušit hroudy na povrchu.

Co se dělá v březnu na zahradě

Co dělat na zahradě v březnuOdstraňte zimní ochranu rostlin.Zryjte záhony.Vytrhejte plevel, dokud je mladý a nerozmnožený.Mírně půdu přihnojte, ideálně organickým hnojivem nebo mrvou, abyste jí po zimě dodali potřebné živiny.Zkontrolujte kamenné zídky a chodníčky, zda neutrpěly mrazem a nepotřebují údržbu.

Kdy přesazovat vlašský ořech

Kdy je vhodné období na přesazení ořešáku – Zahrada.cz

Pro přesazování je podzim nejvhodnějši doba. Rostlinám totiž v zimně rostou kořeny a také se pekně přilne zem ke kořenům. Lidé jsu ale dost líní v takovém to počasí sázet a tak si to nechávají na jaro a to je zásadní chyba.

Kdy se přesazují ovocné stromy

Důležitá je doba přesazování:

Listnaté (opadavé) přesazujeme od půlky října až do nového rašení, choulostivé druhy pouze na jaře. Jehličnaté přesazujeme od půlky srpna do konce listopadu a na jaře od půlky března do půlky května.

Jak udělat Drenaz do květináče

Jak drenáž vytvořit

Nejprve si nachystáme vše potřebné – nový květináč, substrát a drenážní materiál. Ten navrstvíme na dno nového květináče zhruba do 1/4 až 1/3 výšky ode dna, na něj položíme vrstvu zeminy a zasadíme rostlinu. Poté květináč prolejeme vodou, která má protéct odtokovými otvory. A je hotovo.

Co je Drenaz v Kvetinaci

Drenáž je propustná vrstva vytvořená na dně květináče, která zajišťuje adekvátní prosátí vody do kořenů i odvod té přebytečné. Drenáž je také název otvorů na dně květináče. Při výběru správného materiálu je důležitá hrubá struktura a propustnost.

Kdy začít přesazovat

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu. Všechny rostliny byste nicméně měli mít přesazené nejpozději do července, nebo s tím počkat až na další rok.

Kdy můžu přesadit borůvky

Velkoplodící zahradní borůvky lze snadno na podzim přesadit. Ideální je čas podzimu, kdy již slunce tak silně nesvítí a rostlinu nevysušuje. Borůvka jako rododendrony má mělký kořenový systém, systém roste do široka a ne hluboko. Lze je tedy snadno obrýt a vytáhnout.

Co stříhat v únoru

Do prořezání se můžete pustit u jádrovin (jabloně, hrušně, jeřáb, kdoule) či lísky. Do konce měsíce byste měli také provést řez bobulovin (rybíz, angrešt atd.), které začínají rašit dříve než ostatní ovocné dřeviny. Hlubší zásah do starého dřeva je nutné provést dříve, než do větví začne proudit míza.

Jak se správně ryje

Technika rytí

Vyryjeme brázdu přes záhon, vyrytou zem složíme vně na konci záhonu. Další brázdu vyryjeme hned za první a půdu z nové brázdy obracíme do brázdy přední. Opakujeme tento postup, dokud neobrátíme půdu na celém vybraném místě. Půdu z prvního řádku rytí použijeme k zaplnění poslední brázdy.

Kdy Poryt záhon

Ideální je zrýt záhony na podzim, můžeme to ale udělat i na jaře – a čím dříve, tím lépe. Při rytí je do půdy vhodné vpravit kompost, zkompostovaný hnůj či písek na vylehčení. Záleží i na budoucím osevním plánu.