Kdy Plodi cuketa?

Kdy zacne plodit cuketa

Zhruba 40-70 dnů od výsadby se můžeme dočkat zralých plodů – konkrétní doba záleží na odrůdě. Zralý plod by měl být 15-20 cm velký, lesklý, tvrdý a šťavnatý. Výhodou cuket je, že plodí opakovaně. Pokud jsou tedy plody pravidelně sbírány, budou cukety kvést a plodit po celou sezónu.
Archiv

Kdy se sejí cukety

Ideální dobou pro výsadbu cuket je květen. Výsev semen si můžeme načasovat do více měsíců a postupně pokračovat až do konce června – úrodu tak budeme sklízet až do prvních mrazíků. Čili ještě nyní – na konci června – není pozdě na výsev či výsadbu sazenic cukety na volné záhony.
Archiv

Jak rychle vyroste cuketa

Rostlina cukety rychle roste a 50 – 55 dnů po výsevu se objevují první květy. Cukety jsou jednodomé, různopohlavně. Samičí květy jsou přisedlé, se semeníkem ve tvaru budoucího plodu, samčí květy jsou na dlouhých stopkách.
Archiv

Kdy se sází dýně a cukety

Pokud jste si dýně a cukety sami předpěstovali a rostlinky se mají k světu, odolejte pokušení vysadit je na záhon dříve, než pominou venkovní mrazíky. To bývá většinou v polovině května. Letos je ale lepší počkat déle, takže je klidně dejte do země až koncem měsíce.

Co nesnáší cuketa

I cukety a dýně se nesnášejí s rajčaty, ovšem stejně jako je tomu v případě okurek, nevadí jim kořenová zelenina (mrkev, petržel, …). A ta je i jejich vhodnou předplodinou. A pozor, petržel se nesnáší s rajčaty. Mrkev je velice snášenlivá zelenina.

Co potřebuje cuketa

Cukety mají rády lehký substrát, který není jílovitý, promočený, ale také umí udržet částečně vláhu, aby zbytečně rychle neprosychal. Cukety totiž rostou jako z vody, a proto i hodně vody potřebují. Oceňují substrát obohacený o chlévskou mrvu, dobře vám poslouží ale i hnojení na listy běžným hnojivem na zeleninu.

Jak často zalévat cukety

Cukety zalévejte každý druhý den

Za suchého počasí odpařují cukety značné množství vody, zalévejte je proto důkladně každé dva až tři dny, nejlépe ráno. Povrch záhonu by měl do večera vždy oschnout, aby se předešlo rozvoji houbových chorob, které mají rády vlhko.

Jak poznat dýně od cukety

U cuket je plod zralý k semenaření, až když je slupka tak tvrdá, že nelze propíchnout nehtem. U dýní lze zralost poznat ještě tak, že stopka musí být viditelně zaschlá. Plody sklizené na osivo je dobré ještě nechat dozrát v suchém chladném místě.

Co sázet spolu

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
česnek rajčata, salát, řepu, jahody, cibulku
fazole ředkvičky, okurky, kapustu, kedluben, salát, květák, celer, rajčata, brambory, špenát, červenou řepu, ředkev
hrášek kedlubny, mrkev, okurky, ředkvičky, hlávkový salát
kapusta celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn

Jak se starat o cukety

V době růstu cukety byste jí měli každý týden dodávat v zálivce tekuté hnojivo. Kvete-li cuketa, tak dávejte hnojivo na podporu vytváření plodů. Vydatná zálivka cukety napomůže tomu, že plody nebudou malé a zatvrdlé. Zalévat se proto musí cuketa pravidelně a opravdu dost – nejlépe přímo ke kořenům.

Čím podložit cukety

Dejte cuketám prostor

Cukety vytváří poměrně mohutné keříky s velkým množstvím rozložitých listů, takže kolem sebe potřebují dostatek místa. Sázejte je aspoň metr od sebe a sazeničky podložte netkanou fólií nebo slámou; stonky jsou totiž těžké a sklání se na zem, takže se stává, že plody leží na mokré hlíně a uhnívají.

Jak poznat mladou cuketu

Jak poznat mladou cuketu

Pokud má cuketa tuhou slupku a špatně se nám krájí, rozhodně není mladá. Její semínka nejsou skoro vidět, teprve se začínají tvořit, proto mladé cukety zpracujeme celé. Semena není potřeba odstraňovat. Pokud má cuketa vnitřek plný tuhých semen, rozhodně není mladá.

Jak se pěstuje dýně

Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Jak dlouho se dělá cuketa

Postup přípravyKe grilování si raději vybírejte menší plody do 20 centimetrů.Rozložte plátky zeleniny do ploché mísy a zasypte grilovacím kořením.Zakapejte kvalitním olivovým olejem.Opékejte cukety, až jsou pěkně hnědé, z každé strany 4–6 minut.

Jak poznat otravu cuketou

Otrava se nejčastěji projevuje až několik hodin po konzumaci. Pokud má otrava mírný průběh, může přejít i naprosto bez příznaků. Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí.

Kdy zasít dýně

Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

Kdy se sklízí dýně

Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.

Co sázet vedle cukety

Ven na záhon vysaďte sazeničky v půlce května nebo v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz. Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Co dát pod rajčata

Do jamky se hodí kompost, tráva i popel

Teplo také produkuje čerstvá posečená tráva, jejíž vrstvu můžeme napěchovat na dno. Do jamek přidáme také kvalitní kompost, prospěšná je i lopatka dřevěného popela, protože rajčata pro zdravý vývoj vyžadují dostatek vápníku.

Kdy a čím hnojit rajčata

Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby. Poté přihnojujte 1x za tři týdny, pokud budete hnojít HNOJÍKem.

Jak vydlabat cuketu

Pro pomazánky, náplně nebo zeleninové karbanátky je potřeba z cukety vytáhnout co nejvíc vody. Nastrouhejte ji, přesuňte do cedníku a mírně posolte. Nechte půlhodiny stát a potom rukama vymačkejte co nejvíc vody. Můžete také vyklopit do čisté utěrky a vyždímat.

Proč cuketa zhořkne

Cuketa, stejně jako všechny ostatní tykvovité, je schopna akumulovat takové sloučeniny, pokud plody rostou v nepříznivých podmínkách. Když je koncentrace cucurbitacinu příliš vysoká, cuketa zhořkne. Pokud cuketa z tohoto důvodu zhořkla, pak je příští rok vysaďte tam, kde dostávají méně světla a více vláhy.