Kdy pálit slivovici?

Kdy se zacala Palit slivovice

Proto tady na konci 19. století začal pálit slivovici Zikmund Jelínek. Jeho syn Rudolf pak vytvořil z nenápadné palírny světoznámou firmu, která dnes působí na pěti kontinentech.

Kdy s kvasem do pálenice

Kvas je hotový, když se začne koláč propadat a na povrch vystupuje šťáva. Je nejvyšší čas ovoce vypálit. Pokud je koláč plesnivý nebo nahnilý, odstraníme jej před přepravou do palírny. Pachuť plísní destilát znehodnotí.
Archiv

Jak dlouho trvá pálení slivovice

Výroba se odvíjí od doby kvašení – takže cca 1-3 měsíce. Proces samotné destilace u nás trvá při vypálení 200 l kvasu cca 4-5 hodin.

Jak probíhá pálení slivovice

Vykvašené ovoce se pálí při teplotě do 88 °C, kdy se odpařuje jen alkohol a v kvasu zůstávají silice, které jinak způsobují pachy a pachutě v konečném výrobku. Výpary se ochlazují a kondenzát vytéká do připravené nádoby.

Jak poznat kvalitní slivovici

Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek. Kvalitní slivovice je pouze z vykvašeného ovoce (bez přídavku lihu) a neobsahuje umělá aromata a doslazovadla.

Jak se má pít slivovice

Slivovice se zkrátka pije „rychle" a proto jsou pro její konzumaci nejvhodnější klasické „panáky" neboli po anglicku nazývané „Shot Glass". Slivovice se tak v drtivé většině případů pije „na ex", ale opravdoví fajnšmekři slivovici pijí z malé skleničky na nožce se zúženým hrdlem.

Jakou vodou ředit slivovici

Využijte měkkou vodu

Voda musí být při ředění pálenky měkká nebo měkčená.

Jak vyčistit zakalenou slivovici

Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Jde-li o klkaté zákaly nebo sedliny, postačí filtrace pouhým filtračním papírem.

Jak vyvětrat slivovici

Proto je nutné nechat čerstvý destilát takzvaně odvětrat. Nejde o nic jiného, než že láhev nebo demižon s destilátem necháte bez víčka nebo s lehce povoleným uzávěrem, aby se těkavé látky mohly z alkoholu odpařit. Jak dlouho nechat láhev otevřenou Stačí dva týdny, maximálně měsíc.

Jak správně vypálit slivovici

Důležitý je čas. Nádoby se plní zhruba do dvou třetin objemu. Naplnění jedné nádoby by se mělo stihnout zhruba během jednoho týdne. Nedoporučuje se do již rozkvašeného ovoce přidávat čerstvé, kvas svými kyselinkami kazí i nedozrálé ovoce.

Jak dlouho kvasí kvas na slivovici

Kdy je kvas připravený

U raného ovoce, jako jsou třešně a meruňky, je kvašení rychlejší, zpravidla tři až čtyři týdny. Proces u pozdního ovoce se pohybuje mezi pěti až šesti týdny, může být i delší.

Jak dlouho nechat otevřenou slivovici

První, co je třeba před samotnou archivací slivovice a dalších vysokoprocentních pálenek udělat, je, nechat je takzvaně vydýchat. Tahle fáze trvá zhruba čtrnáct dní, kdy byste alkohol měli uložit v otevřených nádobách naplněných zhruba do tří čtvrtin objemu.

Jak je zdravá slivovice

Rozšiřuje cévy, čistí krev. Někdy je doporučována slivovice jako prostředek k ředění krve a zprůchodnění cév. Působí jako univerzální přírodní medicína i při nachlazení, bolestech břicha, žaludečním problémům. Dezinfikuje ústní dutinu a v podstatě celý organismus.

Čím zapíjet slivovici

Slivovice obsah alkoholu

Čistá slivovice má obvykle okolo 60-65 %, ale takto silná se už málokde pije. Proto se ředí destilovanou nebo kojeneckou vodou s minimálním množstvím minerálních látek.

Co se dává do slivovice

Například se dávají do čerstvě vypálené tekutiny sušené švestky, které ji obohatí o silnější vůni i nažloutlý nádech. V několika vesnicích na Valašsku se zase do kvasu přidávají švestky včetně pecek. Prý to dodá slivovici specifickou vůni.

Jaký soudek na slivovici

Dubové soudky a sudy jsou skvělé také pro zrání slivovice, kalvádosu a jiných ovocných pálenek.

Co pít ke slivovici

Slivovice obsah alkoholu

O tom jak silnou slivovici budete mít rozhodujete vy sami po dokončení procesu pálení. Čistá slivovice má obvykle okolo 60-65 %, ale takto silná se už málokde pije. Proto se ředí destilovanou nebo kojeneckou vodou s minimálním množstvím minerálních látek.

Co se dá naložit do slivovice

Pálit můžete nejen slivovici, tedy destilát ze švestek, ale třeba i jablkovici, třešňovci, hruškovici nebo meruňkovici. Ve všech případech platí jedno zásadní pravidlo – ovoce, které přidáváte do kvasu, musí být zralé. Ještě lepší je lehce přezrálé. Nikdy do kvasu nedávejte ovoce nezralé, nebo dokonce plesnivé.

Jaké švestky na slivovici

Nejvíce se jim osvědčily odrůdy Gabrovská, Hanita, Stanley, Čačanská rodná a Top taste. Rozhodně záleží na lokalitě – aby švestky spolehlivě dozrály s co největší cukernatostí. V případě více druhů je také vhodné, aby vše dozrálo v podobný čas.

Jak vyčistit slivovici

Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Jde-li o klkaté zákaly nebo sedliny, postačí filtrace pouhým filtračním papírem. V podobných případech se může k filtraci použít též plátěných pytlíků, umístěných v kovovém válci (tzv.

Jak poznat pravou slivovici

Dobrá slivovice voní po kvase a nedrhne v krku. Zda slivovice voní krásně po kvase, to většina z nás lehce pozná. Pokročilejší degustátoři mohou vyzkoušet i další test kvality. Stačí si kapku slivovice promnout mezi prsty a dle odporu tekutiny zjistíte, že pijete kvalitní destilát.

Jak poznat špatnou slivovici

Co by mělo být ve Slivovici cítit (chuť, aroma)

Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek.

Kdy ředit pálenku

Pálenku ředíme na požadovanou lihovitost destilovanou vodou potravinářskou. Lijeme ji vždy za stálého míchání do alkoholu. Voda musí mít stejnou teplotu jak destilát. Při nedodržení těchto zásad hrozí zakalení pálenky.

Co ke slivovici

Slivovice se zkrátka pije „rychle" a proto jsou pro její konzumaci nejvhodnější klasické „panáky" neboli po anglicku nazývané „Shot Glass". Slivovice se tak v drtivé většině případů pije „na ex", ale opravdoví fajnšmekři slivovici pijí z malé skleničky na nožce se zúženým hrdlem.

Jaký alkohol pít aby mi nebylo zle

Často lidé říkají, že jim pomáhá „vyprošťovák“, tedy vypít jedno pivo. My doporučujeme dát přednost minerálce či iontovému nápoji, který zároveň dodá ztracené minerály a už vás více nedehydratuje. Vhodné jsou také bylinné čaje. Abyste předešli silné dehydrataci, prokládejte už během večera konzumaci alkoholu vodou.