Kdy přestat zalévat kaktusy?

Jak dlouho se má zalévat kaktus

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.
Archiv

Jak často se zalévají kaktusy

Držte se tedy zásady, že budete zalévat jednou týdně nejlépe ráno nebo navečer, a to raději jednou důkladně než často a mírně. Snažte se zaléváním napodobit kaktusům jejich původní prostředí – jednorázová závlaha a dlouhé sucho.

Jak se přesazují kaktusy

Do nového květináče dáme nejprve dvoucentimetrovou-vrstvu drenáže, např. štěrku, a umístíme kaktus, který zasypáváme substrátem. Při sázení musí být substrát sypký a suchý, aby se dostal mezi kořeny. Pomůžeme si tím, že lehce poklepáváme rukou na květináč a druhou rukou kaktus přidržujeme.

Jak často se přesazují kaktusy

Přesazování vánočního kaktusu každé tři až čtyři roky je většinou dostačující. Raději vždy ale počkejte, až rostlina začne vypadat vyčerpaně, bez energie nebo si všimnete, že několik kořenů prorůstá drenážním otvorem. Rostlina může často spokojeně kvést ve stejném květináči po celé roky.

Jak zachránit uschly kaktus

Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu. Rostlinu zalijeme roztokem Fundazolu. V zimě by měly být kaktusy na chladném avšak světlém stanovišti při teplotě 10 ° C.

Co dělat aby kvetly kaktusy

V temném bytě nebo na temném místě se vašemu kaktusu dařit nebude a nikdy nevykvete. Kaktusy vyžadují přímé sluneční záření, takže pokud můžete, umístěte je nejlépe na parapet jižního okna. Přes léto bude kaktusu nejlépe venku, ale rozhodně ne na místě, kde na něj bude pršet. Přemokření substrátu by mu nedělalo dobře.

Jak velký květináč na kaktus

Při výběru květináče buďte důkladní

Pro domácí pěstování jsou tedy nejvhodnější plastové květináče. Průměr květináče v jeho horní části by měl být jen o málo větší, než je průměr těla přesazovaného kaktusu. U květináčů je velmi důležité, aby měly dostatečně velké odtokové otvory ve dnu.

Jak rozdělit kaktus

Zdravý “list” odřízněte čistým a ostrým nožem v dolní třetině. Následně jej rozřežte na 5-7 cm dlouhé kusy (tzv. řízky). Stejně jako při rozmnožování pomocí odnoží ponechte řízky zaschnout, v tomto případě však jen 2 a 3 dny na vzduchu v běžně vytápěné místnosti.

Jak poznat že je kaktus mrtvý

když se neuchytl/nezakořenil, byl mrtvý. To poznáte. Jestli kaktus zmrznul, tak se po roztátí rozteče. Pokud vyschnul, tak zůstane zcvrknutý.

Jak omladit kaktus

– Článkovité kaktusy se odřezávají u paty článků, tedy v nejužším místě napojení. Poranění je potom rozsahem malé a rostlina se z něj může dobře vzpamatovat. – Zahnívající místa na těle se musí vyříznout až ke zdravé, světlé, nezabarvené části.

Proč mi nekvetou kaktusy

Nejčastější příčinou, proč pěstitelům kaktusy nekvetou a uhnívají, je špatná zálivka. Zálivka kaktusu by neměla probíhat po příliš krátkých intervalech. Lépe než často a mírně kaktusům vyhovuje delší absence vody a poté důkladné zalití. Nemusíme zalévat jen substrát.

Jak často zalévat velikonoční kaktus

V suchém venkovním prostředí zalévat každé dva až tři dny, je-li teplo a slunečno. Ve vlhku, chladu nebo v interiéru zalévat 1x za týden. Během podzimních a zimních měsíců, by měla být rostlina zalévána méně často s cílem podpořit kvetení. Zalévání je nutno úplně zastavit v říjnu.

Kdy probudit kaktusy

Naopak na jaře je nutné kaktusy probudit ze zimního spánku a přenést je v průběhu března do tepla. Umístěte je rovnou na jejich oblíbené stanoviště v bytě. Poprvé po zimě kaktusy zalijte až ve chvíli, kdy se objeví zelený vrchol a nové trny.

