Kdy posekat louku?

Kdy se seče květnatá louka

První rok se doporučuje sečení při výšce porostu 20-30 cm (až 4 krát ročně). Druhý rok sečeme 2-3 krát ročně a porost se postupně zahušťuje, sečení může být už na výšku jen 5 cm. Třetí rok by měla být louka už v plné kráse, sečeme 1-3 krát ročně.
Archiv

Kdy sít louky

U zakládání louky musíme být trpěliví. Louka se v plné kráse projeví druhým až třetím rokem. Pokud si koupíme louku s příměsí letniček, je termín výsevu nejlepší na jaře (od dubna do konce května). Směs bez přímesí letniček můžeme vysít na podzim (konec září a říjen).
Archiv

Jak založit Luční louku

Zakoupené luční osivo je dobré pro výsev smíchat s jemným pískem. Lépe se vám pak bude směs semínek na plochu dávkovat. 10 g semínek vám stačí na cca 5 metrů čtverečních. Po vysetí je třeba hráběmi semínka mírně zapravit do země, ale stačí opravdu zlehka jen tak 0,5 cm pod povrch, poté uválcovat nebo ušlapat.
Archiv

Jak osít louku

Ruční výsev květnaté louky

Osvědčeným způsobem k jeho výsevu je rozdělit danou plochu na několik stejně velkých části a na stejný počet dílů rozdělit i osivo. Semena pak smíchejte se suchým pískem – usnadní výsev a osivo lépe uvidíte. Na metr čtvereční se vysévají max. 2 g osiva.

Co kvete na louce

Květiny na loukách – 12 nejznámějšíchHluchavka bíláHvozdík kartouzek.Jetel lučníTřezalka tečkovanáKopretina bíláSedmikráska chudobka.Pampeliška lékařskáPřeslička rolní

Co patří na louku

Trávy spolu s obilninami řadíme do jedné skupiny rostlin (tzv. čeledi) označované jako lipnicovité. K nejčastějším bylinám na louce patří např. pampeliška lékařská, sedmikráska obecná, kopretina bílá, zvonek rozkladitý, jetel luční, jetel plazivý, kohoutek luční a šťovík kyselý.

Jak obnovit louku

Při obnově přirozených luk je pravidelné kosení nejméně dvakrát do roka naprostou nezbytností. Z ekologického hlediska je nejideálnější ruční kosení. Nezanechává žádné zplodiny a díky minimálnímu zhutnění půdy nemá negativní vliv na živočišné populace žijící na loukách. Na druhé straně je časově i fyzicky náročné.

Jak se starat o luční kvítí

Přisévání lučních květin do již existujícího trávníku nefunguje, vybranou plochu je třeba zbavit veškeré vegetace. Kvetoucí louka vyžaduje půdu chudou na živiny, odplevelenou plochu pokud možno odlehčíme přidáním písku a uhrabeme. Jemné osivo pro lepší manipulaci můžeme promíchat s pilinami nebo s pískem.

Jak udělat louku na zahradě

Jak říká pan Bradna, louku vždy zakládáme do čisté půdy. Semena nelze vysít například přímo na trávník či na dosavadní louku. Pročištěnou půdu prokypříme a uhladíme hráběmi. Semena patří do hloubky 0,5 cm a na jeden metr čtvereční jich náleží 1 až 2 gramy.

Jak chránit louky

* Pokusit se vhodnou osvětou zabránit dalšímu ničení druhově pestrých lučních stanovišť (odvodňování, přehnojování, rozorávání, přeměna na „anglické trávníčky“ apod.). * Podporovat ekologické zemědělství, které nezatěžuje přírodu umělými hnojivy a pesticidy.

Co poletuje na louce

Poletuje tu plno nejrůznějšího hmyzu (motýli, včely, vosy, čmeláci, komáři, mouchy, vážky a slunéčka sedmitečná. V trávě můžeme vidět kobylku, saranče, mravence a cvrčka. Luční rostliny postupně rozkvétají. Mezi nejzákladnější patří kopretina, zvonek, ovsík, psárka,lipnice a kohoutek.

Co roste na loukách

Dominantními travami jsou ovsík vyvýšený, srha laločnatá či lipnice luční, výrazný květnatý aspekt tvoří byliny jako kopretina, pampelišky, kontryhel, zvonek rozkladitý, kohoutek luční, jetel luční, chrastavec rolní, pryskyřník prudký a další.

Co dává louka člověku

Pestrá kvetoucí louka je navíc plná života. Dává potravu včelám, čmelákům a motýlům, poskytuje útočiště lučním koníkům a cvrčkům a spoustě dalších živých tvorů. Pokud byl z místa odstraněn trávník, je vhodné odhrnout i svrchní zbytečně úrodnou vrstvu a půdu podle potřeby vylehčit pískem.

