Kdy pálit švestky?

Jak zjistit jestli je kvas hotový

Kvalitu kvasu hlídejte po celou dobu čichem, měl by mít ovocnou vůni. Nesmí mít ani náznak po kyselině octové anebo hnilobném pachu. Po vykvašení je vhodné nádoby uzavřít, aby se kvas nenakazil hmyzem a nenastalo octové kvašení.

Kdy jet do pálenice

Kdy jet s kvasem do pálenice Kvas je připraven k pálení, když se hodnota cukru přiblíží nule. Čím nižší je, tím lépe. Ideální stav nastává už při dvou stupních, ale pálit se dá už od čtyř stupňů.
Archiv

Kdy sbírat švestky na slivovici

U švestek je ideální stav přezrálost, tedy doba, kdy už se švestky začínají scvrkávat a sami ze stromu spadnou. Pro usnadnění kvašení je dobré ovoce rozmělnit. Jablka je dobré rozemlít, případně vylisovat mošt a nechat zkvasit pouze mošt.
Archiv

Jak dlouho nechat kvasit švestky

Kdy je kvas připravený

Známkou ukončení kvašení je takzvaný ovocný koláč, který se z povrchu začíná potápět. U raného ovoce, jako jsou třešně a meruňky, je kvašení rychlejší, zpravidla tři až čtyři týdny. Proces u pozdního ovoce se pohybuje mezi pěti až šesti týdny, může být i delší.
Archiv

Kdy přidat kvasinky do kvasu

Kvasinky připravíme tak, že patřičné množství (10g kvasinek/100l kvasu) rozpustíme v 1 – 2l vlažné vody (max. 30°C). Po 15 min. odstátí můžeme kvasinky zamíchat do kvasu.

Jak často míchat kvas

Nikdy se však oschlý nebo nahnilý koláč nesmí do kvasu po ukončení kvašení propadnout. Jakmile začne kvas vřít, je třeba ho pravidelně, alespoň každý druhý den, míchat.

Kdy přidat cukr do kvasu

Meruňka je letní ovoce, které obsahuje málo lihového cukru, a proto k němu můžete cukr přidat. Zvýšíte tím nejen obsah cukru, ale i lihu. Je však třeba přidat cukr dříve, než ovoce začne kvasit. Po zkvašení se totiž cukr do ovoce už nevstřebá a ovocná šťáva se připálí v kotli.

Jak zastavit octové kvašení

Těsným uzavřením nádob se hledí omezit přístup vzduchu a tím především potlačit octové kvašení, kterým se tlumí normální průběh kvašení a snižuje výtěžek alkoholu.

Jak vyčistit slivovici

Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Jde-li o klkaté zákaly nebo sedliny, postačí filtrace pouhým filtračním papírem. V podobných případech se může k filtraci použít též plátěných pytlíků, umístěných v kovovém válci (tzv.

Jak sbírat švestky

Jak česat. Švestky je třeba česat ručně do košíčků a přitom budete muset pravděpodobně stát na žebříku, abyste na ně dosáhli. Protože dřevo švestek je velmi křehké a snadno se láme, je lepší, když si pořídíte štafle nebo žebřík se dvěma opěrami. Švestky trhejte opatrně i se stopkou – déle vydrží.

Jak dlouho vydrží kvas

Dobře vedený kvas vydrží v chladničce o hladu třeba i měsíc nebo dva, poté se však musí omlazovat (= rozkrmit) v několika cyklech. Malé množství rozkvasu (nakrmeného kvasu připraveného k pečení) se umístí do čisté (!)

Proč kvas Zoctovatí

Po vykvašení a zamezení přístupu vzduchu při teplotě pod 10 °C se dá kvas skladovat po mnoho měsíců. Pokud se kvas zkazí či zoctovatí, bylo použito buď špatné ovoce, nebo byla špatná technologie kvašení, či nevhodné prostředí, kde byl kvas uložen.

