Kdy se píše pevná mezera
K čemu je dobrá nedělitelná mezera Krátká odpověď: k tomu, aby se nám nerozdělily věci, které mají být spolu. Dlouhá odpověď: nedělitelná mezera se používá vždy tam, kde je potřeba dát mezeru, ale zároveň nechcete, aby se Vám na konci řádku jednotlivé části daného výrazu rozdělily.
Archiv
Jak se používá pevná mezera
Jde o jeden z tzv. bílých znaků. Funguje jako běžná mezera s výjimkou toho, že při automatickém zalomení textu do řádků programy pro zpracování textu v této mezeře řádek nezalomí. Používá se proto tam, kde je rozdělení dvou slov (čísel, symbolů) na různé řádky nežádoucí.
Jak nastavit pevné mezery před předložky
Pro pevné spojení předložky s následujícím slovem (pro společné zalomení řádku) se používá tzv. pevná mezera, kterou napíšete pomocí klávesové zkratky Alt+0160. V HTML kódu je pro napsání pevné mezery potřeba tzv. HTML entita, která vypadá takto:„ “.
Archiv
Jak ve Wordu nastavit pevnou mezeru
Toto provedete jednoduše tak, že smažete běžný mezerník za daným jednoznakovým slovem (např. a či v) a vložíte místo něj pevnou mezeru (ve wordu je to zkratka ctrl + shift + mezerník, v open officu jen shift + mezerník).
Jak nahradit mezeru pevnou mezerou
Symbolem „·“ značím obyčejnou mezeru, tzn. místo tohoto symbolu uděláme mezerníkem mezeru. Znakem „°“ tady označuji pevnou mezeru. Zadáte ji tím způsobem, že přidržíte klávesu Alt a na numerické klávesnici napíšete 0160.
Jak se píše zúžená mezera
Zúženou mezeru najdete v Vložit – Symbol – Speciální znaky ve Vašem textovém editoru označenou jako 1/4 dlouhá mezera. V některých textových editorech může nastat problém s vložením nezlomitelné a zúžené mezery. Pokud Vám při psaní textu tento problém vznikne, použijte pouze nezlomitelnou mezeru nebo mezislovní mezeru.
Co je tvrdá mezera
Pevná mezera (tvrdá, nedělitelná) je od klasické nerozeznatelná. Používá se všude tam, kde není dovoleno dělit výrazy, které k mezeře přiléhají, na dva řádky. Zachovává se tak čitelnost a plynulost textu.
Jaká písmena nemají být na konci řádku
Jednopísmenné předložky (k s v z o u) a spojky (a i) nesmějí zůstávat na konci řádku. Mezi písmeno a slovo vložíme pevnou nezalomitelnou mezeru.
Jak vypadá pevná mezera
Pevná mezera vypadá na první pohled jako klasická mezera, ale v daném místě nemůže dojít k zalomení řádku jako u klasické mezery – jednotlivé výrazy jsou spojeny pevně, takže když dojde k zalomení (takzvanému přelití) jednoho výrazu na další řádek, zalomí se na další řádek společně i s dalším z výrazů.
Jak se zbavit spojky na konci řádku
Typickým problémem většiny bakalářských a diplomových prací je přítomnost předložek, spojek a krátkých slov na konci řádků. Všechny krátké předložky a spojky by měly být svázány pevnou mezerou (shift + mezerník) s následujícím slovem.
Jak zalomit řádek
Vložení zalomení řádku do buňkyPoklikejte na buňku, do které chcete zadat zalomení řádku.Klikněte na místo, kde chcete řádek zalomit.Stisknutím kombinace kláves ALT+ENTER vložte konec řádku.
Co nesmí být na konci Radku
Předložky a spojky na koncích řádků, tvrdá mezera
Na konci řádku nesmí zůstat jednopísmenná předložka v, s, k, z, u, o, nejlépe ani spojka i, malé a se toleruje.
Co nesmí být na začátku Radku
A) Řádek bychom neměli zalamovat v těchto mezislovních mezerách:spojení jednopísmenné předložky (k, o, s, u, v, z) nebo spojky (a, i) s následujícím slovem (k případu, o Marii, u oběda; jablka a hrušky);uvnitř číselných výrazů členěných mezerou (5 000; 1 000 000; 1,234 567; +420 123 456 789);
Které spojky nesmí být na konci řádku
Předložky a spojky
Jednohláskové neslabičné předložky k, s, v, z, slabičné o, u, spojky i, a – nesmějí být nikdy na konci řádku, a to jak v psaném textu ručně, tak i na počítači. Tomuto jde zamezit tzv. pevnou mezerou napsanou místo klasické mezery pomocí kláves Ctrl + Shift + mezerník.
Kdy se používá spojovník
Spojovník píšeme na počátku částí slov nebo skupin písmen, které připojujeme k jiným, např. přípona ‑ismus, spojka ‑li, nebo na konci slov, která mají pokračování jinde, např. dvou‑ až třílůžkový pokoj (v textech administrativní povahy lze i 2‑ až 3lůžkový pokoj).
Jak správně zalamovat text
Na listu vyberte buňky, které chcete formátovat. Na kartě Domů klikněte ve skupině Zarovnání na Zalamovat text. (V desktopové Aplikaci Excel můžete také vybrat buňku a potom stisknout kombinaci kláves Alt + H + W.)
Jaký je rozdíl mezi spojovníkem a pomlčkou
Spojovník je krátká vodorovná čárka (-, na klávesnici je obsažena), která se v češtině užívá, pokud chceme vyjádřit, že spojené výrazy tvoří těsný významový celek. Na rozdíl od pomlčky se nikdy neodděluje mezerami z obou stran.
Kde se píše pomlčka a kde spojovník
Důležité je zachovávat v celém textu konzistentní pravidlo. Často stačí v textovém editoru psát text a program MS Word automaticky opraví špatně napsanou pomlčku nebo spojovník podle mezer. Jednoduchým pravidlem, které platí pro většinu případů je: pomlčka se píše s mezerami, spojovník bez mezer.
Kdy se používá pomlčka a kdy spojovník
Pomlčka se taktéž značí vodorovnou čárou, vypadá takto –, ale je delší než spojovník a ve většině případů bývá oddělena mezerami po obou stranách. Nejčastěji se větě používá pro rozdělení části projevu, čili místo čárky, před a za vsuvkou nebo u přístavku. Někdy také značí přestávku v řeči nebo uvozuje přímou řeč.
Jak napsat pevný spojovník
Vytvoření pevné pomlčky
Na kartě Vložení ve skupině Symboly klikněte na Symbol. V okně, které se otevře, klikněte na Další symboly. V dialogovém okně Symbol klikněte na kartě Speciální znaky na řádek Nerozlomný spojovník , který chcete zvýraznit, a potom klikněte na Vložit. Klikněte na tlačítko Zavřít.
Jak používat spojovník
Spojovník (‑) je krátká vodorovná čárka (pozor na záměnu s pomlčkou – viz Pomlčka). Nenaznačuje‑li spojovník neúplné slovo, píše se bez mezer mezi výrazy, které spojuje. V češtině tento znak užíváme tehdy, chceme‑li vyjádřit, že jím spojené výrazy tvoří těsný významový celek.