Jaké hnojivo na louky

Hnojení, především dusíkem, je jedno z nejúčinnějších opatření, jak zvýšit výnosy a v mnoha případech i zlepšit kvalitu sklízené píce. Množství živin v půdě je spjato s celou řadou vlastností porostu. Ovlivňuje nejen růst nadzemních a podzemních částí rostlin, ale i druhové složení a mikrobiální aktivitu v půdě.

Jak udělat z louky trávník

Louku je nutné důkladně a nízko posekat a travní hmotu shrabat, aby nedocházelo k jejímu namotávání na kypřicí ústrojí. První přejetí rotavátoru po trávníku raději provedeme na první rychlostní stupeň. Radličku N-3 zatím příliš nezahlubujeme, aby došlo k lehkému porušení drnové vrstvy. Jedná se o lehkou „podmítku“.

Jaké rostliny rostou na louce

Luční rostlinyBledule jarní (Leucojum vernum)Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum)Čekanka obecná (Cichorium intybus)Černýš hřebenitý (Melampyrum cristatum)Čičorka pestrá (Coronilla varia)Devaterník velkokvětý tmavý (Helianthemum grandiflorum subsp.Hadí mord nízkýHořčík jestřábníkovitý

Co je to louka

Louka (botanicky, geologicky, knižně či nářečně též niva či lučina) je přírodní společenstvo či zemědělská kultura tvořená společenstvím různých druhů trav, jetelovin a bylin. Louka je buď vytvořena uměle, nebo vzniká přirozeně.

Proč je důležitý hmyz

Hmyz stojí na počátku potravního řetězce a tvoří 80 % živočišných druhů na Zemi. Zajišťuje potravu pro řadu ptáků, kteří zase poslouží jako potrava dalším živočichům. Pokud bychom nezvratně přišli o hmyz, přestali by velmi rychle existovat bezobratlí a následně i řada obratlovců.

Jaké byliny rostou na louce

Na téměř všech původních loukách, najdeme jitrocel kopinatý – výborný na kašel, ženské bylinky kontryhele a řebříčky, na bolení zubů černohlávek a také třeba svízel syřišťový nebo lnici květel. Vlhké louky nabízejí tužebník jilmový, rdesno hadí kořen nebo krvavec toten.

Kdy hnojit louky

Re: Hnojení louky

hnuj aplikovat jde, nejlépe na podzim a na jaře zbytky usmykovat. Samozřejmě opravdu malá dávka a žádné velké kusy. Mohl bys to aplikovat i na jaře, ale přes zimu to krásně zmizí. Proto se přikláním k přihnojení hnojem po poslední seči.

Jak srovnat louku

Příprava půdy

Pokud chceme změnit klasický trávník na louku, musíme ho zorat a půdu dokonale srovnat. Malou plochu lze během léta důkladně namulčovat, například slámou, a zahubit tak trávu. Potom mulč odstraníme a povrch jen jemně, mělce zryjeme, aby se semena dala zapracovat hráběmi do horní vrstvy půdy (asi 0,5 cm).

Kdy založit trávník

Duben, květen a září poskytují nejlepší klimatické podmínky pro zakládání trávníku. Vrstva ornice musí mít tloušťku minimálně 15 cm. Aby nový trávník rostl a prospíval, musí být půda nakypřená tak do hloubky jednoho, dvou zarytí rýčem. Kameny, zbytky kořenů a plevel je třeba odstranit.

Co můžete dělat s loukou

Na katastru podají informace z první ruky. Zajděte také na místní obecní úřad, tam by měli mít Územní plán, a informace, co je do budoucnosti s pozemky plánováno… Ano, majitel pozemku má povinnosti, jednou z nich je potřeba kosit , aby se předcházelo nebo zamezilo šíření plevelů. Nedejte jen na info od kamaráda.

Kdo má 6 nohou

Veškerý hmyz má totiž počet nohou přesně daný: má jich šest. Tuto informaci biologové vložili taky do latinského názvu hexapoda, tedy šestinožci, což je podkmen třídě hmyzu nadřazený. Tři páry nohou vycházejí u hmyzu každý z jiné části hrudi.

Který hmyz je užitečný

Mezi užitečný hmyz patří například: slunéčko sedmitečné, čmelák, mravenec a včela. Pro člověka je nejvíce užitečná včela. Žije ve velkých rodinách v úlech. V úlu je tisíce včel, několik set trubců a jen jedna královna.