Jak změřit alkohol v kvasu

Do odměrného válce nalijte kvas nebo alkohol, pomoci teploměru zjistěte teplotu tekutiny ( ideální teplota je 20° C) následně ponořte do odměrné nádoby alkoholometr a hodnota kterou naměříte je procento alkoholu.

Co se zakalenou slivovici

Nejčastější příčinou je použitá tvrdá voda na ředění pálenky. Zakalené pálenky lze vyčistiti filtrací nebo čiřením. Ani jedna cesta není zpravidla pro drobné palitele jednoduchá, najít vhodný filtr nebo prostředek tak, aby neměl vliv na chuť není jednoduché.

Jak poznat kvalitní slivovici

Musí vonět a chutnat po švestce a nesmí v ní být cítit nežádoucí dochuti a vady. Ideální je, když v chuti nalezneme i chuť a vůni pecek, ale ta by neměla přebít chuť švestek. Kvalitní slivovice je pouze z vykvašeného ovoce (bez přídavku lihu) a neobsahuje umělá aromata a doslazovadla.

Jak nechat dojít švestky

Jablka při zrání uvolňují hodně ethenu. Zkuste přidat do jiného papírového sáčku k dalším třem švestkám jedno zralé jablko a porovnávejte po jednom, dvou a třech dnech po jedné švestce z každého vzorku – švestku volně položenou, švestku v dobře uzavřeném papírovém sáčku a švestku v sáčku s jablkem.

Jaké švestky na slivovici

Nejvíce se jim osvědčily odrůdy Gabrovská, Hanita, Stanley, Čačanská rodná a Top taste. Rozhodně záleží na lokalitě – aby švestky spolehlivě dozrály s co největší cukernatostí. V případě více druhů je také vhodné, aby vše dozrálo v podobný čas.

Jak zjistit obsah alkoholu v likéru

Měření destilátů je velmi jednoduché. Na optickou část refraktometru stačí kápnout měřenou látku, přiklopit krytku hranolu (tím se látka lépe rozprostře po měřícím hranolu), přiložit oko k okuláru, podívat se proti světlu (případně doostřit) a na stupnici můžete pohodlně odečíst výslednou hodnotu.

Čím se měří kvas

Cukroměr (na kvas) měří zbytkový cukr v kvasu (koncentrace sacharózy s vodou) v hmotnostním zlomku. Najdete u nás cukroměry 0-10 s teploměrem i bez teploměru.

Čím zapíjet slivovici

Slivovice obsah alkoholu

Čistá slivovice má obvykle okolo 60-65 %, ale takto silná se už málokde pije. Proto se ředí destilovanou nebo kojeneckou vodou s minimálním množstvím minerálních látek.

Jak dlouho se odvětrává slivovice

Větrání Průměrná doba větrání je 14 dní. Po tuto dobu by měla být pálenka umístěna v tmavé místnosti (světlo má vliv na éterické části) ideálně s teplotou kolem 15 stupňů. Po dobu větrání by měla být pálenka chráněna proti vnějším vlivům, látkou.

Jak dlouho lze skladovat slivovici

Ostrost se časem zaoblí. Z meruněk se ztrácí aroma. Klasická slivovice ze švestek vydrží mnohem déle. I patnáct až dvacet let,” uzavřel Jelínek.

Jak dlouho nechat otevřenou slivovici

První, co je třeba před samotnou archivací slivovice a dalších vysokoprocentních pálenek udělat, je, nechat je takzvaně vydýchat. Tahle fáze trvá zhruba čtrnáct dní, kdy byste alkohol měli uložit v otevřených nádobách naplněných zhruba do tří čtvrtin objemu.

Kdy začíná rodit Švestka

Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let. Plody jsou obvykle oválné nebo kulaté a mají ojíněnou slupku.

Jak uchovat švestky na zimu

První způsob, jak švestky uchovat na zimu, je zmrazení. Zmrazit je můžete buď celé i s peckou (např. do knedlíků), rozpůlené vypeckované (do koláčů), nebo ve formě pyré (tedy svařené a rozmixované). V prvních dvou případech se držte toho, že švestky po vytažení z mrazáku nechte jen povolit.