Čím hnojit kaktusy

Hnojivo na kaktusy od AGRO

Jde o kapalné hnojivo pro růst sukulentů a kaktusů, které obsahuje dusík, fosfor a draslík. To vše obsahuje v poměrech 4: 7: 6. Tento typ hnojiva používejte k přihnojování kaktusů, ale i ostatních suchomilných rostlin, jako jsou například aloe vera, agáve nebo opuncie.

Jak uříznout kaktus

– Sloupovité kaktusy, které jsou do určité výšky vratké, by měly být kráceny, aby získaly větší stabilitu. – Prořídlá korunka s vytáhlými, nehezky rozvětvenými výhony se může opět řezem upravit do kompaktního tvaru. – Starší rostliny (např. tlustice) jsou náchylné k vyholování v dolní části kmene.

Jak zachránit umírající kaktus

Dobré je ošetřit ránu drceným dřevěným uhlím. Potom nechat kaktus v klidu a hlavně v suchu. Než vyrostou nové kořínky, může to trvat i 2 měsíce.

Jaký je rozdíl mezi vánočním a velikonočním kaktusem

Vánoční kaktus

Typicky článkovité tělo rostliny vytváří větší množství výhonů. Dobrým rozpoznávacím znakem je tvar článků – vánoční kaktus je má po okrajích zubaté, kdežto velikonoční okrouhlé. A podobně jako vánoční hvězda potřebuje i vánoční kaktus krátký den k tomu, aby vykvetl.

Jak opylovat kaktus

Nejjednodušší opylovací přípravek má každý kaktusář (a samozřejmě obecně sukulentář) vždy u sebe. Jsou to prsty na rukou. Báječně se jimi dají opylovat například echinopsy, lobívie a echinocereusy. Většina kaktusářů má deset prstů, takže může během chvilky opylit až deset různých druhů aniž by došlo k záměně.

Kdy se může přesazovat vánoční kaktus

Rostlinu přesazujte jednou za 2 až 4 roky, když je jí květník již těsný. Přesazujeme před začátkem vegetačního období – nejlépe začátkem března. A rostlinu přesaďte ihned, neotálejte s tím! Vhodnou zeminou je směs listovky, rašeliny, drnovky a nebo pařeništní zeminy.

Co udělat aby kvetl vánoční kaktus

Vánoční kaktus umístěte v chladnější místnosti, kde se teplota bude pohybovat nejlépe v rozmezí mezi dvanácti až patnácti stupni Celsia. Překročí-li teplota v místnosti dvacet dva stupňů, bude kaktus výborně růst, ale květů se nedočkáte.

Jak zalévat vánoční kaktus když kvete

Zaléváme je proto pravidelně, vždy po vyschnutí půdy, cca jednou za týden. Požadavek na vyšší vlhkost splníme jednoduše pravidelným rosením rozprašovačem. Jednou za dva až tři týdny pak vánočním kaktusům dopřejeme speciální hnojivo pro kaktusy.

Co potřebuje vánoční kaktus

Vánoční kaktusy

Kaktusy potřebují světlé až polostinné stanoviště s pravidelnou zálivkou, ale je třeba vyhnout se přemokření substrátu. Naopak bychom měli mezi zálivkami nechat zeminu vyschnout. Jednou za dva týdny přidáme k zálivce tekuté hnojivo určené speciálně na kaktusy.

Proč mě nekvete vánoční kaktus

Jakmile klesnou noční teploty pod 10°C, přeneste vánoční kaktus do interiéru a najděte mu světlé umístění s teplotou 12 – 15°C. Pozor na běžné interiérové teploty – pokud neumožníme vánočnímu kaktusu toto chladnější přípravné období, květů se nedočkáme.

Co dělat aby kvetl vánoční kaktus

Jak ho přimět k bohatému kvetení Aby vykvetl, vyžaduje vánoční kaktus krátký den. Proto kvete ochotně v zimě. Pokud si přejete květy na Vánoce, nejméně dva týdny před svátky rostlinu ponechejte v chladnější místnosti (lépe však již od podzimu) a zalévejte ji velmi střídmě.