Kdy přesazovat Zamiokulkas?

Kdy přesadit Zamiokulkas

Zamiokulkas roste z hlízy, která se v substrátu postupně zvětšuje. Proto nás po čase (řádově v letech) čeká přesazení. K přesazování přistoupíme na jaře, přičemž vždy přesazujeme do většího květináče. Na dno květináče umístíme drenáž z keramzitu či kamínků.
Archiv

Jak zakořenit Zamiokulkas

Zamioculcas lze množit poměrně úspěšně pomocí listových řízků. Dobře vyvinuté sukulentní listy necháme po uříznutí nejprve zaschnout a poté je položíme na suchý písek. Po nějaké době se na bázi listů začnou objevovat jemné kořínky, v té době písek navlhčíme.

Jak často zalévat Zamiokulkas

Rostlina, pocházející z Madagaskaru, je velmi nenáročná. Potřebuje především rozptýlené světlo a dostatek vody. Zalévejte ji pravidelně jednou za týden, častěji však ne.

Kam umístit Zamiokulkas

Kam umístit zamiokulkas

Zamiokulkas umisťujeme v místnosti světlé, bez přímého slunečního svitu. Sluneční paprsky můžou listy popálit. Přes léto můžeme tuto pokojovou rostlinu letnit na zastíněném balkóně nebo na zahradě.

Co potřebuje Zamiokulkas

Zamiokulkas snese spíše více sucha než vláhy a zdaleka mu nebude vadit, jestliže na něj se zálivkou občas i zapomenete. Rostlina sice preferuje dostatek světla, ale spokojí se i s polostínem. V žádném případě ji nenechávejte na přímém slunečním světle. Rostlinu přihnojujte, ale stačí jedenkrát za 2 až 3 týdny.

Čím hnojit Zamiokulkas

Vlhkost: Rosení listů není třeba, rostlině však nevadí. Hnojení: Od jara do léta hnojíme každých 14 dní hnojivem pro kaktusy a sukulenty nebo standardním tekutým hnojivem.

Jak rozdělit Zamiokulkas

Zamiokulkas je také možné namnožit pomocí listů, avšak než budete mít větší rostlinu, potrvá to poměrně dlouhý čas. Stačí pouze uříznout několik lístečků a zasadit je řezem do substrátu. Zeminu zvolte výživnou pro sukulenty a první týden lístky pouze roste, poté mírně zalévejte.

Jak kvete Zamioculcas

Kvete jen výjimečně, kdy květ má bílou barvou a je bez vůně. I když není květenství nijak zvlášť působivé, stejně potěší. Přesazujeme zhruba po dvou až třech letech a to do nádoby jen o trochu větší. Vhodný substrát je na pokojové rostliny, do kterého můžeme přidat trochu rašeliny k odlehčení.

Jak zastřihnout Zamiokulkas

Protože ale tenhle exot potřebuje světla přece jen dost, na zimu ho směle můžete přistrčit co nejblíže k oknu, ať příliš netrpí krátkým dnem. Nesmí na něj ale táhnout a teplota v místnosti by neměla klesat příliš nízko, aby nenastydl. Pak se mu na listech objeví ošklivé černé skvrny, kterých se těžko zbavuje.